JEDZIEMY NA GRZYBY…

Sezon grzybobrania trwa zatem 28 września klasa IV TŻI i IV TŻH wraz z opiekunami p. Izabellą Tabor i P. Alicją Reczko wyjechali na wystawę grzybów pt. „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Miejscem docelowym była siedziba Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 82.

Celem wystawy, organizowanej już od wielu lat, jest profilaktyka zatruć grzybami poprzez zapoznanie młodzieży z cechami identyfikującymi najważniejsze grzyby jadalne i grzyby trujące, podobne do grzybów jadalnych i często z nimi mylone.

Na wystawie  zaprezentowane zostały atrapy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących, pogrupowane pod kątem ich podobieństwa zewnętrznego. Aby przybliżyć naturalną atmosferę lasu, wystawa została również wzbogacona świeżymi grzybami, zbieranymi w lasach mazowieckich oraz innymi składnikami runa leśnego.

Młodzież poinformowana została przez pracownika Państwowej Inspekcji Sanitarnej o rodzajach grzybów i ich budowie oraz zasadach rozpoznawania i zbierania grzybów kapeluszowych. Nasi uczniowie to zaawansowani grzybiarze zatem pogłębili i ugruntowali swoją wiedzę dotycząca grzybobrania. Nawet Paulina z IV TŻI znalazła odpowiednik swojego nazwiska pośród wielu gatunków grzybów.

Drugim punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie mogli wzbogacić swoją wiedzę o świecie nauki i techniki. Zwiedzając obiekt,  mogli nie tylko oglądać poszczególne wystawy ale przekonali się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i jednocześnie się nią bawić. 

EnglishGermanHungarianPolishPortugueseRussian
Laureat Godła
Partnerzy Szkoły