FORUM PROFILAKTYKI I BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

5 czerwca 2016

1 czerwca br. 52 uczniów klas mundurowych reprezentowało naszą szkołę na Mazowieckim Forum Profilaktyki i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Radomiu. Już na samym początku naszą uwagę przykuło urządzenie przygotowane przez PZU – symulator dachowania, z którego bardzo chętnie korzystaliśmy, cierpliwie czekając na swoją kolej.

Mogliśmy w bezpieczny sposób przeżyć to zdarzenie drogowe i na własnej skórze poczuć, co dzieje w trakcie dachowania z ciałem kierowcy lub pasażera, a także z niezabezpieczonymi wewnątrz samochodu przedmiotami. Niezapomnianych przeżyć dostarczyło nam również kino 5D -€“ była to sala kinowa w specjalnym traku, w którym obejrzeliśmy krótki film prewencyjny ukazujący brawurową i niebezpieczną jazdę samochodem oraz jej skutki.

Poza tym mogliśmy zobaczyć pokaz udzielanie pierwszej pomocy, wystawy przygotowane przez Policję, Nadwiślańską Straż Graniczną, czy WOPR. Na scenie wystąpiła młodzież zaangażowana w Program Profilaktyka a Ty -€“ przekonywali, że nie warto sięgać po używki i można żyć bez uzależnień.

Uczestniczyliśmy również w Road Show -€“ był to program edukacyjny, w trakcie którego oprócz szokujących obrazów z wypadków drogowych zabierali głos przedstawiciele służb ratunkowych: Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, a także fizjoterapeuta i osoba poszkodowana. Wysłuchaliśmy również wyznania kobiety, której syn zginął w wyniku wypadku drogowego, do którego doszło na przejściu dla pieszych. Te wzruszające wypowiedzi w połączeniu z mocnymi obrazami stanowiły bardzo emocjonalną formę przekazu i€“ uświadomiły nam ogrom niebezpieczeństw i tragedii wielu osób wynikających z nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tj. jazda pod wpływem alkoholu, substancji psychoaktywnych, przekraczanie dozwolonej prędkości. To co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy zapewne na długo zostanie w naszej pamięci.

Odsłony dziś: 2065