Zespół taneczny MISZ-MASZ
Zespół taneczny „Misz – Masz” powstała we wrześniu 2003r. Debiutem grupy był występ na Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. We wrześniu 2004 roku grupa przekształciła się w zespół, który przyjął nazwę MISZ-MASZ. Celem zespołu jest: wypromowanie nowego modelu na działalność młodzieżową, promowanie kultury, nauka tańca, integracja młodzieży, wyrabianie w młodym człowieku odpowiedzialności.
Z wizytą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie- 15.03.2024r.
Niepubliczne Przedszkole Promyczek w Białobrzegach- 22.02.2024r.
Wielka Orkiestra Światecznej pomocy -29.01.2023r.
Ekologiczny Piknik Rodzinny- 17.09.2023r.
Misz-Masz w Szombathely – 03-07.06.2010r.
W dniach od 03-07.06.2010r. grupa taneczna Misz-Masz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach przebywała na zaproszenie dyrekcji Gimnazjum Św. Norberta na Węgrzech w Szombathely. Od marca grupa przygotowywała się do wyjazdu. Wzmożone zajęcia przyniosły oczekiwany efekt. Zaprezentowaliśmy trzy tańce narodowe natomiast Angelika Gostkowska zaśpiewała kilka piosenek w języku polskim. Wszystkie prezentacje były owacyjnie przyjęte. Węgrzy okazali się bardzo gościnni i przyjaźni. Zaserwowali nam dużo atrakcji: koncert Brahmsa w filharmonii, zwiedzanie licznych zabytków pochodzących z okresu świetności Cesarstwa Austro-Węgierskiego, koncert młodzieżowej orkiestry dętej ze Szkoły Muzycznej w Cornej, która zaprezentowała przeboje: M. Jacksona, E. Presleja, E. Johna itp. Bardzo ciekawym punktem programu były dwie wycieczki młodzieży z zespołu Misz-Masz oraz uczniów Gimnazjum Św. Norberta podczas których młodzież mogła wykazać się umiejętnościami językowymi. Pobyt zaowocował nawiązaniem współpracy między szkołami.
Spotkanie z członkami Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego – 27.11.2009r.
Finał Krajowego XXII Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej – Zakopane 25-28 IX 2008r.
Program młodzieży na eliminacje do Warszawy został oceniony bardzo dobrze. Z 30-tu zespołów z całej Polski do finału zakwalifikowało się 7 najwyżej ocenionych: Zespół Folklorystyczny ORAWIACY z Lipnicy Wielkiej, Zespół Pieśni i Tańca POLANIE z Trzcianki, Zespół JASIENNICZANIE z Jasiennika Starego, Zespół PIECUSZKI z Nawojowej, Zespół SNUTKI z Potarzycy, Zespół Pieśni i Tańca BYSTRZYCA z Bystrzycy oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Białobrzegów reprezentujący Mazowsze. Każda z grup musiała wykazać się w 5 kategoriach: obowiązkowej – teatr i rękodzieło artystyczne (w tym roku było to bibułkarstwo) oraz w 3 dowolnych. Koło teatralne pod kierownictwem pani Anny Boczkowskiej przygotowało Pastisz „Hamleta” – „Gburlet” Jeremiego Przybory. Gra aktorska młodych adeptów sztuki scenicznej zachwyciła nie tylko jurorów, ale przede wszystkim widownię. Kwestie Hamleta wypowiedziane przez Dawida Będzińskiego z kl. III LP ZI: „O rany, jak ciemno…” i „To w bieli Ofelia, co profil ma cudny jak rżnięta kamelia” powtarzane były jak echo w całym amfiteatrze pod Gubałówką. Nic więc dziwnego, że główny reżyser- pan Antoni Barłowski włączył „Gburleta” do ogólnego programu koncertu galowego, który miał miejsce w niedzielę na zakończenie festiwalu. W koncercie galowym wystąpił też zespół MISZ – MASZ z tańcem mambo; na festiwalu zatańczyli poza konkursem, ale falujące spódniczki tancerek wywołały (jak zwykle zresztą) okrzyki zachwytu widowni, więc reżyserzy postanowili powtórzyć to na gali.
Anita Jasiorowska – uczennica kl. III LP ZI reprezentowała naszą szkołę w kategorii krasomówstwo i recytacja. Deklamując wiersz Z. Herberta „Wiatr i róża” oraz „Pocałunek” R. Orlewskiego zdobyła II miejsce. Zespół MISZ-MASZ z wielką energią i przytupem zatańczył krakowiaka – taniec narodowy opracowany – i zaśpiewał pieśni dożynkowe środkowej Polski, zajmując III miejsce. Drugiego dnia festiwalu prezentowana była plastyka obrzędowa. Jak sami jurorzy stwierdzili, ocenienie tej kategorii przysporzyło im wiele trudności. Wszystkie zespoły pracowały cierpliwie przez 4 godziny, tworząc arcydzieła z bibuły, ale to właśnie prace Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zostały ocenione najwyżej. W tej kategorii zajęliśmy I miejsce – pająki ze słomy, z fasoli i bibuły, korona do obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy, kłosy z kwiatami znalazły się w centralnym miejscu na gali finałowej oraz zostały zarejestrowane przez wiele kamer i aparatów fotograficznych. Ostatni dzień festiwalu w Zakopanem- to barwny międzynarodowy korowód Krupówkami. Różne regiony Polski można było rozpoznać po ciekawych strojach, a zespoły zagraniczne: „Rozmaryn” z Węgier, „Nagród” ze Słowacji, „Błędowianie” z Czech- po narodowych flagach.
Gdy rozśpiewany korowód dotarł do amfiteatru pod Gubałówkę, emocje wzięły górę. Czekali już na nas jurorzy z werdyktem: przewodnicząca- pani Janina Kalicińska- etnochoreograf, Kazimierz Budzik- etnomuzykolog, Zofia Skwarło- regionalista, Benedykt Kafel- etnograf i Antoni Barłowski- aktor. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach, reprezentujący Mazowsze, został wyróżniony, a jako nagrodę rzeczową otrzymał odtwarzacz DVD. Prezes Związku Młodzieży Wiejskiej podziękował uczestnikom za bardzo wysoki poziom i zaprosił na kolejny festiwal, który odbędzie się już w czerwcu 2009r.
5-lecie Zespołu Misz-Masz – 24.10.2008r.
W dniu 24 października 2008 r. szkolny zespołu taneczny Misz –Masz uroczyście świętował swoje 5 – lecie, którego założycielką jest pani mgr Małgorzata Nowak. Przybyło wielu zaproszonych gości i sympatyków zespołu. Swoją obecnością zaszczycili nas: ks. Proboszcz Artur Hejda oraz przedstawiciele powiatu i gminy w osobach: pan Adam Bolek i Waldemar Olszewski, przybyli także dyrektorzy i vicedyrektorzy szkół i przedszkoli, reprezentanci Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego, Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury oraz Fundacji „Działaj Lokalnie”, nauczyciele naszej szkoły na czele z Dyrekcją, a przede wszystkim uczestnicy zespołu i ich rodzice. Obecny zespół Misz – Masz w programie artystycznym przypomniał nam swoją 5-letnią działalność m. in. wyjazdy szkoleniowe, warsztaty i sukcesy. Z tej okazji odbyły się występy przedszkolaków (z Przedszkola Nr 1 w Białobrzegach), dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1. W trakcie występów przy akompaniamencie pana Janusza Ćwikły i śpiewie pieśni ludowych uczniowie z klasy I Technikum Gastronomicznego częstowali gości swojskimi wyrobami wędliniarskimi, żurkiem i bigosem. Uroczystość uświetnił występ gości Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Tęcza” z Błonia pod Warszawą. Zaprezentowali nam przepiękne tańce krakowiaków wschodnich oraz tańce łowickie z typowymi przyśpiewkami. Był to bardzo udany i wyjątkowy wieczór.
Dnia 26 i 27 kwietnia 2008r. szkolny zespół taneczny Misz-Masz reprezentował powiat białobrzeski na XXVIII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Warszawie. W pierwszym dniu pokazano 26 prezentacji przedstawionych przez 19 zespołów w kategorii taniec ludowy. Grupa Misz-Masz zatańczyła Krakowiaka i Kujawiaka z Oberkiem. Następnego dnia zespoły prezentowały taniec nowoczesny, w którym przedstawiło się 86 zespołów w 110 prezentacjach tanecznych. Nasza grupa zatańczyła Mambo.
29.04.2004r. – Dzień Europejski
ROK SZKOLNY 2023/2024
Misz-Masz z wizytą w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Belsku Dużym
W czwartek 4 kwietnia 2024 Szkolne Koło Taneczne Misz Masz wyruszyło z wizytą do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Belsku Dużym. Była to kolejna, niesamowita możliwość zaprezentowania programu przygotowanego z okazji ,,20-lecia Zespołu Misz Masz”.💃🕺🏻 Występ obejmował przybliżenie polskiej kultury oraz tradycji, pokaz różnorodnych strojów i podstawowych kroków tanecznych. 🥻👘 Niezwykłą radość niosło za sobą przymierzanie przez naszych rówieśników garderoby zespołu: czapki, kapelusze, wianki oraz kamizelki. 🥰☺️ Ogromną niespodzianką były podziękowania Dyrekcji Szkoły Podstawowej, złożone na ręce naszej mentorki Pani Małgorzaty Nowak. Wyróżniona została również była uczennica szkoły oraz obecna członkini zespołu Justyna Czapska. Pięknie sformułowane wiersze wywołały olbrzymie wzruszenie oraz moc wspomnień ze szkolnych lat. 🥹😍 Był to kolejny wyjazd, który dostarczył nam dużo pozytywnej energii na dalsze działania! Mamy nadzieję, że tradycja pozostanie wciąż żywa! ❤️
Zespół Misz Masz z wizytą u przedszkolaków
W czwartek 22.02.2024 szkolne koło taneczne ,,Misz Masz” odwiedziło Niepubliczne Przedszkole Promyczek w Białobrzegach. Uczniowie wraz z mentorką Panią Małgorzatą Nowak przybliżyli przedszkolakom polskie tańce narodowe oraz barwne stroje. 💃🕺🏻Nie zabrakło skocznych tańców takich jak Oberek i Krakowiak, dostojnych jak Mazur oraz nieco wolniejszych – Polonez, Kujawiak. Nasi rówieśnicy poznali podstawowe kroki tych tańców oraz mogli spróbować swoich sił. 🥰 Zespół wystąpił w tradycyjnych strojach:
📍Szlacheckim
📍Księstwa Warszawskiego
📍Krakowskim
📍Spiszu
📍Białobrzeskim
📍Beskidzie Żywieckim.
Czas umiliło nam dwóch akordeonistów, którzy również należą do zespołu.
Uczniowie z wizytą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
15 marca 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach, w tym członkowie Zespołu tanecznego „Misz Masz” wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu, a mianowicie gościli w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wraz z opiekunami: panią Małgorzatą Nowak, panią Alicją Reczko i panią Magdaleną Wieczorek uczniowie zwiedzili wnętrza Pałacu Prezydenckiego pod kierunkiem pani przewodnik, która przekazała wiele ciekawych informacji o codziennym funkcjonowaniu tego wyjątkowego miejsca.
Udział Zespołu w Ekologicznym Pikniku Rodzinnym
ROK SZKOLNY 2022/2023
Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości
Zgromadzeni goście z wielką uwagą wysłuchali patriotycznych utworów, zaprezentowanych przez Mateusza Fołtyna i Jakuba Kisielewskiego, przy akompaniamencie saksofonów i akordeonu. Magię akademii podkreśliła swoim anielskim głosem również Julia Sałata, która na zakończenie części artystycznej zaśpiewała piosenkę: „Gołębie serce”.
Wyjątkową atrakcją dla zgromadzonych gości był występ szkolnego zespołu Misz – Masz, który pod kierunkiem pani Małgorzaty Nowak, zaprezentował polskiego Mazura. Niezawodni uczniowie: Jakub Dawidowski i Michał Piwarski wiernie czuwali nad oprawą techniczną akademii.
Misz-Masz na 31.Finale WOŚP
ROK SZKOLNY 2021/2022
MISZ-MASZ na spotkaniu z Pierwszą Damą
Szkolny zespół Misz – Masz brawurowo zatańczył mazura, za co otrzymał gromkie brawa.
Na długo zachowamy w pamięci przemówienie Pani Prezydentowej, która przybliżyła biografię Gabrieli Zapolskiej i genezę czytanego w tym roku dramatu. Nawiązując do tradycji Narodowego Czytania, Pierwsza Dama zauważyła, iż akcja ta nie tylko promuje czytelnictwo, ale także sprzyja integracji społeczności szkolnej. W ciepłych słowach pogratulowała uczniom świetnej interpretacji tekstu i podziękowała nauczycielom, którzy ich przygotowywali. Doceniła wkład naszej szkoły w rozwijanie pasji i zainteresowań młodzieży oraz kultywowanie polskich obyczajów i tradycji.
ROK SZKOLNY 2019/2020
Udział zespołu w śródrocznym spotkaniu z rodzicami
Jak wiadomo – szkoła uczy i wychowuje, ale także inspiruje i pomaga rozwijać swoje pasje. Podczas spotkania z rodzicami uczniowie opowiedzieli o różnych formach zajęć pozalekcyjnych, w których z radością uczestniczą, o realizowanych projektach i związanych z nimi zagranicznych podróżach. Zespół Misz- Masz zaprezentował atrakcyjny taniec, zaś artyści z Koła Teatralnego przedstawili pouczającą scenkę, w której powtarzali za Franciszkiem Karpińskim: „Nie odkładaj na jutro, co dziś zrobić można!”.
Rok szkolny 2018/2019
IV Bieg Pilicy z ludowym akcentem!
12 maja 2019 roku w Białobrzegach odbył się zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy IV Bieg Pilicy. Tegoroczna edycja była rekordowa, gdyż w biegu głównym wzięło udział 300 zawodników. W biegach kolorowych wystartowało ponad 500 biegaczy. W tym roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły nie wzięli udziału bezpośrednio w biegach, a postanowili wspomóc imprezę w nieco inny sposób. Uczestnicy działania realizowanego w naszej szkole pt. „Ocalmy od zapomnienia”, w ramach projektu Erasmus+ przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczestników i publiczności. Goście mogli skosztować potraw regionalnych, takich jak: porka, zalewajka, kapusta obwarzana, parzybroda przygotowanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Misternie przygotowane przez nas stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, ze względu na jego folklorystyczną oprawę, jak również możliwość degustacji potraw, których na co dzień nie przyrządzamy w swoich domach. Nasz szkolny zespół taneczny „Misz-Masz” zaprezentował także taniec ludowy, który był miłą atrakcją dla uczestników i gości. Mamy nadzieję, że w taki sposób mogliśmy wspomóc inicjatywę władz miasta i gminy oraz nieco ją uatrakcyjnić.
Jasełka szkolne – 21.12.2018r.