Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2015

4 listopada 2015

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarians) w 1999 r. Początkowo był to jeden dzień, od 2008 r. –  październik.

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach  po raz kolejny przyłączyła się do obchodów  MMBS. Tegoroczne święto przebiegało pod hasłem „Biblioteki szkolne rządzą”.

Celem tego wydarzenia było zwrócenie uwagi na ciekawy, atrakcyjny sposób korzystania z biblioteki. Skupienie społeczności szkolnej wokół biblioteki i spraw z nią związanych. Podkreślenie roli i znaczenia tego miejsca oraz umocnienie postrzegania naszej biblioteki jako prężnie działającego centrum kultury.

Uroczystość poprzedziła akcja informacyjna – rozwieszenie plakatów i zapowiedzi świętowania w różnych punktach szkoły. Każdy łącznik biblioteczny przekazywał informacje do swoich klas. W  każdej z nich w tym miesiącu czytane były fragmenty wybranej książki. Młodzież tłumnie odwiedzała bibliotekę. Cieszy fakt, że wzrosły zainteresowania czytelnicze uczniów z klas zawodowych.

Od 1 października  wszystkie informacje i plakaty zachęcały do „rządzenia”  w  bibliotece i z biblioteką. W czytelni zorganizowane zostały wystawki: Książka z autografem, Wspominamy Jana Pawła II, wystawy kronik szkolnych ZSP. Były życzenia. Były próby "nakręcania się na czytanie" – powstał krótki film, a także lista książek, które młodzież chciałaby przeczytać. Chętni mogli zaprojektować i wykonać swoją zakładkę do książki. Była prezentacja multimedialna ukazująca nasze świętowanie od 2005 roku.

Wszyscy odwiedzający mieli możliwość wpisania się do księgi gości. W październiku odwiedziło nas ponad  385 uczennic i uczniów.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych został wpisany na stałe do kalendarza wydarzeń i uroczystości Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Wizyty w tym miesiącu: 11973