Udział klas mundurowych w obchodach 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO

12 marca 2014

12 marca 2014r. uczniowie klas mundurowych pod opieką pani Joanny Kacprzak, pani Katarzyny Gołębiowskiej i pana Leszka Stępnia wzięli udział w obchodach 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO w Warszawie. Uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się o 19:00. O tej samej porze w 1999 r. ówczesny szef MSZ Bronisław Geremek podpisał dokumenty ratyfikacyjne Paktu Północnoatlantyckiego.

Uczestnikami obchodów był prezydent Bronisław Komorowski, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i władz samorządowych oraz delegacje kombatantów, harcerzy i młodzieży szkolnej. Przed rozpoczęciem części oficjalnej zaprezentowała się orkiestra wojskowa z Radomia. Następnie na plac wmaszerowały pododdziały wojsk różnych specjalności oraz żołnierze niosący flagi 28 państw członkowskich NATO. Prezydent jako zwierzchnik Sił Zbrojnych wraz z dowódcą uroczystości dokonali przeglądu pododdziałów, a następnie uroczyście podniesiono flagę Rzeczypospolitej Polskiej na maszt oraz odegrano hymny Polski i NATO. Pan Prezydent wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przedstawił historię starań Polski o członkostwo w sojuszu i podkreślił jego znaczenie dla naszego kraju. Następnie dokonano uroczystej zmiany posterunku honorowego oraz złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.  Uroczystości zakończyła parada pododdziałów wojsk.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zebrani mogli zasmakować żołnierskiej grochówki i rozgrzać się ciepłą herbatą.