Wyjazd edukacyjny z zakresu „Gastronomii i Hotelarstwa”

12 listopada 2014

Od 3 listopada 2014r. grupa uczniów klas gastronomicznych i hotelarskich uczestniczyła w kilkudniowym wyjeździe edukacyjnym z zakresu „Gastronomii i Hotelarstwa” w ramach projektu „Specjalizacja zawodowa – sukcesem na rynku pracy” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Młodzież wyjechała do Krakowa pod opieką Pana Karola Waszkiewicza, nauczyciela przedmiotów zawodowych z gastronomii.

Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem kilku obiektów hotelowo – gastronomicznych o różnych standardach, a także wzięli udział w targach HORECA 2014, w skład których wchodziły:

• 22. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii,
  • 13. Targi Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii,
  • 8. Targi Wyposażenia i Usług,
  • 12. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie.

Podczas targów uczniowie mogli przyjrzeć się stoiskom, na których wystawcy przedstawiali swoje usługi dla branży HORECA: wyposażenie punktów zbiorowego żywienia, urządzenia gastronomiczne i sprzęt chłodniczy, szkło, porcelana i sztućce, meble dla hoteli, barów i kawiarni, elementy dekoracji wnętrz i tekstylia, oświetlenie, środki czystości, urządzenia czyszczące, wyposażenie łazienek, pralni hotelowych, zabezpieczenia antywłamaniowe i przeciwpożarowe, sprzęt audiowizualny i telekomunikacyjny, wyposażenie terenów rekreacyjnych, wyposażenie pokoi hotelowych, wyposażenie recepcji hotelowych, sprzęt do zabiegów kosmetycznych.

Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się stoiska wystawców, na których kucharze prezentowali potrawy sporządzone na nowoczesnym wyposażeniu zakładu gastronomicznego. Każdy, kto chciał mógł spróbować smacznych produktów i zabrać ze sobą ciekawe branżowe publikacje.

Podczas wyjazdu nie zabrakło także zwiedzania niezwykłych miejsc oraz wieczornych wizyt w kinie, teatrze, lub największym Aquaparku w Polsce.

Uczniowie zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, Komnaty Reprezentacyjne i Bazylikę Archidiecezjalną na Wawelu, Bazylikę św. Franciszka z Asyżu z pięknymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego, Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, nowoczesne muzeum w podziemiach rynku, Bazylikę Mariacką, Sukiennice, Starą Synagogę na Kazimierzu, w której znajduje się obecnie muzeum, Plac Wolnica z Ratuszem. Mieli okazję podziwiać przepiękną panoramę Krakowa z dwóch kopców: Kościuszki i Krakusa.

Dużym przeżyciem dla wszystkich okazała się wizyta w Muzeum Fabryki Schindlera, gdzie znajduje się stała wystawa: „Kraków – czas okupacji 1939-1945”. Cała ekspozycja mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Wystawa jest opowieścią o Krakowie oraz losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej. Muzeum jest nowoczesne,  multimedialne – w atrakcyjny sposób opowiada o przeszłości.

Podsumowując niniejszą relację koniecznie należy wspomnieć, iż pogoda dopisała. Temperatura powietrza w ciągu dnia osiągała nawet 18 stopni Celsjusza. Aż trudno uwierzyć, że wyjazd odbył się w listopadzie.

Wszystkie odsłony: 7662025