Aktywna tablica
Program „Aktywna Tablica”
Nasza szkoła przystąpiła do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – „Aktywna Tablica”.
Program ten opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole. Dzięki udziałowi w programie dwie sale lekcyjne wyposażono w nowoczesne pomoce dydaktyczne.
Jako szkoła ponadpodstawowa uzyskaliśmy wsparcie finansowe na zakup dwóch 65-calowych monitorów interaktywnych Newline TT wraz ze sprzętem umożliwiajacym przetwarzanie wizerunku i głosu udostępnianego przez ucznia lub nauczyciela w czasie rzeczywistym za posrednictwem transmisji audiowizualnej oraz pięciu zestawów dla nauczyciela do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształacenia na odległość, w skład którego wchodzą: laptop, kamera internetowa, zestaw słuchawek i mikrofon, statyw, tablet graficzny, służacy do rysowania elementów graficznych na komputerze lub monitorze, które już są wykorzystywane przez nauczycieli podczas prowadzenia zajęć.
Głównym celem projektu jest wykorzystanie w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy. Narzędzia cyfrowe z dostępem do Internetu pozwalają na stosowanie interaktywnych metod pracy na lekcjach z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. Monitory interaktywne sprawiają, że zajęcia są ciekawsze, wzrasta motywacja uczniów do nauki oraz ich zaangażowanie i aktywność. Monitory są wykorzystywane do prezentacji mooltibooków, e – podręczników, filmów edukacyjnych, ćwiczeń multimedialnych. Służą one poznawaniu nowych treści, jak również ich utrwalaniu. Wykorzystanie edukacyjnych stron internetowych , gier, quizów, programów edukacyjnych i innych narzędzi pozwoli na podnoszenie poziomu nauczania i jakości pracy szkoły.
Wraz ze złożeniem wniosku o udział w programie, szkoła zobowiązała się do zrealizowania następujących zadań:
- Uczestniczenie przez nauczycieli szkoły w konferencjach i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu.
- Uczestniczenie w międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu, w tym:
- udziale w co najmniej 3 spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli,
- zorganizowania w szkole, w ramach uczestnictwa w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli co najmniej dwóch lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu,
- dzielenie się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami z innymi nauczycielami przez udostępnianie w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, w szczególności opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK, przykładów dobrych praktyk.
Jesteśmy na etapie wrażania wszystkich zaplanowanych zadań. Mamy nadzieję, że przyniosą one wymierne korzyści dla szkoły a przede wszystkim dla naszych uczniów. Realizacja projektu obejmuje klasy Technikum oraz Branżowej Szkoły I Stopnia.
Szkolny e-koordynator Kinga Gądek