Oddziały Przygotowania Wojskowego

Wojskowy dzień szkoleniowy kadetów I i IV klasy w Jednostce Wojskowej w Grójcu
15 marca 2023 roku był po dłuższej przewie dla kadetów IV i I klasy dniem szkolenia w Jednostce Wojskowej w Grójcu. Kadeci IV klasy w ramach zajęć przygotowują się do zbliżającego się egzaminu, ćwicząc taktykę, terenoznawstwo. Na zakończenie zajęć mieli trochę więcej wysiłku ćwicząc na sali walkę wręcz. Kadeci I klasy po raz pierwszy zapoznali się z budową karabinka Beryl wz 96, oraz mieli możliwość spróbowania swoich możliwości strzeleckich na symulatorze ,,Cyklop”. Kolejnym etapem była musztra, podczas której kadeci ćwiczyli krok równy i defiladowy.
Wojskowy Dzień Szkoleniowy kadetów klasy I i IV w Jednostce Wojskowej
Wojskowy Dzień Szkoleniowy
Następnym elementem szkolenia dla kadetów z klasy IV była nauka składania i rozkładania broni Beryl wz. 96, oraz zapoznanie i nauka zakładania wyposażenia OPBMR będącego na wyposażeniu żołnierza
Dzięki bardzo profesjonalnemu zaangażowaniu instruktorów z jednostki zajęcia przebiegły bardzo sprawnie i bezpiecznie.
Porozumienie o współpracy z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej
w ramach OPW
Od 1 września 2022 r. klasa I w zawodzie technik logistyk realizuje program oddziału przygotowania wojskowego (OPW) pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.
W dniu 15 września br. w CRiWWR w Słomczynie – Kącinie nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w ramach realizacji zajęć praktycznych w OPW przez jednostkę patronacką. Porozumienie zostało podpisane pomiędzy Panią Jolantą Babik – Dyrektorem Zespołu Szkół Podstawowych a Panem płk Piotrem Janickim – zastępcą Komendanta CRiWWR.
W oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego.
Program realizowany jest przez szkołę w części teoretycznej oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej. Szkolenie kończyć będzie 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki. Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien posiąść, między innymi, wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej z wybranych zagadnień regulaminu ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, z podstaw wychowania wojskowego, jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.
Uczniom klasy I technikum, realizującym program OPW, życzymy wytrwałości, zaangażowania i prezentowania postaw patriotycznych jako nadrzędnych wartości w służbie Rzeczypospolitej Polskiej.