Wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2016/2017
z podziałem na poszczególne klasy znajduje się w załączniku.
W pierwszym dniu lata 21.06.2016r. uczniowie klasy III TI wzięli udział w corocznej SpływoLabie pod okiem wychowawczyni Pani Wioletty Ziemnickiej i Pana Piotra Bańkowskiego. Spływ rozpoczął się w Górkach Grzmiąckich i zakończył w Białobrzegach. To był fajny początek lata!
W dniu 20.06.2016r. członkowie Szkolnego Koła Turystycznego pod opieką Pani Wioletty Ziemnickiej poczuli wakacyjną labę biorąc udział w Spływolabie. Impreza ma na celu poznanie najpiękniejszych walorów rzeki Pilicy i Ziemi Białobrzeskiej. Spływ rozpoczął się w Tomczycach i zakończyl w Białobrzegach.
Dzień 24 czerwca przyniósł nie tylko zakończenie roku szkolnego, ale także wiązał się z pożegnaniem uczniów klas III Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W uroczystości oprócz absolwentów uczestniczyli: dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy oraz pracownicy szkoły. Gościem specjalnym był Wicestarosta Powiatu Białobrzeskiego – Pan Ireneusz Gumowski, który wręczył Nagrodę Starosty dla Najlepszej Absolwentki Zasadniczej Szkoły Zawodowej w r. szk. 2015/2016. Otrzymała ją Karolina Gruszczyńska z klasy IIIb.
W dniu 24 czerwca 2016r. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Na uroczystości byli obecni goście: Wicestarosta Powiatu Białobrzeskiego Pan Ireneusz Gumowski, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach i członek zarządu Rejonowego PCK w Białobrzegach Pan Zbigniew Łubiński oraz prezes Rejonowego PCK w Białobrzegach Pan Stanisław Kośla.
W dniach 20–24 maja 2016.r wziąłem udział w wycieczce do Belgii organizowanej przez Biuro Zbigniewa Kuźmiuka, Posła do Parlamentu Europejskiego. Była to nagroda w ramach Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowanego przez p. Agnieszkę Zasławską.
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016 Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak napisał list do uczniów oraz uczennic. List znajduje się w załączniku.
Angelika Kępka i Ewelina Kucharska uwodzą swoimi przepięknymi głosami niczym mitologiczne syreny. Słuchacze jednak nie rozbijają się o skały, lecz doznają wspaniałych wrażeń estetycznych. Dziewczęta wyśpiewały II i III miejsce w półfinale Mazowieckiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Pionkach, prezentując utwory: „Use somebody” utwór Kings of Leon oraz „Ready for love” utwór, który w oryginale śpiewa India Arie.
Zbliżający się koniec roku szkolnego to czas podsumowań i oceny dokonań. Wolontariusze ze szkolnej sekcji Wolontariatu wykazali się ogromnym zaangażowaniem w pracę na rzecz najbardziej potrzebujących.
W dniu 8.06.2016 r. uczniowie naszej szkoły licznie uczestniczyli w Targach Pracy i Edukacji zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Radomiu oraz Młodzieżowe Centrum Kariery w Białobrzegach. Celem spotkania było przedstawienie osobom bezrobotnym aktualnych ofert pracy, a młodzieży nowych możliwości edukacyjnych.
Z okazji zbliżających się wakacji Prezes KRUS Pan Jacek Dubiński napisał list do rodziców oraz ich dzieci z terenów wiejskich dotyczący bezpieczeństwa. Treść listu oraz wyróżniona praca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w załączniku.
W dniach 6 – 8 czerwca 2016r. zostały zorganizowane zajęcia dotyczące problematyki przemocy w szkole. Głównym celem zajęć było zwiększenie poziomu świadomości i zmiana postaw wobec przemocy rówieśniczej. W trakcie zajęć uczniowie losowo wybranych klas m.in. obejrzeli film pt. „Przemoc w szkole”, po którym nastąpiła wymiana myśli i spostrzeżeń; wysłuchali mini wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną dotyczącą złości, agresji i przemocy mającą na celu wyjaśnienie i uświadomienie różnic pomiędzy tymi zjawiskami, poznanie przyczyn powstawania agresji i przemocy, poznanie form przemocy szkolnej oraz skutków dla jej ofiar.
W dniach 7 – 8 czerwca 2016r. wśród uczniów klas I realizowane były programy edukacyjne ,,Wybierz życie - pierwszy krok”, "Zdrowe piersi są ok” oraz „Rakoobrona - promowanie profilaktyki onkologicznej”.
„W młodych nadzieja!” – z tym przekonaniem 10 czerwca młodzież naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. Pomysłodawcą czytelniczej zabawy był miesięcznik Biblioteka w Szkole. Oprócz uczniów do akcji włączyli się także rodzice, nauczyciele i wszyscy pracownicy naszej placówki oraz młodzież przebywająca na praktykach zawodowych w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach.
1 czerwca br. w Białobrzegach odbył się Ogólnopolski Zryw Wolnych Serc, w ramach działań programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Tegoroczna Akcja, koordynowana przez p. Katarzynę Rdzanek, została przygotowana wspólnie przez naszych PaTowiczów, Policję, Starostwo, szkoły oraz MGOK.
30 maja i 3 czerwca 2016r. uczniowie klas: II B, III B i I TŻI pod opieką nauczycieli udali się do Białobrzeskiej Galerii Sztuki na spotkanie ze współczesnym malarstwem. Zwiedzających powitała Dyrektor Biblioteki Publicznej – pani Sylwia Chojnacka-Tuzimek, która zapoznała gości z tematyką prezentowanych wystaw i z dorobkiem autorów prac.
1 czerwca br. 52 uczniów klas mundurowych reprezentowało naszą szkołę na Mazowieckim Forum Profilaktyki i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Radomiu. Już na samym początku naszą uwagę przykuło urządzenie przygotowane przez PZU – symulator dachowania, z którego bardzo chętnie korzystaliśmy, cierpliwie czekając na swoją kolej.
W dniach 18 -20 maja 2016r. przeżywaliśmy w naszej społeczności lokalnej uroczystości związane z 1050 rocznicą chrztu Polski, pod nazwą – „nasz mały zjazd gnieźnieński – Europa, Polska, Białobrzegi – historia, kultura, religia.” Głównym organizatorem była rada parafialna ds. kultury na czele z ks. Proboszczem Arturem Hejdą, pod patronatem Starostwa powiatu białobrzeskiego i Burmistrza Miasta i Gminy.
W poniedziałek,16 maja 2016r. odbyła się piąta, w tym roku szkolnym akcja honorowego oddawania krwi, w której zgłosiło się 63 uczniów naszej szkoły, a ostatecznie krew oddało 47 osób. Ilość oddanej krwi w tym dniu wyniosła 21 110 ml. Była to już ostatnia akcja w tym roku szkolnym.
W dniach 22 – 24 maja 2016 roku w Szkole Policji w Pile odbyły się po raz ósmy zawody klas policyjnych. Wszyscy uczestnicy zawodów zostali wyłonieni w drodze eliminacji spośród 67 zgłoszonych reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku po raz pierwszy uczestniczyła w nich drużyna naszej szkoły w składzie: Kamil Czerwiński i Ewelina Woźniak z klasy III TLp oraz Joanna Siedlecka i Szczepan Szot z klasy II TLp.
17 maja br. odbył się Dzień Otwarty dla uczniów, którzy zechcieli zapoznać się z atrakcyjną ofertą dydaktyczną naszej szkoły. Odwiedzili nas gimnazjaliści z: Rogolina, Wyśmierzyc, Białobrzegów, Starego Gozdu, Warki, Goszczyna, Grabowa nad Pilicą, Adamowa, Stromca, Starej Błotnicy, Jedlińska, Przytyka, Belska Dużego, Klwowa i Potworowa.
Dlaczego niebo jest niebieskie? Na jakiej wysokości znajdują się chmury? Jak powstają? Ile wody może zmieścić się w chmurze? Dlaczego nie z każdej chmury pada deszcz? Czy na innych planetach też są chmury? Uczniowie klasy 2TE pod opieką pani Marty Jaworskiej wyruszyli w teren, aby poszukać odpowiedzi na interesujące ich pytania.
W dniach 8-10 kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych Ostróda 2016. Organizatorzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klas o profilu mundurowym, zorganizowali rywalizację uczniów, którzy pragną związać swoją dalszą przyszłość z formacjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w naszym kraju. Do zawodów przystąpiło 75 drużyn z całego kraju, które zakwalifikowały się w etapach wojewódzkich.
Z okazji Dnia Europy pani Marta Jaworska zaprosiła do naszej szkoły wyjątkowego gościa! Panią Natalię Anulewicz – belgijkę polskiego pochodzenia, która zechciała nam opowiedzieć o swoim kraju. We wtorek 10 maja 2016r., podczas prezentacji o Belgii, pani Natalia przybliżyła nam położenie geograficzne, historię, zabytki oraz znane osoby z tego kraju. Opowiedziała o codziennym życiu mieszkańców Brukseli.
We wtorek 10 maja w naszej szkole zorganizowane zostało zwykłe – niezwykłe spotkanie uczniów klas mundurowych z panem Pawłem Wojtunikiem – byłym szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
29 kwietnia, tak jak co roku, pożegnaliśmy uroczystym apelem tegorocznych maturzystów. Był to szczególny dzień dla uczniów, którzy właśnie tego dnia zakończyli kolejny etap swojego życia – ukończyli szkołę średnią.
29 kwietnia br. obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły. Uroczystość ta połączona była z obchodami 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły uczestniczyli w akademii, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, złożeniem kwiatów pod pomnikiem naszego Patrona – Stanisława Staszica oraz odegraniem na trąbce – przez uczennicę klasy I TLw – melodii stylizowanej na mazurka, zwanej „Witaj, majowa jutrzenko”.
W sobotę 23 kwietnia 2016r. członkowie Koła Turystycznego pod opieką P. Wioletty Ziemnickiej reprezentowali szkołę w zawodach turystyki kwalifikowanej – Marszach na Orientację. Impreza odbyła się w pięknych lasach Puszczy Kozienickiej w okolicy Pionek. W kategorii TP startowało 14 drużyn. Nasi uczniowie zajęli I i II miejsce!
W dniu 20 kwietnia 2016r. 17 uczniów naszej szkoły z klasy II Technikum w zawodzie technik ekonomista wzięło udział w ogólnopolskim programie "Dzień Przedsiębiorczości", organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.
Nowi członkowie Koła teatralnego mają za sobą debiut sceniczny. Okazją do premierowego występu był obchodzony właśnie Rok Sienkiewicza. W dniach 26 i 27 kwietnia młodzi aktorzy przedstawili spektakl pt. „Polska – miłość jego życia”, poświęcony biografii i dorobkowi literackiemu Henryka Sienkiewicza.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły,jak co roku wiosną, maturzyści uczestniczyli w pielgrzymce na Jasną Górę. 20 kwietnia 2016r. wyruszyli pod opieką ks. Grzegorza Opiela, siostry Nadii Antoniuk oraz wychowawców w kierunku Częstochowy.
Uczniowie klas III gastronomicznych w ostatnich dniach zmagali się ze swoimi umiejętnościami kucharskimi podczas próbnego egzaminu zawodowego. Podzieleni na dwa zespoły pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych p. Anny Budner i p. Ewy Becz wyrabiali knedle ze zdrowym szpinakiem i kotlety ziemniaczano – mięsne.
W dniu 20 kwietnia 2016 roku w Warszawie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Mazowieckim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem przedsięwzięcia był Mazowiecki Kurator Oświaty przy merytorycznym wsparciu Dowódcy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz Dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pododdział konkursowy naszej szkoły tworzyli uczniowie i uczennice z klasy II TLw-s i III TLw.
W 73 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim w naszej szkole odbyła się akcja Żonkile 2016. W tym dniu nauczyciele i uczniowie mieli okazję obejrzeć film pod tytułem „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim” ,udostępniony na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich. Przyjęty ciepło obraz nie tylko przedstawił społeczności szkolnej problematykę martyrologii ludności żydowskiej podczas minionej wojny, ale również przybliżył obecnie nieco egzotyczną dlań kulturę miejscowej społeczności żydowskiej.
W dniu 14 kwietnia 2016 roku w ramach realizacji Szkolnego Programu Profilaktyki odbyło się spotkanie klas pierwszych z byłym pacjentem ośrodka dla osób uzależnionych, który ukończył 19-miesięczną terapię stacjonarną w ośrodku readaptacyjnym.
W dniu 13 kwietnia w Izbie Rzemieślniczej w Radomiu odbyły się eliminacje do XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych. Jak co roku, w zmaganiach tych brali udział uczniowie naszej szkoły. Do finału, który odbędzie się 19 maja w Warszawie zakwalifikowali się: Oliwia Majewska z kl. I B odbywająca praktyczną naukę zawodu w „Zodiaku” oraz Patryk Sułkowski z kl. II B – „Zajazd Myśliwski”.
15 kwietnia br. odbył się konkurs z wiedzy o Patronie naszej szkoły. Do zmagań na temat Wielkiego Polaka i o Jego dokonaniach w epoce oświecenia zgłosiło się 18 chętnych uczniów. Uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z 21 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności.
Ogólnopolski Obóz Szkoleniowy z nauką języka angielskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w wieku 16-19 lat wraz z opiekunami w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej z wycieczką do Pragi i kopalni złota w Złotym Stoku. Terminy obozów: 7 – 13 lipca 2016 (7 dni) – 440 PLN, 10-20 sierpnia 2016 (10 dni) – 660 PLN, 27 września – 01 października 2016 (5 dni) – 330 PLN. Obóz dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.
W środę 6 kwietnia w naszej szkole odbył się Pierwszy Szkolny Konkurs Wiedzy Logistycznej. Uczestnicy konkursu byli klas pierwszych, drugich oraz trzecich. Konkurs wzbudził zainteresowanie, jak również zmotywował do poszerzania zainteresowań logistycznych. Pytania konkursowe nawiązywały do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, ale także skupiały się na tematyce rzadziej omawianej.
Młodzież klas gastronomicznych i hotelarskich w dniu 22 marca 2016r. przygotowała spotkanie wielkanocne dla pracowników Urzędu Gminy, Starostwa oraz wójtów gmin z naszego powiatu. Przygotowaliśmy typowe potrawy wielkanocne: żurek, biała kiełbasa, pasztety i pieczenie oraz setki jaj na wiele sposobów. Nie obyło się także bez słodkości: babki, mazurki i serniki.
W dniu 15 marca 2016r. odbyła się akcja promowania zdrowej żywności zorganizowana w PSP w Promnie przez uczniów klasy II TŻI i p. Kingę Telbuch. Pokaz rozpoczęła pani pielęgniarka z ww. szkoły, przekazując wiedzę dotyczącą zdrowej żywności i żywienia niezbędną do dalszej prezentacji.
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku w dniu 7 kwietnia. Jest to dzień związany z powstaniem Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga zwrócenia szczególnej uwagi. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2016 jest cukrzyca, a hasło tego dnia to „Pokonaj cukrzycę”.
5 kwietnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły, kolejny raz wzięli udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs odbył się w Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach i przeprowadzony był w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne.
Był piękny słoneczny dzień, 4 kwietnia 2016 roku. Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Marty Jaworskiej wyruszyli w podróż pełni wiary i optymizmu! Wyruszyli i bezpiecznie dotarli na miejsce dzięki panu Rysiowi Dojechali do ZSP im. W. Witosa w Jasieńcu. Tam zmagali się z analizą mapy, wiedzą na temat krajów niemieckojęzycznych, pracowali z tekstem w języku niemieckim a także przygotowali wspaniałe prace związane z krajami DACHL. W wyniku tych zmagań, dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom wrócili z dyplomami i nagrodami!
W dniu 31 marca 2016r. odbył się szkolny Konkurs Wiedzy o Przedsiębiorczości, zorganizowany i przeprowadzony przez panią Jolantę Bień. Na pytania dotyczące m.in. funkcjonowania gospodarki rynkowej i postaw przedsiębiorczych odpowiedziało 33 osoby.
W dniu 17 marca 2016r. odbył się w naszej szkole Konkurs Informatyczny. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas pierwszych i drugich technikum. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na 30 pytań testowych z zakresu przedmiotu informatyka. Najlepsze wyniki uzyskali: I miejsce- Olechno Dominik II TEI, II miejsce – Siek Adrian II TEI, Głąbikowski Marcin II TEI, III miejsce- Wójcik Mateusz II TEI, Śniegowski Marcin I TEI. Gratulujemy i zapraszamy do konkursu za rok.
W środę, 16 marca 2016r. odbyła się kolejna, czwarta akcja honorowego oddawania krwi, w której zgłosiło się 110 uczniów naszej szkoły, a ostatecznie krew oddały 83 osoby. Ilość oddanej krwi w tym dniu wyniosła 37200 ml.
Z radością informujemy, że Natalia Witkowska, uczennica klasy ITŻI, reprezentująca naszą szkołę w eliminacjach powiatowych 61. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO, została zakwalifikowana do eliminacji rejonowych w Radomiu. Konkurs odbył się 14 marca br. Komisja, po wysłuchaniu 9 recytatorów ze szkół ponadgimnazjalnych, zakwalifikowała do dalszego etapu OKR Natalię Witkowską oraz dwie uczennice LO.
21 marca odbył się po raz kolejny Konkurs Ortograficzny. O tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii ubiegało się 15 uczniów reprezentujących 11 klas. Słowo wstępne do uczestników zmagań skierowała pani wicedyrektor Jolanta Babik, która podkreśliła znaczenie umiejętności poprawnej pisowni i życzyła wszystkim wielu sukcesów w zgłębianiu tajników polszczyzny.
Nasze dwa szkolne słowiki, Ewelina Kucharska i Angelika Kępka w ostatnim czasie intensywnie przygotowywały się do udziału w IV Mazowieckim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Pionkach. Ćwiczenia odbywały się pod czujnym nadzorem pań, Izabelli Tabor i Joanny Kacprzak. Efekty tych przygotowań spodobały się komisji konkursowej tak bardzo, że nasze uczennice znalazły się na podium. Ewelina zajęła III miejsce, Angelika II.
W dniu 17 marca 2016r. sympatyzowaliśmy się z Irlandczykami, którzy w tym dniu obchodzą dzień św. Patryka. Z tej okazji odbył się konkurs, w którym udział wzięło 13 uczniów. Szkolni śmiałkowie musieli wykazać się wiedzą o św. Patryku i Irlandii, jak również topografią szkoły. Znakomitą wiedzą oraz rozeznaniem w terenie może pochwalić się Izabela Malczewska z klasy I TLp, która jako pierwsza ukończyła konkurs. Gratulujemy wygranej!
LIDER (z angielskiego leader) to przywódca, przewodnik, osoba stojąca na czele jakieś grupy społecznej lub politycznej. Ale co sprawia, że właśnie ta, a nie inna osoba jest liderem? Na pewno pomagają niektóre cechy charakteru, takie jak: aktywność, kreatywność, elastyczność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i logicznego myślenia, a przede wszystkim zdolność skupiania wokół siebie ludzi i kierowania nimi zgodnie z celami organizacji.
W dniu 9 marca 2016r. członkowie Koła Turystycznego w liczbie 20 osób wyruszyli na Rajd Babsko – Chłopski. Zwiedziliśmy Białobrzegi oraz zabytkowy młyn na Borkach. W rolę przewodnika wcieliła się p. Wioletta Ziemnicka. Rajd zakończył się zabawą przy ognisku.
W dniu 3 marca 2016r. uczniowie zainteresowani fizyką, zabawą i turystyką pojechali do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obejrzeliśmy Teatr Wysokich Napięć, wykonaliśmy wiele doświadczeń z magnetyzmu, optyki i mechaniki. Była też okazja do zmierzenia swojego czasu reakcji i fal mózgowych. Zmęczeni poleżeli na łożu fakira lub podróżowali na latającym dywanie. Niektórym robot narysował portret.
W dniu 3 marca uczniowie naszej szkoły mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie czytania ze zrozumieniem. 24 zdolnych dziewcząt i chłopców przystąpiło do ogólnopolskiego testu, przesłanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. Uczestnicy sprawdzali umiejętność czytania poleceń, tekstów literackich, publicystycznych i ikonograficznych. Mogli także poćwiczyć czytanie na poziomie dosłownym i metaforycznym oraz rozumienie wykresów i tabel.
Obchodzony od wielu lat Międzynarodowy Dzień Kobiet na dobre zagościł w kalendarzu dni świątecznych naszej szkoły. 8 marca w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia, która została przygotowana przez męską część grona pedagogicznego. Po krótkim skrócie najważniejszych wydarzeń, z których można było się dowiedzieć m.in. jakie są zalety obchodzenia Dnia Kobiet oraz jak osiągnąć sukces w kontaktach damsko- męskich, odbył się teleturniej „Taka to melodia”.
W dniu 3 marca 2016r. odbył sie w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "PANGEA". Konkurs ten spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów z całej Polski. Objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W konkursie wzięło udział 21 uczniów technikum.
Niecodzienną wystawę zorganizowano w Białobrzeskiej Galerii Sztuki – jak za sprawą magicznej różdżki typowe wnętrze budynku przerodziło się w istny „rajski ogród…” A sprawcą tej metamorfozy jest pani Zofia Rosołek-Grodecka mieszkanka Białobrzegów – kobieta o „zaczarowanych dłoniach”. Dzięki jej ogromnej pracowitości i wielkiemu talentowi powstała wystawa, o jakiej można tylko pomarzyć i na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.
Mimo, że aura jeszcze nie sprzyja rozkoszowaniu się ciepłem przedwiośnia, to u nas w szkole, jak „tradycja nakazuje”, w pierwszych dniach marca rozgrzewamy atmosferę pięknem lirycznych strof i refleksyjnością prozy. Po raz kolejny, (jak co roku) 3 marca 2016 r. o godz. 1130 w sali 61 mieliśmy przyjemność wysłuchania naszej uzdolnionej recytatorsko młodzieży. Uczestnicy szkolnego etapu 61. Konkursu Recytatorskiego z wielkim przejęciem i zaangażowaniem prezentowali przygotowane teksty literackie.
W dniu 23 lutego 2016 roku, odbył się w naszej szkole I etap konkursu „PODRÓŻ PO KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH”. Jest to konkurs łączący wiedzę geograficzną o krajach niemieckojęzycznych oraz znajomość języka niemieckiego. W konkursie wzięło udział 26 uczniów naszej szkoły. Do II etapu zakwalifikowała się 5 naszych uczniów.
Jak co roku w lutym podejmujemy działania związane z promowaniem bezpieczeństwa w sieci Internet. W dniu 25 lutego 2016r. z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Internecie. Zgłosiło się wielu uczestników chcących sprawdzić swoją wiedzę – w konkursie wzięło udział 47 uczniów z klas I, II, III i IV technikum.
W niedzielne przedpołudnie 21 lutego 2016r. gościliśmy w naszej szkole rodziców uczniów. Spotkanie podsumowujące wyniki w nauce w pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016 rozpoczęła Pani dyrektor Iwona Matysiak, która serdecznie powitała tak licznie przybyłych rodziców. Następnie Pani wicedyrektor Jolanta Babik przedstawiła śródroczne sprawozdanie na temat frekwencji, zachowania i wyników w nauce.
28 stycznia 2016 roku uczniowie klas I i II uczestniczyli w projekcie o charakterze profilaktycznym pt. „Nie Zmarnuj Swojego Życia” realizowanym przez Łukasza Bęś (pseud. Bęsiu) oraz Jonatana Blank (pseud. Dj Yonas) tworzących grupę RYMcerze. Spotkanie odbyło się w dynamicznej formie mini wykładów i hip-hopowej muzyki. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała historii zmagań artystów z uzależnieniami, które było swoistym świadectwem wyjścia z nałogu, ich historią życia, licznych doświadczeń.
3 lutego br. w godzinach 16.00-18.00 młodzież oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w debacie społecznej zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Białobrzegach oraz Starostwo Powiatowe w Białobrzegach. Udział w niej wzięli: Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł.insp. Kamil Borkowski, Starosta Białobrzeski Adam Oziębło, Burmistrz Miasta Białobrzegi Adam Bolek, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Grójcu – Kamil Kwiecień oraz Komendant Powiatowy Policji w Białobrzegach mł.insp. Jacek Rączkiewicz.
W czwartek 28 stycznia w Resursie Obywatelskiej miało miejsce wielkie święto krwiodawców. Krwiodawcy zostali uhonorowani za piękny dar ratowania ludzkiego życia. Wręczone zostały Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi, organizatorom akcji poboru krwi, odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia oraz medale pamiątkowe, dyplomy i podziękowania.
Od lutego 2016r. kontynuujemy zbiórkę elektrośmieci, w ramach programu ekologicznego „Odzyskomania”, organizowanego przez Fundację Alter Eko. Zbieramy baterie i akumulatory, ale nie tylko. Poniżej znajdziecie listę zbieranych produktów. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji. Wszystkie przedmioty przekazujcie wychowawcy świetlicy p. E. Michalak.
Jeśli prawdą jest, że przynajmniej raz w życiu każda dziewczyna chciałaby poczuć się jak księżniczka z bajki, a każdy chłopak, jak książę, to właśnie sen się ziścił, a marzenie o prawdziwym, wielkim balu przybrało realny kształt. Stało się to 23 stycznia 2016r. za sprawą wielkiego wydarzenia w życiu społeczności szkolnej – STUDNIÓWKI.
10 stycznia 2016r. podczas 24 Finału WOŚP 20 osobowa grupa uczniów naszej szkoły zbierała pieniądze na sprzęt dla oddziałów pediatrycznych i geriatrycznych do szpitali w całym kraju. Nasi wolontariusze bardzo chętnie włączyli się do tej akcji, mimo mrozu i chłodu. Sztab organizacyjny pracujący w białobrzeskiej hali sportowej wyposażył uczniów w puszki i identyfikatory, co umożliwiło im zbiórkę w różnych miejscach naszego powiatu.
11 stycznia 2016r. w Warszawie odbył się okręgowy etap XX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Naszą szkołę reprezentował Marcin Maj z klasy II TŻI. W tym roku tematem przewodnim było „Ewolucja na talerzu, czyli wczoraj, dziś i jutro żywienia człowieka”. 87 uczniów rozwiązywało test składający się z pięciu rodzajów zadań.
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej jest najpopularniejszą olimpiadą w Polsce zarejestrowaną w Ministerstwie Edukacji Narodowej, cieszącą się od wielu lat ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Od kilkunastu lat również uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie biorą w niej udział. Tematyka olimpiady obejmuje wiedzę z zakresu biologii oraz wiadomości związanych z szeroko pojętą ekologią, a także z ochroną i kształtowaniem środowiska. W dniu 11 stycznia 2016 roku odbył się etap szkolny.
20 stycznia 2016 roku przypada 190 rocznica śmierci Patrona naszej szkoły Stanisława Staszica. Społeczność szkolna pamięta o tym ważnym dla nas wydarzeniu i przedstwaiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty oraz zapalili znicz pod tablicą upamietniającą nadanie imienia Wielkiego Polaka i Patrioty naszej szkole. Uczennice klasy I Tlp wykonały na tę okoliczność gazetkę przypominającą o życiu i twórczości naszego Patrona. „Wolno zapomnieć o godnościach, ale nigdy o swojej godności”. Stanisław Staszic.
13 stycznia odbyła się w ZSP pierwsza w Nowym Roku akcja honorowego oddawania krwi, do której przystąpiło 114 osób, w tym 46 dziewcząt. Ostatecznie krew pełną oddały 89 osoby. W tym dniu ilość oddanej w nasze szkole krwi wyniosła 39970 ml. Była to już kolejna, trzecia tego typu, bardzo udana akcja w tym roku szkolnym.
O tym, że niełatwo posiąść wiedzę z wielu różnych dziedzin, wiedzą wszyscy, którzy próbują się wszechstronnie kształcić i doskonalić. Tegoroczni uczestnicy Konkursu Wiedzy Ogólnej są jednak przekonani, że warto wiedzieć więcej. 18 stycznia wykazali się erudycją, prezentując wiedzę z zakresu nauk matematyczno- przyrodniczych i humanistycznych, omawiając zagadnienia związane z kulturą i wiedzą o świecie współczesnym.
Młodzież z powiatu Białobrzeskiego po raz kolejny bierze sprawy w swoje ręce. Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji międzynarodowego projektu młodzieżowego YouthBank. To szansa by poznać nowych przyjaciół i wraz z nimi zrealizować swoje pomysły. Program skierowany jest do osób między 15 a 20 rokiem życia chcących zmienić otaczającą rzeczywistość.
Nasza szkoła w listopadzie i grudniu dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Góra grosza” polegającej na zbiórce groszy. Samorząd Uczniowski sprawnie przeprowadził tę zbiórkę angażując wszystkie klasy. Po podliczeniu zebranych monet okazało się, że zebraliśmy 139,40 zł. Może to nie jest duża kwota, ale przecież liczy się każdy grosz. W dniu 8 stycznia br. przedstawiciele SU przekazali paczkę na pocztę. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę.
W poniedziałek 21 grudnia 2015 roku odbył się konkurs na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas hotelarskich. Wszystkie stoły były przepięknie udekorowane. Jury w składzie: pani dyrektor Renata Korczak, pani Krystyna Kozłowska, pani Agnieszka Malczewska, pani Małgorzata Nowak oraz pan Karol Waszkiewicz oceniało wkład pracy uczestników, pomysł, estetykę wykonania, prezentację, ogólne wrażenie i wygląd uczniów.
W okresie przedświątecznym członkowie Szkolnego Koła Wolonatariatu „Iskierki” zorganizowali wśród społeczności szkolnej i lokalnej zbiórkę zabawek, słodyczy, artykułów papierniczych oraz środków czystości dla podopiecznych Domu Dziecka w Kozienicach oraz Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu. Równocześnie trwała zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących uczniów w naszej szkole.
Wolontariuszki ze szkolnego koła wolontariatu „Iskierki” aktywnie działały podczas II Białej Niedzieli organizowanej przez Powiat Białobrzeski. Uczennice klasy I Tlp: Wiktoria Koprzywa, Magdalena Kowalczyk oraz Izabela Malczewska rejestrowały potencjalnych dawców szpiku kostnego. Za tę aktywną i bezinteresowną pracę dziewczęta otrzymały od pana starosty Andrzeja Oziębło specjalne podziękowania oraz dyplomy z podziękowaniem od przedstawicieli organizacji DKMS. Jesteśmy dumni, że takie osoby są wśród nas.
Po dwuletniej ciszy wznowiło działalność szkolne Koło teatralne, prowadzone przez p. Annę Boczkowską. Jego trzon stanowią w tym roku „artyści” z klas: II TŻH i II TŻI. Choć celem nadrzędnym koła ma być poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii teatru oraz przybliżenie różnych form dramatycznych, to spotkania przypominają na razie raczej zabawę niż zajęcia o charakterze formalnym.
W dniu 16 grudnia 2015r. Koło Turystyczne zorganizowało „Ognisko z Mikołajem”. W imprezie wzięło udział 16 członków Koła pod opieką p. Wioletty Ziemnickiej. Wszyscy otrzymali prezenty – niespodzianki. Odbył się również konkurs „Świąteczna wykreślanka”. Zwycięzcy otrzymali nagrody książeczkowe.
„Wesołych Świąt a w święta niech się snuje kolęda i gałązki świerkowe niech nam pachną na zdrowie…”. Jak co roku uczniowie klas mundurowych w dniu 18 grudnia brali udział w wigilii I Grójeckiego Ośrodka Radioelektrycznego w Ogrodzieńcach. Odpowiadając na zaproszenie pana płk. Andrzeja Kozery przygotowali montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem p. Anny Budner.
Na przełomie listopada i grudnia młodzież klas pierwszych uczestniczyła w prelekcji pt. ,,Dopalacze kradną życie” prowadzonej przez przedstawiciela Powiatowej Komendy Policji w Białobrzegach podkom. Jarosława Rdzanka specjalisty ds. Nieletnich i Patologii. Celem zorganizowanego spotkania było upowszechnienie wśród uczniów wiedzy na temat szkodliwego działania dopalaczy oraz kształtowanie negatywnej postawy wobec ich zażywania.
W listopadzie w naszej szkole odbywał się Szkolny Konkurs Grafiki Komputerowej polegający na zaprojektowaniu logo dla wolontariatu „Iskierki”. Prace należało wykonać w dowolnym programie graficznym. Ocenie podlegały: technika wykonania, umiejętność obsługi programów graficznych, dostosowanie narzędzi do uzyskanego efektu, zdolności graficzne, styl, estetyka i atrakcyjność przekazu informacji.
17 grudnia znów rozbłysło w naszej szkole światło najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia – czas radości i pojednania. Jak zawsze nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i przygotowali imponujące przedstawienie. W tym roku mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczenia w spektaklu teatralnym. Tego trudnego zadania podjęli się ksiądz Grzegorz Opiela i siostra Nadia Antoniuk, którzy przygotowali inscenizację powieści Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”.
Tradycyjnie, z okazji Świąt Bożego Narodzenia w świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs na najciekawszą kompozycję świąteczną, w dwóch kategoriach: stroik i kartka. W konkursie wzięło udział 20 uczniów, którzy mogli wykonać prace dowolną techniką.
Choinka w nietypowej odsłonie. Jest to choinka niebanalna, a do tego ekologiczna. Głównym celem było wykonanie ozdób świątecznych z materiałów nadających się do recyklingu. W centrum zainteresowania znalazły się zużyte żarówki! EKO CHOINKĘ w naszej szkole wykonały uczennice klasy 1TŻI pod opieką p. Marty Jaworskiej. Owa choinka, to żywy świerk z korzeniami w donicy ozdobionej – słomianką;)
W okolicy 6 grudnia wszyscy oczekujemy wizyty św. Mikołaja, ale najmłodsi - starszego pana z siwą brodą – wyglądają najbardziej, zatem jak odmówić tej przyjemności maluchom z przedszkola…..? W takiej sytuacji na ratunek śpieszą nasi wolontariusze, którzy już od wielu lat podtrzymują Mikołajową tradycję w przedszkolu.
12 grudnia 2015 r. po raz siódmy odbyła się ogólnopolska uroczysta wigilia Społeczności programu PaT.
W ramach współpracy z lokalnymi instytucjami młodzież klas gastronomicznych wraz z opiekunami p. A. Budner i p. E. Becz zorganizowali spotkanie wigilijne w Areszcie Śledczym w Stawiszynie. Uczniowie Klas II TZI i IITZH przygotowali tradycyjne wigilijne potrawy – karpia smażonego, pierogi z kapustą i grzybami, postną kapustę z grochem, barszcz czerwony, śledzie w trzech odsłonach, sałatkę warzywną, racuchy i ślimaczki z ciasta francuskiego nadziewane szpinakiem.
Dnia 11 grudnia 2015r. (piątek) odbył sie szkolny konkurs wiedzy o usługach gastronomicznych i organizacji produkcji gastronomicznej, w którym wzięło udział 28 uczniów z klas: IVTŻI oraz IVTŻG. Konkurs odbył się w formie testu teoretycznego, który składał się z 40 pytań.
W dniu 11 grudnia 2015r. odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Młodych Logistyków” zorganizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, a w naszej szkole przeprowadzony przez p. Jolantę Bień i p. Katarzynę Gołębiowską. W tym roku po raz pierwszy miał on skalę ogólnopolską. W eliminacjach wzięły udział dwa trzyosobowe zespoły z naszej szkoły.
W ramach Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS w naszej szkole przeprowadzono szereg działań z zakresu profilaktyki. Głównym celem było poszerzenie wiedzy uczniów o HIV/AIDS. Przeprowadzono szereg rozmów i pogadanek na temat dróg zakażenia i zachowań ryzykownych. Uczniowie mogli również zapoznać się z problematyką z ulotek edukacyjnych udostępnionych przez SANEPID w Białobrzegach. Promowano postawy odpowiedzialności za własne życie, szacunku i akceptacji osób chorych.
30 listopada 2015r. z okazji Dnia Świętego Andrzeja (tj. patrona Szkocji), odbył się Konkurs Wiedzy o Szkocji. Udział w nim wzięło 22 uczniów klas I i II technikum. W pierwszej części konkursu, uczniowie obejrzeli prezentację o Szkocji oraz jej kulturze. Ich zadaniem było jak najlepsze zapamiętanie faktów i szczegółów dotyczących Szkocji, jako jednego z najbardziej popularnych krajów anglojęzycznych.
W czwartek 3 grudnia odbył się szkolny konkurs mikołajkowy, w którym wzięło udział 15 uczniów z naszej szkoły. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzców tego konkursu. Trzech uczniów : Marcin Maj ( klasa II TŻI) – I miejsce, Mateusz Biedrzycki (klasa IV TOUG) –II miejsce, Michał Górnik (klasa IV TI) –III miejsce, wykazało się największą wiedzą o tradycji mikołajek, świąt Bożego Narodzenia i wolontariatu. Uczniowie otrzymali w nagrodę słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.
1 grudnia odbyła się wycieczka integracyjno-edukacyjna do Warszawy, w której wzięli udział przede wszystkim uczniowie klas 1TEI i 1TŻI. Opiekunami byli p. Marta Jaworska oraz p. Agnieszka Podsiadła. Głównym punktem wyjazdu była wizyta w Planetarium. Jest ono jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie pt. „Anatomia Wszechświata”.
W dniu 30 listopada 2015r. w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Stypendium Prezesa Rady Ministrów, przyznawane najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Jedną z wyróżnionych została również uczennica naszej szkoły – Agnieszka Ocet z klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych „Zdrowie, Sport, Uroda”, która odebrała to zaszczytne wyróżnienie z rąk Dyrektor Delegatury Kuratorium w Radomiu Pani Doroty Sokołowskiej.
W dniu 1 grudnia 2015 r. odbył się drugi etap VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Naszą szkołę reprezentowała Paula Wróblewska - uczennica klasy III Technikum Logistycznego. Uczestnicy zmierzyli się z 25 pytaniami testowymi wielokrotnego wyboru. Zadania były trudne i wymagały szerokiej wiedzy ze wszystkich sfer logistyki oraz umiejętności analitycznego myślenia.
27 listopada młodzież klas technikum organizacji usług gastronomicznych uczestniczyła w warsztatach piekarniczych. Mieliśmy tę przyjemność iż w/w warsztaty prowadził pan Robert Jasiński – założyciel marki „chleb życia” (powstałej w 2010r.) nagradzanej w wielu konkursach, piekarz i praktyk technolog mąki, a jak się okazało bardzo dobry wykładowca.
27 listopada br. uroczyste spotkanie w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęło obchody święta Akademii i Dnia Podchorążego.
Nasza szkoła kolejny rok uczestniczy w programie IT SZKOŁA. W uznaniu działań na rzecz rozwijania kompetencji uczniów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych, za aktywny udział w programie szkoła otrzymała wyróżnienie. IT Szkoła to internetowy program przeduniwersyteckich studiów e-learningowych w zakresie teorii oraz zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli.
19 listopada był Światowym Dniem Rzucania Palenia. W związku z tym w naszej szkole przeprowadzono szereg działań z zakresu profilaktyki antynikotynowej. Głównym celem było uświadomienie uczniów o szkodliwym wpływie nikotyny na zdrowie i życie człowieka. Działania profilaktyczne obejmowały: rozmowy indywidualne, pogadanki, konkursy, ulotki edukacyjne oraz wykonano gazetkę o szkodliwości palenia.
W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie odbyła się konferencja pod hasłem "Edukacja dla bezpieczeństwa: współpraca wojska i policji w budowie podstawy programowej". Jej podstawowym celem była identyfikacja potrzeb programowych w odniesieniu do istniejących założeń realizowanego w ramach powszechnego systemu edukacji programu "Edukacja dla bezpieczeństwa".
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka oraz 25. rocznicy uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka. Polska Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka napisali list do uczniów, nauczycieli i rodziców. Oto treść listu w załaczniku.
W dniach 16-22 listopada 2015 r. nasza szkoła wzięła udział w organizowanym po raz ósmy w Polsce międzynarodowym projekcie – Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Dzięki realizacji tego projektu szkoła wzbogaca swoją ofertę edukacyjną o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy, stwarza okazję do uczestniczenia w ogólnoświatowych działaniach wspierających i promujących przedsiębiorcze postawy.
W dniu 13 listopada 2015r., już po raz dziewiąty, członkowie Koła Turystycznego pod opieką p. W. Ziemnickiej i E. Michalak wyruszyli na Rajd Pamięci.
10 listopada 2015 roku uczniowie klas pierwszych mundurowych Technikum logistycznego w obecności społeczności szkolnej, przedstawicieli ośrodków patronackich, rodziców, władz powiatu, miasta i gminy, duchowieństwa oraz zaproszonych gości złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Samorząd Uczniowski informuje, że ruszyła akcja charytatywna „Góra grosza”, która polega na zbieraniu monet o nominałach 1,2 i 5 groszy. Pieniądze zbierane są na pomoc dzieciom z całej Polski w finansowaniu posiłków i niezbędnych artykułów. Prosimy, aby wszyscy włączyli się w zbiórkę, bo liczy się ilość, a przecież „groszówki” często zalegają w naszych portfelach, kieszeniach. Zbiórki organizujecie w klasach, a skarbnicy klasowi przekażą je do koordynatorów akcji. Mamy czas tylko do 4 grudnia 2015r. Cel jest bardzo ważny, więc ruszmy do działania!
W dniu 10 listopada 2015 r. poczet sztandarowy oraz Kompania Reprezentacyjna naszej szkoły pod przewodnictwem p. dyr. Jolanty Babik oraz p. dyr. Renaty Korczak uczestniczyły w uroczystościach poświęconych 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Grójcu.
Dzień 11 listopada jest wyjątkowy dla naszego narodu. Co roku przeżywamy wtedy wydarzenia, które doprowadziły do powrotu naszej Ojczyzny na mapę Europy i Świata. W przeddzień 97 rocznicy tego doniosłego wydarzenia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca wypadki sprzed niemal już wieku.
Druga w tym roku szkolnym akcja honorowego oddawania krwi odbyła się w środę 4 listopada i przyciągnęła, jak zwykle, niemało krwiodawców. Do oddawania krwi zgłosiło się 90 osób, a ostatecznie krew oddało 69 uczniów. Możemy zatem do całkowitej sumy oddanej krwi przez uczniów naszej szkoły dopisać 31 050 ml.
W piątek 6 listopada br. świętowaliśmy 260. rocznicę urodzin Stanisława Staszica – Patrona naszej szkoły. Rocznica urodzin każdego roku jest okazją do przedstawienia postaci Patrona wszystkim uczniom klas pierwszych. Uczniowie klas trzecich przedstawili prezentację na temat życia, twórczości i działalności tego Wielkiego Polaka, Patrioty i Prawego Obywatela. Jak co roku delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem Patrona. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy pierwszoklasistom dokonania Stanisława Staszica.
Uczniowie klasy III Technikum Informatycznego wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Gazetę Białobrzeską i zajęli I miejsce. A oto ich odpowiedź zamieszczona w październikowym numerze Gazety.
3 listopada odbyła się wycieczka integracyjno-edukacyjna do Warszawy, w której wzięli udział przede wszystkim uczniowie klas 2TEI oraz 2TLp wraz z wychowawcami p. Katarzyną Rdzanek i p. Arturem Ośką.
W dniach 17-18 października 2015 roku w w Bydgoszczy odbył się pierwszy ogólnopolski ZLOT PaTPORTÓW, połączony ze szkoleniem ogólnopolskiego zespołu liderów PaT. W wydarzeniu tym wzięło udział ok.50 PaTPORTÓW z kapitanami, opiekunami, pedagogami, dyrektorami, samorządowcami i policjantami z całego kraju.
W dniu 4 listopada 2015r. odbył się etap szkolny XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej. Honorowy Patronat nad Olimpiadą objął Prezes Narodowego Banku Polskiego.
Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarians) w 1999 r. Początkowo był to jeden dzień, od 2008 r. – październik.
W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie nadal biorą udział w programie przeduniwersyteckich studiów informatycznych IT Szkoła. Uczestnicy programu mają darmowy dostęp do wielu kursów nie tylko z branży informatycznej, ale równiez z zakresu takich przedmiotów, jak: chemia, biologia, fizyka, matematyka. Na stronie projektu jest dostępnych wiele wykładów, prezentacji, filmów oraz materiałów metodycznych dla nauczycieli. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli. Rejestracja pod adresem: www.it-szkola.edu.pl
Znasz ludzi, którzy robią bezinteresownie rzeczy wyjątkowe dla innych? Zgłoś ich do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”! Do 15 listopada można zgłaszać osoby, które bezinteresownie robią wyjątkowe rzeczy dla innych. Nagroda – honorowe wyróżnienie dla współczesnych bohaterów – ustanowiona została przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród zgłaszanych co roku osób są współcześni „superbohaterowie”, którzy do tej pory nie zostali docenieni za swoją działalność.
16 października br. wolontariusze z naszej szkoły brali udział w urodzinach Kubusia Puchatka w Publicznym Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Białobrzegach. Uczniowie z klasy I Tlp: Hubert Mostek,Wiktoria Koprzywa, Magdalena Kowalczyk i Dominika Szczęsna z przyjemnością wcielili się w bajkowe postacie i uczestniczyli w zabawie z podopiecznymi przedszkola. Jak zawsze było dużo śmiechu dla wszystkich. Cieszymy się, że możemy sprawiać przyjemność najmłodszym.
Grupa wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Iskierki” we wtorek 20 października br. udała się pod pomnik bp Jana Chrapka, by uporządkować miejsce oraz złożyc kwiaty i zapalic znicz. Uczniowie pamiętają o rocznicy śmierci biskupa radomskiego i chętnie dbają o porządek przy pomniku. Naszym działaniom przyświeca motto życiowe biskupa: Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię.
16 października 2015r. uczniowie klas pierwszych obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Wspomnienia narkomanki”. To opowieść o dramatycznej walce z uzależnieniem, o życiu w cieniu śmierci, ale także o odwadze, sile i nadziei. Bohaterką jest dziewczyna, która miała plany, marzenia, jak każda zwyczajna nastolatka, do czasu, kiedy w jej życiu pojawiły się narkotyki i zaczęła ćpać, wówczas wszystko straciło sens i znaczenie.
13 października był dniem uroczystym dla naszej społeczności szkolnej, gdyż świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej oraz uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.
W dniu 12 października 2015r. członkowie Szkolnego Koła Turystycznego wyruszyli na Rajd Jesienny. W imprezie uczestniczyło 29 uczniów pod opieką p. W. Ziemnickiej i p. E. Michalak. Trasa prowadziła przez Banaszkę, Suski Młynek i Jasionnę. Na dłużej zatrzymaliśmy się w Jasionnej, gdzie zwiedziliśmy drewniany kościół oraz cmentarz. W drodze powrotnej znaleźliśmy czas na zabawy przy ognisku.
Dnia 8.10.2015r. na dziedzińcu szkolnym odbył się finał Nadpilicki Piknik Zup. Najlepsze zespoły z klas gastronomicznych gotowały, a później prezentowały swoje „dzieła”. Z dziesięciu zaoferowanych zup, jury wybrało najlepsze. W kategorii „NAJSMACZNIEJSZA ZUPA” – wybrano MEKSYKAŃSKĄ przygotowaną przez uczennice klasy II TŻI - Wójcikowską Paulinę i Krzemińską Weronikę.
Jak co roku, uczniowie klas Technikum Logistycznego wystartowali w Olimpiadzie Logistycznej. 7 października 2015 r. odbył się pierwszy etap VIII Ogólnopolskiej Olimpiady, która organizowana jest przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Naszą szkołę w tym roku reprezentowało 17 uczniów. Uczestnicy mieli do rozwiązania 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru.
W dniu 10 października 2015r. dwie drużyny z naszej szkoły pod opieką p. Jacka Reczko brały udział w „MISTRZOSTWACH POLSKI KLAS MUNDUROWYCH – GEOTYDA 2015”, które odbyły się w znanej klasom logistycznym miejscowości Czerna w gminie Krzeszowice. Dla niewtajemniczonych jest to bieg na dystansie 21+, co oznacza długość trasy powyżej 21km. Zawodników startujących w GEOTYDZIE obowiązuje limit czasowy wynoszący 500 minut.
W środę 30 września 2015r. świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akademia. Parodystyczne przedstawienie roli mężczyzny w życiu kobiety wywołało falę śmiechu i gromkie brawa wśród publiczności. Szczególne emocje wzbudził pokaz kulinarny a’la mężczyzna w kuchni – na szarlotkę nadal czekamy :)…Życzenia Pani Dyrektor Renaty Korczak skierowane do męskiej części społeczności szkolnej dopełniły miłą atmosferę tej uroczystości.
11 września 2015 roku w nagrodę za pierwsze miejsce w szkolnym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej, pojechałem na wycieczkę do Brukseli. Wyjechaliśmy spod biura europosła Zbigniewa Kuźmiuka. Po kilkunastogodzinnej podróży, która upłynęła niezwykle szybko, dotarliśmy do stolicy Belgii.
Zanamy już oficjalne wyniki tegorocznych wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Spośród ośmiu kandydatru społeczność szkolna wybrała Mateusza Kamińskiego z klasy III Tlps na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Serdecznie gratulujemy! Jednocześnie informujemy, że uroczyste przekazanie funkcji przewodniczącego odbędzie się podczas uroczsytości z okazji Święta Edukacji.
26 wrzesnia 2015r. odbyły się Zawody Strzeleckie na terenie strzelnicy myśliwskiej w Piastowie pod Radomiem. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt z klas logistycznych w składzie: Klaudia Kula, Anna Matysiak, Marlena Dąbrowska, Ewelina Woźniak i Dominika Wolska. Dziewczęta rywalizowały z drużynami z okolicznych szkół mundurowych i wywalczyły dla nas trzecie mniejsce.
W sobotę 26 września członkowie Koła Turystycznego wzięli udział w zawodach turystycznych. Jesienne Marsze na Orientację są jednym z etapów walki o Puchar Ziemi Radomskiej. W kategorii turysta początkujący zajęliśmy II i III miejsce na 23 drużyny!
W dniach 21-25 września rozpoczęły się eliminacje I etapu konkursu Nadpilicki piknik zup. Spośród wszystkich zespołów klas gastronomicznych ZSP w Białobrzegach wybraliśmy 8 najlepszych zup, a w klasach gastronomicznych w Warce 2 najlepsze zupy. Potrawy te będą prezentowane na II etapie konkursu. Zapraszamy wszystkich uczniów i pracowników szkoły w dniu 8 października 2015 na dziedziniec szkoły.
W dniu 20 września 2015r. uczniowie ze szkolnego zespołu „Misz-Masz” oraz zaangażowane chórzystki uczestniczyli w parafialnych dożynkach. Nasz tegoroczny udział w tej uroczystości był spektakularny, a wszystko za sprawą….. pogody!!! Tuż przed godziną 12.00 wszystko było przygotowane, przećwiczone, ostatnie poprawki naniesione, by po mszy św. na placu przed kościołem dać przedstawienie obrzędu wieńca dożynkowego z pokazowymi tańcami na koniec.
W sobotę 19 września 2015r. wzięliśmy udział w akcji sprzątania rzeki Pilicy. Tegoroczną, już drugą imprezę zorganizowała grupa młodzieży z naszej szkoły w ramach projektu „Aktywni dla Pilicy – Pilica dla aktywnych” oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Białobrzegów.
„Sprzątanie Świata” to lekcja poszanowania środowiska, w której – jak co roku – uczestniczy młodzież z naszej szkoły. Uczennice kl. ITLp wykonały plakaty promujące akcję „Sprzątanie Świata”. Jak segregować odpady? Co to jest recykling? Jak świadomie robić zakupy?
W środę 9 września 2015r. odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku szkolnym akcja honorowego oddawania krwi. Gotowość do oddania krwi w tym dniu wyraziło 125 osób z czego krew pełną oddały 73. Łączna ilość oddanej krwi w tym dniu: 32850 ml.
Początek roku szkolnego jest czasem poznawania się, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczęli naukę w naszej szkole. Ważnym elementem tej adaptacji szkolnej jest spotkanie rodziców uczniów z dyrekcją, wychowawcami i pracownikami szkoły, które odbyło się 11 września 2015r.
Dopalacze kradną życie – to nazwa akcji profilaktycznej, łączącej wszystkie osoby, którym zależy na walce z tymi niebezpiecznymi substancjami. Do akcji dołączyło już wiele szkół i osób m.in. przedstawiciele mediów, środowiska naukowe, sportowcy – oraz instytucji i organizacji pozarządowych, teraz dołączamy i my.
W dniu 4.09.2015 r. klasa III TŻUGI z opiekunami: p. Katarzyną Kot i p. Krystyną Kozłowską uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji czytania „Lalki” B. Prusa, którą w naszym mieście zorganizowała Biblioteka Publiczna.
1 września to dla wszystkich uczących się szczególny moment, bowiem rozpoczyna się kolejny rok szkolny. W naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy ten dzień, pamiętając o wydarzeniach z 1 września 1939 roku. Po dwóch miesiącach wypoczynku zgromadzonych na placu szkolnym uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników niepedagogicznych powitała Pani Dyrektor Iwona Matysiak, która szczególnie serdecznie witała pierwszoklasistów.