Wyjazd integracyjno – edukacyjny

9 listopada 2015

3 listopada odbyła się wycieczka integracyjno-edukacyjna do Warszawy, w  której wzięli udział przede wszystkim uczniowie klas 2TEI oraz 2TLp wraz z wychowawcami p. Katarzyną Rdzanek i p. Arturem Ośką.

Wyjazd ten składał się z 3 przystanków.

Pierwszym  – była projekcja filmu „Karbala” w reż. K. Łukaszewicza w Cinema City w Arkadii

Film ten, oparty na wydarzeniach autentycznych, opowiada o największym starciu bojowym polskich żołnierzy w Zatoce Perskiej od czasu II wojny światowej. Podczas islamskiego święta Aszura w irackim mieście Karbala doszło do ataku na ratusz. Polskie i bułgarskie oddziały stanęły w obronie City Hall – siedziby lokalnych władz i policji. Dysponując resztkami amunicji, pozbawieni łączności z bazą, musieli stanąć oko w oko z wrogiem. Film ten odsłania kulisy wydarzeń, które przez wiele lat opatrzone były klauzulą milczenia. Warto zobaczyć!

Drugi przystanek to Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Zapoznaliśmy się z ekspozycją "Dzieje sportu polskiego i olimpizmu". Pani przewodnik przez godzinę opowiadała o dziejach sportu od antycznej Grecji poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich (XIX wiek) oraz o początkach sportu w Polsce (XIX/XX wiek) do współczesności.

Do najciekawszych atrakcji wystawy zaliczyć możemy oryginalne medale olimpijskie czy kajak, na którym pływał po mazurskich jeziorach Karol Wojtyła – późniejszy święty Jan Paweł II. Wystawę uzupełniają liczne filmy, nagrania dźwiękowe oraz prezentacje mulitmedialne.

Wzięliśmy również udział w lekcji muzealnej nt. Fizyka w sporcie

Prowadzący wykładał i pokazywał sposoby praktycznego wykorzystania działania praw fizyki w takich dyscyplinach jak: żeglarstwo, lotnictwo i sporty motorowe. Poruszone zostały następujące zagadnienia: III zasada dynamiki Newtona, tarcie, przyspieszenie, siła aerodynamiczna, siła hydrodynamiczna, efekt żyroskopowy, prawo Bernouliego, prawo Venturiego. Lekcja przygotowana była z wykorzystaniem interesujących doświadczeń fizycznych takich jak: tunel aerodynamiczny, żyroskop „rowerowy” czy suszarkowa „dynamika strugi”. To duża dawka fizyki!

Trzecim przystankiem była kręgielnia, która okazała się świetną rozrywką także dla poczatkujących. Bowling okazał się być stosunkowo łatwą grą niewymagającą specjalnego przygotowania. Tym akcentem – promującym aktywny wypoczynek – zakończyliśmy naszą integracyjno-edukacyjną wycieczkę! 🙂