Koło teatralne
Koło Teatralne, prowadzone przez p. Annę Boczkowską, działa od 2003r.
W ciągu dwudziestu lat działalności członkowie Koła przedstawili liczne spektakle o różnorodnej tematyce, które prezentowali zarówno w naszej szkole, jak i poza nią. Nasze występy są dopełnieniem wielu uroczystości szkolnych, takich jak: Dzień Kobiet, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Otwarty, śródroczne spotkania z rodzicami, akcja Narodowego Czytania.
Chociaż naszym nadrzędnym celem ma być poszerzanie wiedzy na temat historii teatru oraz poznawanie różnych form dramatycznych, to jednak spotkania członków Koła przypominają często raczej zabawę niż zajęcia o charakterze formalnym. Co roku podczas pierwszych spotkań uczestnicy ćwiczą dykcję, artykulację i technikę mowy („łamacze języka”), a także wykonują zadania służące przełamywaniu nieśmiałości.
PRZEGLĄD FORM DZIAŁALNOŚCI
Rok szkolny 2024/2025
Czytaliśmy dramat Kordian
Od wielu lat nasza szkoła włącza się do Narodowego Czytania. Jak wiadomo – celem tego pięknego przedsięwzięcia jest zachęcanie Polaków do czytania oraz popularyzowanie rodzimej literatury. W dniu 20 września 2024 roku uczestniczyliśmy w spotkaniu związanym z Narodowym Czytaniem dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”. Chociaż utwór powstał przed 190 laty, to jednak ma wymowę wciąż aktualną: uczy odpowiedzialności, woli działania i patriotyzmu.
My – członkowie Koła Teatralnego – zaprezentowaliśmy fragmenty dramatu, wcielając się w poszczególne postacie. Czytaniu tekstu towarzyszyła romantyczna muzyka, wprowadzająca słuchaczy w klimat epoki.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Przeczytaliśmy fragmenty pochodzące z I i II aktu dramatu, gdy główny bohater poszukuje celu i sensu życia.
- Aby uwidocznić proces przemiany i dojrzewania postaci, w roli Kordiana wystąpili dwaj chłopcy.
- Prawdziwym wyzwaniem była dla nas akustyka sali gimnastycznej – mikrofony wymagają doskonałej dykcji!
- Nasza interpretacja tekstu była chyba przekonująca, bo opiekunka koła nie potrafiła ukryć wzruszenia. Chyba o to chodzi w literaturze…
Rok szkolny 2023/2024
Nasze odczytanie „Nad Niemnem”
Już po raz siódmy uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu. 22 września odbyło się uroczyste czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W bieżącym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, a pisząc swą powieść, Orzeszkowa pragnęła złożyć hołd bohaterom tego zrywu. Ale głęboko patriotyczna wymowa dzieła nie jest jedynym jego walorem. Pisarka głosi kult pracy i nauki, przywiązanie do tradycji, wzywa do zgody i solidarności społecznej.
My przedstawiliśmy fragmenty powieści „Nad Niemnem” w wersji scenicznej. Pokazaliśmy akcję utworu i losy jego bohaterów, nie zapominając o szczególnym walorze tekstu, jakim jest język i styl. Program wzbogaciliśmy muzyką skomponowaną przez Andrzeja Kurylewicza do filmu w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Najtrudniejsza była dekoracja, bo akcja książki rozgrywa się we wnętrzach dworków szlacheckich i na łonie natury.
- Część strojów przynieśliśmy z domu, część wypożyczyliśmy z Białobrzeskiego Centrum Kultury, ale najwięcej kostiumów udostępniła nam niezawodna p. Małgorzata Nowak (dziękujemy!).
- Rekwizyty pomogli nam zgromadzić koledzy z całej szkoły.
- Przybyli goście wysoko ocenili nasz występ i wyrazili nadzieję na kolejne spektakle.
- Spełniło się marzenie naszej opiekunki o adaptacji powieści Orzeszkowej. Mamy nadzieję, ze w przyszłym roku odczytamy głośno „Kordiana” Słowackiego.
Rok szkolny 2022/2023
Nowa inscenizacja „Ślubów panieńskich”
W bieżącym roku nasze Koło Teatralne obchodzi jubileusz 20-lecia działalności, co postanowiliśmy uczcić występem dla kolegów i pracowników szkoły. Wybraliśmy „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca” Aleksandra Fredry. Dlaczego? Otóż jednym z Patronów 2023 roku jest właśnie autor komedii. Urodzony przed 230 laty twórca uchodzi za najwybitniejszego polskiego komediopisarza. Naszą inscenizację dzieła Fredry przedstawialiśmy w ciągu dwóch dni: 31 marca i 3 kwietnia, aby mogło ją zobaczyć jak najwięcej widzów.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Pokazaliśmy nasze „Śluby panieńskie” aż 6 razy, bo zainteresowanie publiczności było duże.
- Chociaż prawie wszyscy jesteśmy „tremiarzami”, udało nam się przełamać stres.
- Najbardziej cieszyły nas spontaniczne gratulacje od kolegów tuż po prezentacji.
- Dekoracja, którą przygotowaliśmy, była naprawdę stylowa.
- Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji naszego projektu.
Powitaliśmy gości z ósmych klas
Dzień Otwartych Drzwi jest między innymi okazją do zaprezentowania różnorodnych zajęć pozalekcyjnych, pozwalających uczniom szkoły rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Tak było również 30 marca 2023r., kiedy uczniowie skupieni wokół Koła Teatralnego aktywnie włączyli się do promocji szkoły.
W specjalnie zaaranżowanej scenerii opowiedzieliśmy o naszej dotychczasowej działalności i zaprezentowaliśmy próbkę występu scenicznego. Udało nam się także zaprosić gości ze szkół podstawowych do udziału w zabawie aktorskiej: mieli na przykład za zadanie „zagrać” aportującego psa lub osobę głaszczącą milutkiego kotka. Ósmoklasiści poradzili sobie znakomicie. Mamy nadzieję, że zobaczymy się we wrześniu!
Przed oczyma duszy… Czytaliśmy „Ballady i romanse”
Jak co roku – włączyliśmy się do akcji Narodowego Czytania, by zachęcać kolegów do zgłębiania rodzimej literatury. 12 września czytaliśmy „Ballady i romanse”. Dlaczego? Ma to związek z dwusetną rocznicą wydania w Wilnie I tomu poezji Adama Mickiewicza, zawierającego „Ballady i romanse”. Wydarzenie to było niezwykle ważne. Przyjmuje się, że właśnie ono zapoczątkowało w Polsce romantyzm, ponieważ zbiór ten zawiera najważniejsze pierwiastki romantyczne.
Do prezentacji wybraliśmy tylko dwie ballady: „Romantyczność” (uważaną za manifest polskiego romantyzmu) oraz „Świteziankę” (ze względu na niesamowitą nastrojowość i ponadczasową wymowę).
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Wygłaszanie tekstu poetyckiego przez mikrofon nie jest łatwe, dlatego przed występem musieliśmy długo i cierpliwie rozgrzewać aparat mowy.
- Towarzyszyła nam spora trema, toteż nasze wystąpienie trwało dziwnie krótko…
- Nawet w ogromnej sali gimnastycznej duże znaczenie mają dekoracje i rekwizyty.
- Może w przyszłym roku uda nam się stworzyć prawdziwy spektakl teatralny – nasza opiekunka już marzy o adaptacji powieści „Nad Niemnem”.
Rok szkolny 2021/2022
Razem z Pierwszą Damą
Jak wiadomo, nasza szkoła od lat angażuje się w popularyzowanie literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa. W dniu 28 września 2021r. wzięliśmy udział w niecodziennym wydarzeniu: Narodowym Czytaniu z udziałem Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej – Pani Agaty Kornhauser–Dudy.
Najpierw nasi koledzy zapoznali zebranych z problematyką czytanej w tym roku tragifarsy Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Prezentację utworu zainaugurowała Pani Prezydentowa, która przeczytała wstęp do sztuki, a po niej wybrane fragmenty dramatu przedstawiliśmy my. Wypowiedzi bohaterów sztuki wzbogaciliśmy muzyką Erika Satie, która ilustrowała nastrój epoki i podkreślała wymowę czytanego tekstu.
Z wielką radością słuchaliśmy słów Pani Prezydentowej, która wysoko oceniła nasz występ, pogratulowała nam świetnej interpretacji tekstu i podziękowała nauczycielkom, które nas przygotowały: p. Annie Boczkowskiej i p. Katarzynie Marchewce.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Opiekunka Koła wybrała fragmenty sztuki w taki sposób, byśmy w 20-minutowym wystąpieniu mogli przedstawić wymowę całego utworu;
- Do współpracy zaprosiliśmy p. Kasię Marchewkę, która z zaangażowaniem włączyła się w przygotowanie uroczystości, okazując nam niezastąpioną pomoc i wsparcie;
- Wspólne czytanie polskiej literatury z Panią Prezydentową było dla nas zaszczytem i wyróżnieniem.
Dziękujemy za życzliwość i ciepłe słowa.
Dziękujemy, że tego dnia Pani Prezydentowa była z nami!
Rok szkolny 2020/2021
Czytanie „Balladyny”- debiutem nowych członków naszego koła
Dnia 9 X 2020r. mieliśmy możliwość po raz pierwszy wystąpić przed swoimi kolegami ze szkoły. Okazją było włączenie się do akcji Narodowego Czytania, w której Koło Teatralne uczestniczy już od lat. W tym roku zaprezentowaliśmy fragment dramatu Słowackiego pt. „Balladyna”. Zachowując obostrzenia sanitarne, czytaliśmy tekst w wielu salach lekcyjnych, by mogło nas usłyszeć (i zobaczyć) jak najwięcej osób.
Serdecznie dziękujemy widzom za miłe przyjęcie, wyrozumiałość i słowa uznania. Pani Magdalenie Marchewce składamy wyrazy wdzięczności za niezastąpioną pomoc i opiekę, a Pani Małgorzacie Nowak – za wypożyczenie strojów i rekwizytów. W przyszłym roku chcemy pokazać „Moralność pani Dulskiej”!
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Przedstawiliśmy fragment pochodzący z I aktu dramatu, w którym hrabia Kirkor dopiero poszukuje żony…
- Żeby czytaniu utworu nadać dawny klimat i koloryt, wykorzystaliśmy stroje i rekwizyty.
- Przyłbice były koniecznością, ale i sporym wyzwaniem (niełatwo było w nich mówić głośno, wyraźnie i w dodatku sugestywnie).
- Na początku towarzyszyła nam spora trema, ale z czasem nabraliśmy swobody i pewności siebie.
- Debiut sceniczny mamy więc za sobą – możemy go uznać za udany!
Rok szkolny 2019/2020
„Nie odkładaj do jutra….”, czyli pomagamy kolegom mobilizować się do pracy
Za nami połowa roku szkolnego – jest więc okazja do podsumowań, refleksji i wniosków na przyszłość. Podczas zebrania rodziców w niedzielę 26 stycznia zaprezentowaliśmy żartobliwą scenkę „z życia szkolnego wziętą”, w której przekonujemy, że tylko systematyczna nauka przynosi konkretne efekty. Nie warto odkładać niczego na później, bo czas jest nieubłagany i pod koniec roku szkolnego można nie zdążyć nadrobić zaległości.Mamy nadzieję, że my – uczniowie – wyciągniemy jedynie słuszne wnioski, a kochani rodzice będą nas wspierać w dalszej, systematycznej pracy.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Poprzez nasz występ chcieliśmy zmobilizować do nauki niepoprawnych optymistów, którym się wydaje, że do końca roku szkolnego jest jeszcze baaaardzo dużo czasu…
- Pokazaliśmy różne typy uczniów: Prymusa, Leniwca, Spóźnialskiego i Gwiazdę!
- Piosenka „W czasie lekcji dzieci się nudzą” miała przewrotną puentę…
- Nauczenie się na pamięć rymowanych tekstów – to dla nas bułka z masłem, ale popis wokalny wymagał już pewnych umiejętności…
- Bierzmy się do roboty, bo szkoda wakacji!
Członkowie Koła Teatralnego czytają polskie nowele
Akcja Narodowego Czytania, której celem jest popularyzowanie czytelnictwa, ma w Polsce już ośmioletnią tradycję. W tym roku wyznaczono do wspólnej lektury 8 nowel pochodzących z różnych epok literackich. Nasza szkoła również systematycznie włącza się do tego przedsięwzięcia: 22 X członkowie Koła Teatralnego zorganizowali spotkanie, w którym udowodnili, że polska literatura jest naprawdę ciekawa i wartościowa. Swój program przedstawili społeczności szkolnej czterokrotnie, by mogło go obejrzeć (i wysłuchać) jak najwięcej osób.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Spośród wskazanych 8 nowel wybraliśmy tylko dwie: „Dobrą panią” i „Katarynkę”.
- W czasie jednej z prezentacji aktorzy „ugotowali się” (nie mogli opanować śmiechu).
- Przygotowanie sali trwało 4 godziny, demontaż dekoracji odbył się błyskawicznie.
- Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak ważną rolę pełnią scenografia i rekwizyty.
- Barwne, stylowe stroje zawdzięczamy przede wszystkim pracownikom MGOK-u (Dziękujemy!)
- Wyrazy wdzięczności składamy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia.
Rok szkolny 2018/2019
Wspieramy akcję „Jak nie czytam, jak czytam”
Nasi „artyści” niejednokrotnie wspierali wysiłki nauczycieli zmierzające do zarażenia młodzieży pasją czytania. Dnia 7 czerwca uświetnili swoim występem organizowaną już od kilku lat szkolną akcję pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”.
Przedstawiliśmy żartobliwą wersję baśni o Czerwonym Kapturku, w której maleńka dzieweczka o wielkim sercu – wzmocniona dobrym słowem pociechy i słodkimi pierniczkami – pokonała ogromne wilczysko, pokazując triumf dobra i miłości nad złem i przemocą.
Jeszcze raz przekonaliśmy słuchaczy i widzów, że warto czytać – już od najmłodszych lat!
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Wybór repertuaru nie był przypadkowy – wszak niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka!
- Delikatne, filigranowe dziewczę nie znało przemocy, jednakowoż obrona babci wymagała stanowczych działań…
- Zdezorientowany potwór (to jest wilk) uciekł, gdzie pieprz rośnie!
- Barwne kostiumy pozwoliły nam przenieść się w świat baśni.
- Plenerowa sceneria sprzyjała i lekturze, i relaksowi J
Sukcesy naszej Natalii w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim
Członkini naszego Koła – Natalia Wójcik – już od wielu lat z powodzeniem uczestniczy w konkursach recytatorskich. W tym roku zakwalifikowała się do eliminacji rejonowych 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się 13 kwietnia w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych „Łaźnia”. Natalia zaprezentowała wiersz Maryli Wolskiej „Śniło mi się” i fragment powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni”. Za swój występ otrzymała nominację do etapu wojewódzkiego, który odbył się 27 kwietnia w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów w Warszawie. Natalia godnie reprezentowała w konkursie ZSP i oczywiście nasze Koło Teatralne. Jest piękna, wrażliwa i zdolna. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Bo nie błądzi ten, kto czyta – spróbowaliśmy swoich sił w satyrze
Wprawdzie nie wszystkie lektury szkolne są porywające, ale my – artyści teatralni – wiemy, że warto czytać. Próbowaliśmy o tym przekonać publiczność 20 stycznia 2019r. podczas śródrocznego spotkania z rodzicami. Problem niechęci młodzieży do literatury jest poważny, ale my postanowiliśmy pokazać go w sposób żartobliwy. Akcja naszych scenek rozgrywa się w domu, w którym brak słowników, a także w szkole, gdzie w gąszczu papierów nie ma czasu dla uczniów. Pokazaliśmy ponadto, jak ważna w nauczaniu i wychowaniu jest współpraca rodziców, uczniów i nauczycieli.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Nasze dwie scenki zostały połączone postacią chłopaka, który jest synem i zarazem uczniem (największa rola; inni mu zazdrościli, bo „grali ogony”).
- Tekst był napisany ośmiozgłoskowcem, co niektórym z nas nastręczało nieco trudności…
- W pracy pomocne okazały się kostiumy i proste rekwizyty (fotel w roli „kojca”, szkolny dzwonek i oczywiście książki).
- Bardzo pomogła nam też Ewelina z II TI: wykonała dekorację symbolizującą współpracę domu ze szkołą.
- Chyba było zabawnie, bo niektórzy widzowie śmiali się całkiem głośno…
- NAPRAWDĘ WARTO CZYTAĆ!
Dla NASZEJ NIEPODLEGŁEJ
30 października 2018r. uczestniczyliśmy w uroczystości podsumowania projektu „Nasza Niepodległa”, związanego z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystąpiliśmy przed naszymi kolegami ze szkół uczestniczących w projekcie, przedstawiając krótki program artystyczny. Złożyły się na niego wiersze, fragmenty przemówień marszałka Piłsudskiego oraz list Bronka Mroczkowskiego do rodziców. Dopełnieniem słów była muzyka Zygmunta Koniecznego i Marka Grechuty oraz prezentacja fotografii Ziemi Białobrzeskiej, wykonanych przez naszych młodych gości.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- nasz występ trwał naprawdę krótko (chyba nikt nie zdążył się znudzić).
- małe wpadki recytatorek były prawie niedostrzegalne…
- niektórzy widzowie wzruszyli się nastrojową muzyką zestawioną z obrazem.
- zdjęcia natury w wykonaniu p. Wioli – małe arcydzieła!
- patos spotkania przełamał Pan Burmistrz (dziękujemy).
Nasz udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”
Członkowie naszego Koła we współpracy z Biblioteką Szkolną po raz kolejny włączyli się do akcji Narodowego Czytania. Tym razem zaprezentowaliśmy fragmenty powieści Żeromskiego „Przedwiośnie”, której akcja jest związana z okresem, gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Po krótkim wprowadzeniu wygłoszonym przez opiekunkę Koła – p. Annę Boczkowską przedstawiliśmy wybrane fragmenty powieści. Nie ograniczyliśmy się jednak do czytania: dopełnieniem naszego wystąpienia było zaprezentowanie scenki ilustrującej rodzące się uczucie między Cezarym Baryką i panią Laurą Kościeniecką. Tradycyjnie już nasze wystąpienia trwały dwa dni: pokazaliśmy nasz spektakl aż pięciokrotnie, by mogło go zobaczyć (i wysłuchać) jak najwięcej uczniów i nauczycieli.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Pokazaliśmy przede wszystkim sceny związane z życiem osobistym Cezarego (jego relacje z płcią piękną).
- Treść naszej prezentacji podkreśliła nastrojowa muzyka Michała Lorenca i fotosy z filmu „Przedwiośnie” w reż. Filipa Bajona.
- Niektórzy widzowie żałowali, że koledzy przerwali prezentację wątku z panią Laurą w tak ciekawym momencie…
- Najmilszy komplement, jaki usłyszeliśmy: „Już koniec? A jak ta historia się skończyła?” (Doczytajcie sobie!).
- Mamy nadzieję, że dzięki nam wszyscy zakochają się w „Przedwiośniu”.
- Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia naszym drogim nauczycielkom: p. J. Babik, p. K. Kot, p. M. Marchewce, p. E. Michalak, p. M. Nowak, p. E. Wlazło, p. W. Ziemnickiej.
Rok szkolny 2017/2018
Scena otwarta dla każdego
W tegorocznym Dniu Otwartych Drzwi członkowie naszego Koła ponownie powitali gości z okolicznych gimnazjów, prezentując różne formy swojej działalności. Gimnazjaliści wysłuchali wprowadzenia starszych kolegów na temat ich dokonań scenicznych, a także obejrzeli fotografie i fragmenty nagrań spektakli.
Ponadto zaproponowaliśmy naszym gościom udział w zabawach aktorskich. Mieli oni za zadanie odegranie scenki na określony temat, pokazanie czegoś gestem i mimiką lub wyartykułowanie tekstu, który wymagał perfekcyjnej dykcji. Było sporo śmiechu! Przy okazji odkryliśmy kilka osób wykazujących nieprzeciętny talent aktorski. Uzdolnioną artystycznie młodzież gimnazjalną zapraszamy do przyłączenia się do naszego grona.
Nienawidzić ród męski? – nasze odczytanie „Ślubów panieńskich”
26 lutego 2018r. znów sięgnęliśmy po klasykę – tym razem przedstawiliśmy komedię „Śluby panieńskie” Aleksandra hrabiego Fredry. Sztuka dotyczy zawirowań miłosnych czworga młodych ludzi: Anieli, Gustawa, Klary i Albina. A wszystko przez śluby, które nieopatrznie złożyły dziewczęta:
Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną
Nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną!
Na szczęście panny nie dotrzymały słowa.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Trudny język z I połowy XIX wieku, ale daliśmy radę!
- Trudny charakter naszej opiekunki (stale rosnące wymagania!)
- Naprawdę bogata scenografia (Mariusz, jesteś wielki!)
- Cudne dziewczyny w cudnych sukniach (Pani Małgosiu, dziękujemy!)
- Radość tworzenia: frajda i satysfakcja (Pani Ania: „A nie mówiłam?…”)
- Chcemy jeszcze!!!
„Wesele” dla maturzystów
W 110 rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego członkowie naszego Koła przedstawili inscenizację jego najsłynniejszego dramatu. Po prelekcji wygłoszonej przez zaproszoną polonistkę – p. Halinę Najdę – zaprezentowaliśmy wybrane fragmenty „Wesela”. Zawierały one kluczowe sceny i najważniejsze słowa dramatu. Odbiorcami prelekcji i spektaklu byli uczniowie klas czwartych.
Spostrzeżenia i wrażenia:
– zróżnicowanie stylistyczne tekstu Wyspiańskiego nastręczało nam nieco trudności (na próbach bywało śmiesznie)
– stroje od p. Małgosi Nowak okazały się bezcenne (dziękujemy!!!)
– dbałość opiekunki Koła o każdy szczegół dekoracji i ubioru bywała nieco męcząca, ale efekt okazał się (nawet według niej) zadowalający
– w ruch poszły kosy, cepy, toporki, zagrały także pawie pióra, złoty róg i oczywiście Chochoł
– lampa, świece, rolety – wieczór, noc, świt…
– mamy nadzieję, że dzięki nam szanse maturzystów na egzaminie znacznie wzrosną 🙂
Rok szkolny 2016/2017
W hołdzie Patronowi Szkoły
Członkowie naszego Koła, przy wsparciu uczniów klas pierwszych, wystąpili podczas uroczystości szkolnej związanej z Dniem Patrona i Świętem Konstytucji. W programie podkreśliliśmy mądrość i dojrzałość polityczną Stanisława Staszica, jego wszechstronność i różnorodność zainteresowań. Wykazaliśmy także szczególny wkład Patrona naszej Szkoły w prace obozu patriotycznego, zwieńczone uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
To była dla nas kolejna lekcja patriotyzmu.
Nasz udział w Dniach Otwartych
Jak wiadomo – Dni Otwartych Drzwi są między innymi okazją do zaprezentowania różnorodności zajęć pozalekcyjnych, pozwalających uczniom szkoły rozwijać swoje zainteresowania i pasje.
Tak było również 26 kwietnia 2017r. Zespół Koła Teatralnego pod kierunkiem pani Anny Boczkowskiej powitał gimnazjalistów odwiedzających naszą szkołę prezentacją i fotografiami ilustrującymi działalność Koła. Opowiedzieliśmy o naszych spotkaniach, w czasie których ćwiczymy dykcję i ruch sceniczny, pochwaliliśmy się występami w szkole i poza nią. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym grono miłośników teatru w ZSP znacznie się powiększy. Zapraszamy!
Wyszliśmy z Sienkiewiczem poza mury szkoły
W związku z kończącym się Rokiem Henryka Sienkiewicza członkowie naszego Koła postanowili jeszcze raz wystawić spektakl „Polska- miłość jego życia”. Tym razem zapragnęli poszerzyć krąg swoich odbiorców, dlatego 21 listopada 2016r. zaprezentowali sztukę w MGOK-u, by mogli ją obejrzeć mieszkańcy miasta i okolic.
Spostrzeżenia i wrażenia:
- Przygotowanie dekoracji w sali Domu Kultury- to pryszcz (prawdziwa scena!)
- Pan Dyrektor MGOK-u udostępnił nam nie tylko salę główną, ale także garderobę (obdarzył nas wielkim zaufaniem)
- Opcja oświetlenia, którą wybraliśmy, może nie była najlepsza, za to nagłośnienie się sprawdziło (to zasługa p. Marka Jagiełły)
- Wzbogaciliśmy scenografię o dodatkowe rekwizyty (podziękowania dla drogich nauczycielek z naszej szkoły)
- Dziękujemy za wszystkie wyrazy uznania i słowa pełne życzliwości (usłyszeliśmy ich wiele)
- Szczególne podziękowania kierujemy w stronę p. Krysi Kozłowskiej, która zorganizowała uroczystość (a ponadto pomogła nam przygotować scenografię, okazała ciepło i gościnność).
Rok szkolny 2015/2016
Po dwuletniej ciszy nasze koło wznowiło działalność. W tym roku trzon zespołu stanowią „artyści” z klas: II TŻH i II TŻI. Choć celem nadrzędnym koła ma być poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii teatru oraz przybliżenie różnych form dramatycznych, to spotkania przypominają na razie raczej zabawę niż zajęcia o charakterze formalnym. Podczas pierwszych zebrań ćwiczyliśmy dykcję, artykulację i technikę mowy („łamacze języka”), a także wykonywaliśmy zadania służące pokonywaniu nieśmiałości.
Jak się ośmielimy- pokażemy, na co nas stać!
No i pokazaliśmy!
W dniach 26 i 27 kwietnia 2016r. przedstawiliśmy spektakl pt. „Polska- miłość jego życia”, poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą jego śmierci. W programie staraliśmy się przybliżyć kolegom biografię i dorobek literacki pisarza, ale też wykazać jego patriotyzm i obywatelską postawę. Scenografia przedstawienia nawiązywała do czasów, w których żył Sienkiewicz, a muzyka ilustrująca poszczególne wydarzenia pochodziła z filmów zrealizowanych na podstawie dzieł mistrza. Podobały nam się kostiumy, szczególnie suknie dziewczyn!
Spektakl powtórzyliśmy sześciokrotnie – zobaczyło go w sumie prawie 400 widzów.
Nasz debiut sceniczny możemy śmiało uznać za udany, bo od pani Małgosi dostaliśmy kwiaty, a (nieprzesadne) pochwały usłyszeliśmy nawet od opiekunki Koła. Naprawdę!!!
Rok szkolny 2012/2013
Przecież baba – to „figura kamienna o znaczeniu kultowym”! A jednak… 8 marca 2013r. członkowie naszego Koła wraz z zaprzyjaźnionymi amatorami występów raczej artystycznych zaprezentowali swój program ku czci płci pięknej. Zaczęliśmy od miniwykładu wyjaśniającego różne znaczenia słowa „baba”. Zdolnościami aktorskimi wykazaliśmy się w spektaklu autorstwa opiekunki Koła, zatytułowanym „Lalka”, czyli o kolejach uczuć. (Inaczej niż w wersji B. Prusa – niestały okazał się Wokulski, a nie panna Łęcka). Damy w strojach z odzysku prezentowały się naprawdę interesująco, a panowie byli zabójczo przystojni. Chłopcy tworzący Kwartet Dość Egzotyczny mogliby śmiało ubiegać się o tytuł „Białobrzeskich Słowików”… A jaka choreografia – pycha!
Członkini Koła teatralnego – Ewelina Jędrzejewska – wydała w szkole swój tomik poezji pod znaczącym tytułem: „Świat jest cudem”. Tematem jej wierszy są miłość i cierpienie, świat i człowiek. We wstępie autorka tomu pisze: „Przez swoją twórczość chcę utwierdzić czytelników w przekonaniu, że warto cieszyć się każdym dniem, pomimo trudności i cierpień, jakimi doświadcza nas los.” Ewelina okazała się nie tylko osobą wrażliwą i uzdolnioną literacko, ale także twórczą i kreatywną, bowiem sama opracowała książkę graficznie i zaprojektowała okładkę. Redakcją tomiku zajął się kolega Eweliny – Łukasz Woronicz, zaś korektą opiekunka Koła – p. Anna Boczkowska. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów literackich!
Rok szkolny 2011/2012
Tak, uwielbiał kobiety, nie znosił zaś… jazdy na welocypedzie! W grudniu 2011r. przekonywaliśmy o tym naszych szkolnych kolegów poprzez spektakl, w którym przedstawiliśmy Aleksandra Głowackiego jako chłopca, ucznia, mężczyznę, pisarza i publicystę. Spektakl wystawiliśmy pięciokrotnie, bo cieszył się dużym powodzeniem ( w sumie zobaczyło go prawie 400 uczniów).
Rok szkolny 2010/2011
17 i 18 listopada 2010r. członkowie Koła już po raz kolejny przygotowali inscenizację poświęconą życiu i muzyce Fryderyka Chopina. Tym razem widzami spektaklu byli nie tylko uczniowie i pracownicy naszej szkoły, ale zaproszeni goście z zewnątrz – osoby reprezentujące społeczność Białobrzegów. Była poezja, piękna scenografia, blask świec i artyści w strojach z epoki… I była muzyka Chopina! Wystąpiliśmy trzykrotnie. Zmęczeni, ale szczęśliwi.
I Regionalny Przegląd Amatorskich Teatrów Szkół Średnich
13 października 2010r. zespół naszego Koła Teatralnego wziął udział w I Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Teatrów Szkół Średnich LIPIŃSKIE INSPIRACJE 2010. Przegląd został zorganizowany w ramach II Lipińskich Dni Kultury. W konkursie uczestniczyło 7 grup teatralnych reprezentujących szkoły średnie regionu radomskiego. „Artyści” z naszej szkoły zaprezentowali pastisz „Świętoszka” Moliera według scenariusza opiekunki Koła. Widownia doskonale się bawiła, obserwując aktorskie wyczyny młodych utalentowanych adeptów sztuki scenicznej. Laurów nasze „rymy częstochowskie” nie zdobyły, ale my zyskaliśmy coś równie cennego: możliwość nowego spojrzenia na sztukę, obcowania z ciekawymi interpretacjami utworów scenicznych. Te doświadczenia z pewnością wykorzystamy w naszej dalszej zabawie w teatr.
Rok szkolny 2009/2010
W dniu 8 marca 2010r. męscy członkowie Koła uświetnili swoim występem uroczystość z okazji Święta Kobiet. W przedstawionym programie artystycznym chłopcy próbowali pojąć skomplikowaną naturę pań i prześcigali się w spełnianiu ich marzeń. Były wiersze, piosenki i tańce, były serdeczne życzenia. Panowie okazali się wspaniałomyślni i hojni. Nazwali kobiety swoimi Różami. Panie spontanicznie reagowały na występ; szczególny aplauz wzbudziła słodka bombonierka, czyli „taniec łabędzi”. Było wesoło. Przy okazji okazało się, że chłopcy z Koła są wszechstronni – śpiewają, tańczą, recytują. Niby słaba płeć, a jacy mocarze!
Wieczór o Chopinie
25 lutego 2010r. członkowie Koła Teatralnego, pod kierunkiem p. Anny Boczkowskiej i p. Elżbiety Michalak, przedstawili montaż słowno – muzyczny, w którym przybliżyli sylwetkę i dokonania artystyczne Fryderyka Chopina w związku z 200. rocznicą jego urodzin. W programie oprócz biografii muzyka wykorzystano materiały źródłowe, takie jak: listy Chopina i George Sand, recenzje prasowe oraz wypowiedzi znajomych kompozytora. Niepowtarzalny urok spotkania tworzyły stylowe meble i stroje z epoki, płonące świece, a nade wszystko muzyka Chopina, która w scenerii przypominającej XIX – wieczny salonik brzmiała wyjątkowo pięknie. Uroczystość miała służyć prezentacji postaci i twórczości kompozytora, nazywanego geniuszem i poetą fortepianu, oraz zachęcić obecnych do częstszego wsłuchiwania się w jego muzykę. Chyba się udało!
Rok szkolny 2008/2009
Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Zakopanem
W dniach 25 – 28 września 2008r. członkowie Koła Teatralnego prowadzonego przez p. Annę Boczkowską uczestniczyli w XXII Finale Krajowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Zakopanem. Przedstawili pastisz „Hamleta” Jeremiego Przybory – tym razem pod oryginalnym tytułem „Gburlet”. Za występ grupa otrzymała wyróżnienie, ale prawdziwym wyróżnieniem było wytypowanie naszego zespołu do udziału w gali kończącej festiwal. Niezwykle miłe były entuzjastyczne reakcje widzów, którzy widząc pojawiających się na scenie naszych „artystów”, skrzykiwali się na widowni, by jeszcze raz zobaczyć spektakl. Jesteśmy zdolni, kreatywni i mamy wielkie poczucie humoru!
Rok szkolny 2007/2008
Dzień Otwartych Drzwi
21 kwietnia 2008r. – podczas Dni Otwartych – zespół Koła Teatralnego pod kierunkiem pani Anny Boczkowskiej trzykrotnie wystawił żartobliwą wersję „Hamleta” wg scenariusza Jeremiego Przybory. Występy, przerywane salwami śmiechu, zostały wysoko ocenione przez widzów.
Występ Koła Teatralnego w Szkole Podstawowej w Suchej
W dniu 13 czerwca 2008r członkowie naszego Koła Teatralnego, prowadzonego przez p. Annę Boczkowską, przedstawili pod kierunkiem opiekunki i p. Elżbiety Michalak inscenizację utworów Juliana Tuwima. Spektakl, na który złożyły się wiersze: „Ptasie radio” i „Lokomotywa”, przedstawili dwukrotnie – dla maluchów z „zerówki” oraz dla uczniów klas I – III. Występ odbył się w świetlicy szkolnej w Suchej. Widowisko bardzo się podobało zarówno uczniom, jak i ich opiekunom. Świadczył o tym chociażby fakt, iż niektórzy mali widzowie prosili naszych „artystów” o autografy.