Nasza grupa PaT na Mazowiecko-Lubelskim Przystanku PaT

3 czerwca 2015

Nasi PaTowicze wraz z opiekunami p. Katarzyną Rdzanek (powiatowy koordynator programu „Profilaktyka a Ty”) oraz podkom. Jarosławem Rdzankiem wzięli udział w dwudniowym Mazowiecko-Lubelskim Przystanku PaT. Otwarcie Akcji odbyło się w Siedlcach, które 30 maja 2015r. zostały stolicą profilaktyki na Mazowszu.

Przyjechało tu ponad  ok. 700 PaTowiczów reprezentujących 29 grup PaT: Białobrzegi, Biłgoraj, Bulkowo, Chełm, Długosiodło, Garwolin, Gostynin, Grodzisk Mazowiecki, Góra Kalwarii, Krasnystaw, Kraśnik, Łęczna, Lublin, Łochów, Łomża, Milanówek, Ostrów Mazowiecka, Łuków, Płock, Radom, Radzyń Podlaski, Siedlce, Sokołów Podlaski, Warszawa-Ursus, Warszawa-Ursynów, Warszawa-Śródmieście, Wilkołaz, Włoszczowa i Wyszków.

Gospodarzami Mazowieckiego-Lubelskiego Przystanku PaT byli:

• Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki
  • JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach  prof. dr hab. Tamara Zacharuk
  • Lubelski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Działo
  • Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji insp. Rafał Korczak
  • Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski
  • Komendant Miejski Policji w Siedlcach mł. insp. dr Marek Fałdowski
  • Starosta Radzyński Lucjan Jan Kotwica
  • Komendant Powiatowy Policji w Radzyniu Podlaskim nadkom. Jerzy Czebreszuk

Dwudniowy festiwal profilaktyki rozpoczął się na terenie campusu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Gospodarze przygotowali atrakcyjną ofertę warsztatową. PaTowicze mogli doskonalić swoje umiejętności, jednocześnie poznawać siebie. Pod okiem mistrzów i instruktorów przygotowano warsztat: wokalny, hip-hopu, zumby, capoeiry, kabaretowy, hip-hop'owej mowy, filmowy, teatralny, pantomimy, tańca współczesnego, poezji śpiewanej, rysunku, filcowania, wizażu, fotograficzny, radiowy, naukowy, kostiumologii, grafiki i malarstwa. Po południu uczestnicy Przystanku przeszli centralnymi ulicami Siedlec w kolorowej PaTosferze promując modę na życie wolne od uzależnień i podkreślając, że najważniejsze jest bezpieczeństwo! Szef Akcji insp. Grzegorz Jach zachęcał do wspólnego promowania bezpieczeństwa, wzmacniania rodziny i wspierania młodych.

Z Siedlec PaTowicze przyjechali do Radzynia Podlaskiego. Otwarcie Przystanku na Lubelszczyźnie odbyło się o godz. 22.00. Następnie młodzież przez dwie godziny doskonaliła umiejętności na warsztatach. A po północy musical „Katharsis” w wykonaniu grupy PaT z Ostrowi Mazowieckiej otworzył scenę muzyczną, zaś na scenie teatralnej zagrały grupy z warszawskiego Ursynowa, Krasnegostawu i Radzynia Podlaskiego. Program tego dnia zakończył się ok.4 rano. Po śniadaniu PaTowicze uczestniczyli w trzeciej edycji warsztatów z mistrzami. Przed południem uczestnicy Przystanku przeszli ulicami miasta. Po lubelskiej PaTosferze przyszedł czas na Galę Finałową Mazowiecko-Lubelskiego Przystanku PaT, którą zaszczycił swoją osobą Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak. Podczas Gali zaprezentowali się także najlepsi uczestnicy warsztatów, a wśród nich nasi uczniowie: Bartek Rotuski zaśpiewał u Roberta Osamy, Michał Gajda – z raperem Dominikiem Kopaszewskim, Władek Choroś zagrał w kabarecie Jakuba Krzaka, Krystian Rokiciński zatańczył hip hop w układzie Branco Bielopotocky’ego, a nasze dziewczyny zatańczyły zumbę wraz z Sylwią Sochą. O godz.17.00 wspólne odśpiewanie hymnu PaT-u, podczas którego jest wiele emocji i wzruszeń, było oficjalnym zakończeniem Przystanku. Nasi PaTowicze z niecierpliwością czekają na następny, który odbędzie się w dn.23-24 czerwca na Stadionie Narodowym (X Ogólnopolski Przystanek PaT).