LOGISTYKA
Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany. Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta oraz optymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami. Do podstawowych zadań należy również wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne. Aby realizować stawiane przed nim zadania, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie objętym jego działaniem. W ramach zawodu zdobędziesz 2 kwalifikacje:
- kwalifikacja SPL.01. Obsługa magazynów
- kwalifikacja SPL.04. Organizacja transportu
Już zaliczenie pierwszej kwalifikacji Obsługa magazynów (SPL.01.) i ukończenie szkoły daje uprawnienia do wykonywania zawodu magazyniera-logistyka.
Po zaliczeniu obydwu kwalifikacji i ukończeniu szkoły otrzymasz dyplom Technika logistyka. Możesz kształcić się dalej na studiach wyższych lub podjąć pracę jako specjalista ds. logistyki.
WYDARZENIA LOGISTYCZNE:
VIII Szkolny Konkurs Wiedzy Logistycznej
22 kwietnia 2024 roku uczniowie klas pierwszych brali udział w ósmym Szkolnym Konkursie Wiedzy Logistycznej. Uczniowie pod opieką pana Krzysztofa Harwackiego oraz pana Artura Ośki rywalizowali w zakresie znajomości zagadnień dotyczących organizacji przepływu towarów, zasad zaopatrzenia, elementów infrastruktury, logistycznej obsługi klienta, postępowania z odpadami, znakowania towarów oraz zabezpieczania ładunków na czas transportu i magazynowania. Uczestnicy zmierzyli się z pytaniami testowymi oraz zadaniami otwartymi. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Mikołaj Suwalski uczeń klasy ITL. Drugi wynik uzyskał Olivier Kucharski z klasy I TLp, a trzecie ex aequo Julia Kośla z klasy ITL oraz Michał Majewski z klasy ITLp. Szkolny Konkurs Wiedzy Logistycznej stanowi wprowadzenie do zawodu, podnosi jakość wiedzy, przygotowuje do egzaminu zawodowego, rozwija zainteresowania, a także stanowi zachętę do udziału w Olimpiadzie Wiedzy Logistycznej.
Ogólnopolski konkurs ”Liga Młodych Logistyków”
W dniu 1 marca 2024 r. odbył się etap szkolny XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Młodych Logistyków” zorganizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Kolejny raz uczniowie klas logistycznych wzięli udział w tym konkursie. W etapie szkolnym uczestniczył zespół z klasy IV TLp w składzie Mateusz Fołtyn, Daniel Gutowski i Sebastian Chmielewski. Eliminacje szkolne odbyły się on-line i polegał na grupowym rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru oraz dwóch zadań obliczeniowych. Czas pracy wynosił zaledwie 30 minut. Rozwiązanie testu wymagało szczegółowej wiedzy z zakresu logistyki oraz kreatywnego myślenia pod presją czasu.
Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych
W dniu 30 listopada uczniowie klas logistycznych uczestniczyli w Wirtualnym Festiwalu Umiejętności Zawodowych zorganizowanym przez Akademię Umiejętności Eurocash. Tematem przewodnim były Centra Dystrybucji – lokalizacja i systemy przepływu informacji. Jest to cykliczne wydarzenie organizowane od 2020 r., którego celem jest promowanie kształcenia zawodowego, doskonalenie kompetencji uczniów i pokazanie im możliwości rozwoju kariery m.in. w zawodzie technika logistyka. Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych ma formę spotkań on-line z ekspertami i praktykami, w czasie których odbywają się wykłady i interaktywne warsztaty. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań na czacie. Uczniowie zapoznani zostali ze specyfiką pracy w obszarze szeroko rozumianej logistyki. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Ośrodka Rozwoju Edukacji.
II Edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej
Szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej
VII Szkolny Konkurs Wiedzy Logistycznej
Etap okręgowy Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej
Ogólnopolski konkurs ”Liga Młodych Logistyków”
Ruszyła VII Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna!
Za nami etap szkolny Olimpiady Logistycznej
Olimpiada składa się z trzech, następujących po sobie etapów:
- I etap (szkolny):10.2022r.
- II etap (okręgowy):12.2022r.
- III etap (centralny):03.2022 r.
Ideą Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania logistyką oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności z obszaru logistyki i transportu, a także kontynuowanie kształcenia na kierunkach studiów z obszaru branży TSL. Zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji w tym obszarze, pozwoli na znalezienie w przyszłości dobrze płatnej i satysfakcjonującej, a zarazem rozwijającej pracy.
Olá, bom dia🙂🙃
Pierwszy tydzień praktyk w branżach informatycznej, rachunkowości i logistycznej
Praktyka zawodowa w Portugalii
Bom dia! 😀🖐️ 14 października rozpoczęliśmy długo wyczekiwaną podróż do Portugalii🇵🇹. Po pożegnaniu się z najbliższymi🧑🤝🧑, przepełnieni ekscytacją i emocjami o godzinie 17:00 pod opieką Sorki Nowak i Sorki Becz wyjechaliśmy w 3-godzinną trasę na lotnisko imienia Jana Pawła II w Krakowie 🚌. Po drodze dodatkową atrakcją dla nas było podziwianie dawnej stolicy Polski nocą🌛.
Po dojechaniu, bezproblemowo przeszliśmy odprawę i około godziny 21:45 rozpoczęliśmy nocny lot do Porto ✈️🌠,minął on naprawdę szybko, gdyż większość uczestników spała🥱😴. Po wylądowaniu przyjechał po nas opiekun z Braga Mob i około godziny 2:00 trafiliśmy do naszych apartamentów🌁.
Sobota była wspaniała! Po rozpakowaniu się i odespaniu poszliśmy na śniadanie/ lunch do pobliskiej galerii na McDonalda🍔🍟. Potem rozpoczęliśmy zwiedzanie dystryktu Braga wraz z prześmiesznym przewodnikiem Panem Leandro , który rzucał żartami jak z rękawa i w bardzo ciekawy sposób opowiadał różne historie i ciekawostki, przykuwając tym naszą uwagę. Pomimo chłodnej pogody i mżawki 🌧️☔, odwiedziliśmy dwa przepiękne sanktuaria ⛪ – Sameiro położone w najwyższym punkcie miasta z przepiękną panoramą, oraz Bom Jesus, wokół którego rozciągały się wręcz magiczne ogrody 🌺.
Na zakończenie dnia przeszliśmy się głównymi ulicami miasta, które doprowadziły nas do mieszkań. Po zjedzeniu kolacji w sławetnym LP😂🥩, mieliśmy spotkanie organizacyjne z opiekunkami 👭, a następnie graliśmy i żartowaliśmy integrując się🎲🃏.
Niedzielę mieliśmy dla siebie. Mogliśmy oglądać filmy🎥🎬, iść do galerii albo zwiedzać okolice. Te trzy dni zleciały szybko. Zmęczeni, ale zadowoleni położyliśmy się spać😴🛏️. Zastanawiając się jacy będą nasi pracodawcy🤔🧐. Ale to już w następnej relacji.😊
Vejo vocè em breve…😘
Do zobaczenia wkrótce…😁
VI Szkolny Konkurs Wiedzy Logistycznej
Wirtualne WSL w naszej szkole
W styczniu uczniowie klas II technikum logistycznego brali udział w serii spotkania on-line i wykładach z cyklu OBLICZA LOGISTYKI, których tematyka była poświęcona opakowaniom w logistyce. Organizatorem była Wyższa Szkoła Logistyki z Poznania, która współpracuje ze szkołami średnimi kształcącymi w zawodach technik logistyk i technik spedytor. Wykłady poprowadził dr inż. Ireneusz Fechner i były one podzielone na trzy spotkania zatytułowane odpowiednio:
OPAKOWANIA W LOGISTYCE
CZYM DLA LOGISTYKI JEST PALETA?
JAK ROZPOZNAC PODRABIANĄ PALETĘ?
Opakowania umożliwiają przemieszczanie wyrobów podczas magazynowania, transportu, sprzedaży i ich użytkowania. Z punktu widzenia logistyki opakowania mają bezpośredni wpływ na koszty magazynowania i transportu. Dlatego decyzje dotyczące wyboru opakowania handlowego, zbiorczego i transportowego niejednokrotnie mają strategiczne znaczenie dla przedsiębiorstwa.
Uczniowie biorący udział w spotkaniu poszerzyli swoją wiedzę z zakresu logistyki. Były to bardzo pouczające zajęcia.
Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna
W dniu 19 listopada 2021 r. odbył się pierwszy etap VI Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Uniwersytet Gdański, w którym wzięło udział 4 uczniów naszej szkoły w zawodzie Technik Logistyk. Podczas pierwszego (szkolnego) etapu uczestnicy olimpiady zmierzyli się z 30 pytaniami testowymi sprawdzającymi wiedzę z zakresu logistyki i spedycji przygotowanymi przez specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego.
Opiekunowie: Kinga Gądek i Artur Ośka