I miejsce w konkursie „Szkoła przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu”!

3 grudnia 2014

W dniach od 22 do 26 listopada obchodzimy corocznie DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA. Są one okazją do uhonorowania krwiodawców za piękny dar ratowania ludzkiego życia. W tych dniach wręczane są Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi, organizatorom akcji poboru krwi, odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaki„ Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia oraz medale pamiątkowe, dyplomy i podziękowania.

Na uroczystej gali w radomskiej Resursie, 27 listopada 2014r.. wręczono odznaczenia, puchary, nagrody i wyróżnienia. Naszą szkołę reprezentowały panie – dyrektor Renata Korczak oraz opiekunka szkolnego koła PCK – Marlena Stolarczyk.

W tym dniu oprócz  po raz pierwszy podczas Dni Honorowego Krwiodawstwa odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Szkoła przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu. Do chwili obecnej przeprowadzono trzy edycje tego przedsięwzięcia. Podsumowanie I-ej i II-ej edycji miało miejsce w latach poprzednich 14 czerwca tj. w Światowym Dniu Krwiodawcy.

W kategorii – Szkoły Regionu Radomskiego, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach za ilość oddanej krwi w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia zajęli I miejsce, na 29 startujących w konkursie szkół. III edycja trwała od 1 września  2013 roku do 31 sierpnia 2014r.

Szkoły Regionu Radomskiego

1 miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach

2 miejsce – Zespół Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze

3 miejsce – Zespół Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach

4 miejsce – Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze

5 miejsce – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach

Nadmieniam i przypominam,  że nasza szkoła była zwycięzcą również II –ej edycji tego konkursu. Pozostałe szkoły, które brały udział w III edycji konkursu „Szkoła Przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu” otrzymały wyróżnienia.

Tegoroczna uroczystość, która odbyła się po raz kolejny pod Patronatem  Honorowym Wojewody Mazowieckiego Pana Jacka Kozłowskiego, to czas podkreślenia istoty honorowego krwiodawstwa oraz dawstwa szpiku.

Tak naprawdę niewiele jeszcze osób zdaje sobie sprawę, że krew jest niezastąpionym lekiem ratujący zdrowie i życie ludzkie, a jej jedynym źródłem jest tylko człowiek. Często uświadamiamy sobie to, gdy sami jej potrzebujemy lub ktoś z naszych bliskich.

Wszystkim krwiodawcom składam z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa najlepsze życzenia. To Wy jesteście liderami krwiodawstwa w regionie radomskim i wiem, że na Was zawsze można liczyć.

Opiekun  SK PCK
Marlena Stolarczyk