W czasie tegorocznych wakacji odbyły się szkolenia dla nauczycieli przedmiotów hotelarskich i gastronomicznych. W projekcie, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, pt.„Profesjonalny nauczyciel”, wzięły udział również nauczycielki z naszej szkoły: p. E. Becz, M. Nowak, M. Tomczyńska, A. Budner, M. Szarpak, K. Telbuch i Ż. Szulik.
Uczniowie klas Technikum w zawodzie technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych w czerwcu i okresie wakacyjnym odbywali praktyki zawodowe. Na czterotygodniową praktykę zawodową do czterogwiazdkowego hotelu Anders w Starych Jabłonkach w terminie 02.06- 29.06.2014 r. pod opieką p. Krystyny Kozłowskiej i p. Magdaleny Marchewki wyjechała klasa III TH i I grupa z klasy II TŻiUG, a w terminie 30.06- 27.07.2014 r. pod opieką p. Anny Budner i p. Ewy Becz klasa II TH i II grupa z klasy II TŻiUG.
Czajowice 02-13.08.2014r. Projekt ruszył. Adepci zbliżającego roku szkolnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach mieli możliwość uczestniczenia w wyjazdowych warsztatach psychologii komunikacji w ramach projektu „Specjalizacja Zawodowa–Sukcesem na Rynku Pracy” Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego i współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniach od 19 sierpnia do 28 sierpnia 2014 roku w Sianożętach odbył się 10-dniowy wyjazdowy kurs nauki pływania ,,Bezpieczeństwo nad wodą” połączony z kursem pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dwa miesiące wolnego to dla niektórych za dużo. Grupa dziewcząt z klas gastronomicznych z innowacją spędziła ostatnie dwa tygodnie wakacji na kursie wizażu i zmiany wizerunku w szkole Good Look w Warszawie. Dziewczyny nie tylko doskonaliły swoje umiejętności w makijażach klasycznych (dzienny, wieczorowy, francuski, smoky), ale także w makijażach epokowych, fotograficznych oraz fashion.
Dnia 15 sierpnia 2014r. Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach wziął udział w uroczystych obchodach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które odbyły się w Kościele Św. Trójcy. Młodzież, wraz ze sztandarem naszej szkoły, uczestniczyła we mszy świętej. Następnie wszyscy zgromadzeni goście przeszli w pochodzie pod pomnik żołnierzy Armii Krajowej, gdzie poczty sztandarowe oddały hołd poległym za ojczyznę żołnierzom.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach, realizuje projekt „SPECJALIZACJA ZAWODOWA – SUKCESEM NA RYNKU PRACY”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Wartoś projektu wynosi 2 464 620,89 PLN.
Jak co roku młodzież naszej szkoły czynnie uczestniczyła w dziewiątej już edycji „Przystanku PaT” , który tym razem odbył się w Koninie. Od 2 do 6 lipca 2014r. młodzież brała udział w warsztatach artystycznych: tanecznych, muzycznych, sportowych, teatralnych, radiowych, telewizyjnych, czy aktorskich prowadzonych przez wybitnych instruktorów z całego świata.
W dniu 4 lipca 2014 r. reprezentacja naszej szkoły, na czele z p. dyr. Jolantą Babik oraz p. dyr. Renatą Korczak uczestniczyła w obchodach święta 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego w Ogrodzienicach. Na uroczystość przybyli licznie przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu grójeckiego, parlamentu oraz wojska. Kulminacyjną częścią obchodów był uroczysty apel, który poprowadził dowódca uroczystości ppłk Dariusz Stefański.
Oto wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2014/2015. Otwórz listę podręczników dla poszczególnych klas…
W dniu 27 czerwca 2014r. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. Na uroczystości byli obecni goście: prezes Zarządu PCK w Białobrzegach pan Stanisław Kośla oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Elżbieta Górecka. Pani dyrektor Iwona Matysiak serdecznie powitała uczniów wyrażając wdzięczność za całoroczną efektywną pracę.
Zapachniało wakacjami! W dniu 24.06.2014r. członkowie Koła Turystycznego pod opieka p. Wioletty Ziemnickiej i ratownika WOPR wypłynęli na wody Pilicy. Do pokonania mieliśmy trasę długości około 23km – z Tomczyc do Białobrzegów. To była już nasza 13 impreza turystyczna w tym roku szkolnym.
W bieżącym roku szkolnym 2013/2014 uczniowie naszej szkoły zbierali zużyte baterie i akumulatory przenośne w ramach konkursu BATERIADA, którego organizatorem jest REMONDIS Elektrorecycling. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów zebrano aż 392 kg baterii.
12 uczniów z klas technikum logistycznego III TLpa i III TLpb w ramach wolontariatu wspomagało organizację II Półmaratonu Radomskiego Czerwca ’76. Druga już edycja Radomskiego Półmaratonu to interesująca impreza sportowa dla zawodowców i amatorów biegów długodystansowych. To bieg „z historią w tle”, który ma upamiętnić wydarzenia Radomskiego Czerwca ’76 – robotniczego zrywu i walki o wolność Polski.
W dniu 30 maja 2014r. odbył się Ogólnopolski Program Edukacyjny pt. „ARS – czyli jak dbać o miłość?”. Ma on na celu dotarcie do uczniów z przekazem edukacyjnym oraz ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież w wieku prokreacyjnym.
Rzecznika Praw Dziecka, Pan Marek Michalak skierował list do uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014. Oto treść listu: list do uczniów.
W dniu 12 czerwca 2014r. klasy I i II Technikum Logistycznego o specjalności wojskowej gościły w siedzibie 1. Grójeckiego Ośrodku Radioelektronicznego. Przedmiotem wizyty grupy naszych uczniów stał się tym razem sprawdzian umiejętności i wiedzy nabytych w czasie wcześniejszych wyjazdów do Ogrodzienic, jak również pozyskanych na lekcjach bezpieczeństwa narodowego.
W dniu 10 czerwca 2014r. przedstawiciele klas II i III Technikum Logistycznego uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu, które miało miejsce w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Stawiszynie. Uczniowie brali udział w przygotowanej przez jednego z osadzonych prezentacji dotyczącej holokaustu.
W dniu 17 czerwca 2014r. uczniowie klasy I TI pod opieką wychowawczyni p. Wioletty Ziemnickiej oraz p. Pawła Draba, no i oczywiście ratownika WOPR wypłynęli na szerokie wody Pilicy. Oceny wystawione więc pora na zabawę!
14 czerwca 2014r. w Hali Sportowej w Białobrzegach odbył się ogólnopolski Zryw Wolnych Serc (wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka) w ramach działań programu „Profilaktyka a Ty”.
Dnia 13 czerwca 2014r. o godz. 12.30 odbyło się uroczyste pożegnanie tegorocznych absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Była to okazja do refleksji i zadumy oraz do podsumowania pracy w ciągu trzech lat nauki. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
W środę 11 czerwca 2014r. odbyła się w naszej szkole ostatnia –piąta akcja honorowego krwiodawstwa. W tym dniu zgłosiło się 62 dawców, którzy oddali 21150 ml krwi pełnej. W grupie tej znalazło się 25 dziewcząt. Oczywiście ilość dawców znowu zaskoczyła nas wszystkich gdyż są to tylko uczniowie klas trzecich.
Uczeń naszej szkoły z klasy I Technikum Informatycznego Denis Kiljański w roku szkolnym 2013/2014 uczestniczył w regionalnym programie stypendialnym dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Celem szczegółowym projektu, jest realizacja wsparcia dla uczniów szczególnie uzdolnionych, przy priorytetowym traktowaniu uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i technicznych/zawodowych.
W dniach 5-6 czerwca 2014r. delegacja naszej szkoły w składzie: p. Joanna Piekarska oraz uczennica kl. II TŻI Karina Widera, wzięła udział w XXVII Sympozjum Towarzystwa Przyjaciół Szkół Staszicowskich z udziałem przedstawicieli Szkół Klubowych z całej Polski, które tym razem odbywało się w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.
W maju 2014r. uczniowie z naszej szkoły: Karina Widera, Katarzyna Kowalczyk, Przemek Kacperski i Artur Skrzypczak udali się do Zespołu Szkół Gminnych w Starym Goździe na prezentację dotyczącą przeciwdziałania cyberprzemocy oraz nadużywania alkoholu i nikotyny przez młodzież.
W czerwcu zakończył się kurs „GASTRONOMIA” – przeznaczony dla nauczycieli przedmiotów zawodowych z gastronomii w województwie mazowieckim. Jednym z uczestników kursu był Karol Waszkiewicz, uczący w naszej szkole. Kurs był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje 2014”, której celem jest podniesienie bezpieczeństwa młodzieży w czasie spędzania wolnego czasu, uświadomienie zagrożeń związanych z podróżą, wypoczynkiem.
1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak wystosował list do Rodziców, Opiekunów oraz Wychowawców. Złożył życzenia wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom. Przeczytaj list.
Dzień 22 maja był w naszej szkole Dniem Otwartych Drzwi. Odwiedzili nas gimnazjaliści z terenu powiatu białobrzeskiego i z powiatów ościennych, których powitano… quizem. Mili goście tuż po wstąpieniu w nasze progi uczestniczyli w konkursie wiedzy „Nie tylko o szkole”.
Dnia 23 maja 2014r. klasy gastronomiczne II TŻiUG i II TŻiUG z innowacją pedagogiczną, w ramach podstawy programowej z biologii zwiedzały Ogród Zoologiczny w Warszawie. Dwie Panie przewodniczki zapoznały młodzież ze zwyczajami i ciekawostkami z życia zwierząt.
Dnia 23 maja 2014 roku uczniowie klas II Tlp-s i II Tlp uczestniczyli pod opieką p. Krzysztofa Harwackiego i p. Piotra Bańkowskiego w Dniu Bezpieczeństwa organizowanym przez Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu. Jednym z elementów przewidzianych przez organizatorów była konferencja dotycząca roli profilaktyki i prewencji w przeciwdziałaniu zagrożeniom społecznym.
Zapraszamy do obejrzenia filmu promocyjnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach.
O biwaku w AON W Rembertowie dla klas mundurowych mówiło się w szkole już od dawna: że fajny, że ciekawy, że dużo atrakcji na świeżym powietrzu. Warunek do miłego spędzenia czasu był jeden – musi być dobra pogoda. Spełnienie tego warunku z założenia było dość trudne, klasa pierwsza technikum logistycznego o profilu policyjnym każdą imprezę rozpoczynała ulewnym deszczem.
13 maja 2014r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Unii Europejskiej połączony z 10–tą rocznicą przystąpienia do niej Polski. W tym dniu odbył się konkurs na prezentację cech charakterystycznych dla mieszkańców krajów członkowskich. Uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali typowe stroje, potrawy, tańce i wiele ciekawostek związanych z wylosowanym przez siebie krajem.
W dniach 9–11.05.2014r. w naszej szkole odbyło się szkolenie dla uczniów i nauczycieli przedmiotów gastronomicznych, prowadzone przez pana Grzegorza Górnika – założyciela jedynej w Polsce Akademii Kelnerskiej. Zajęcia składały się z wykładów i ćwiczeń praktycznych a obejmowały szeroką tematykę z zakresu nauki usługiwania, barystyki, barmaństwa, podstawowych wiadomości o winach.
W dniach 7-9 maja 2014r. uczniowie klas mundurowych naszej szkoły brali udział w obchodach dziesięciolecia utworzenia Legii Akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas trzydniowego obozu uczniowie klas mundurowych z zaproszonych szkół mieli możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach tematycznych, dotyczących np.: samoobrony, bronioznawstwa i wspinaczki.
W dniu 23 kwietnia 2014r., odbyły się w Lipsku rejonowe eliminacje w zawodach strzeleckich „O srebrne muszkiety 2014”. Drużyna dziewcząt z naszej szkoły w składzie: Patrycja Gostkowska, Natalia Machalska i Ewa Wrona, zajęła pierwsze miejsce i tym samym wywalczyła sobie udział w zawodach wojewódzkich, które odbędą się w maju.
W dniu 29 kwietnia 2014r. odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Informatyczny. W konkursie wzięło udział 17 uczniów z następujących klas: ITLps, ITLw, ITEH, ITŻiUG, ITŻiUGI, ITLp, IIC. Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na 30 pytań testowych z przedmiotu informatyka. Konkurs zorganizowali nauczyciele przedmiotów informatycznych.
Finałowe prace uczniów naszej szkoły które zakwalifikowały się do trzeciego etapu (ogólnopolskiego) konkursu „Szkolna Tapeta”, na które można oddawać swój głos na stronie www.facebook.pl/szkolna.tapeta w trzech kategoriach: kategoria I – „Ważna dla mnie kampania społeczna”, kategoria II – „Tapeta komputerowa mojej szkoły”, kategoria III – „Ważne dla mnie święto Państwowe (narodowe)”.
W dniu 28 kwietnia 2014 roku młodzież oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w debacie panelowej poświęconej bezpieczeństwu. Debata została zorganizowana w ramach programu „Dziecko bezpieczne w rodzinie i szkole” realizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Komendantem Policji.
W dniu 29 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne poświęcone profilaktyce HIV/AIDS. Wzięli w niej udział uczniowie klas II TŻG i II TŻUiGI.
25 kwietnia 2014r. pożegnaliśmy uczniów czterech klas maturalnych. Po raz pierwszy mury naszej szkoły opuścili absolwenci w zawodzie technik logistyk.
W dniu 24 kwietnia 2014r. w Warszawie w koszarach Batalionu Reprezentacyjnego WP reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Klas Mundurowych. Przegląd jest formą rywalizacji zespołów w zakresie musztry zespołowej zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych RP.
W dniu 25 kwietnia 2014r. uroczyście obchodziliśmy święto patrona naszej szkoły Stanisława Staszica połączone tematycznie w tym roku ze świętem Konstytucji 3-Maja. O godzinie 10.30 w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości, grona pedagogicznego i oczywiście uczniów.
W dniu 25 kwietnia 2014r. młodzież naszej szkoły oraz liceum uczestniczyła w spotkaniu Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego zorganizowanego w Hali sportowej w Białobrzegach.
My – turyści – lubimy poznawać nowe miejsca! W sobotę 12 kwietnia 2014r. wybraliśmy się w ósemkę na zawody w marszach na orientację. Impreza odbyła się w okolicy Garbatki – Letnisko. Tamte tereny są super: lasy, wydmy, dolinki, jeziorka! Wiadomo – rezerwat przyrody „Krępiec”.
W dniu 2 kwietnia 2014r. 34 uczniów naszej szkoły, z klas – II Technikum w zawodzie technik ekonomista, II i III Technikum w zawodzie technik logistyk grupa strażacka – wzięło udział w ogólnopolskim programie "Dzień Przedsiębiorczości", organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.
We wtorek 7 kwietnia 2014r. na ekipę z radomskiego CKiK już od godziny ósmej czekało 113 dawców krwi z naszej szkoły. W ten piękny wiosenny dzień oczywiście nie zawiedli i oddali łącznie 369 000 ml krwi. W sumie w tym dniu oddało krew 82 osoby, w tym 31 dziewcząt, również kilka osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku.
W dniu 6 kwietnia 2014 r. delegacja uczniów naszej szkoły pod opieką pani dyrektor Renaty Korczak oraz pana Piotra Bańkowskiego i pana Jarosława Jarząbka uczestniczyła w Grójcu w uroczystościach poświęconych 74 rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 4 rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
W dniu 3 kwietnia 2014r. uczniowie klas mundurowych nasze j szkoły uczestniczyli w szkoleniu w zakresie posługiwania się długą bronią palną zorganizowanym na terenie strzelnicy miejskiej w Warce. Nasi uczniowie mieli możliwość przećwiczenia różnych postaw strzeleckich, zarówno z krótką jak i z długą bronią. Następnie odbyło się strzelanie do celu z odległości 50 metrów oraz dynamiczne strzelanie zza przeszkody.
28 marca my – maturzyści – wybraliśmy się do Częstochowy, aby pomodlić się w intencji czekającej nas wkrótce matury oraz egzaminów zawodowych. Po dotarciu na Jasną Górę udaliśmy się do Kaplicy NMP, gdzie została odprawiona msza święta w naszej intencji. Wraz z opiekunami, na czele z ks. Robertem i ks. Markiem, braliśmy czynny udział w drodze krzyżowej prowadząc rozważania przy poszczególnych stacjach.
Koniec marca to okres wyjątkowo intensywny dla każdego maturzysty. Jedni nerwowo wertują podręczniki, powtarzając materiał przed maturą, innym pozostaje tylko modlitwa o cud. Dzięki uprzejmości Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Jolanty Hibner, miałem okazję w praktyce powtórzyć wiadomości z geografii i wiedzy o społeczeństwie.
Drugi Maraton Maturalny z Języka Angielskiego to ostatnia szansa aby sprawdzić swoje umiejętności przed egzaminem maturalnym. Uczniowie klas 4 przez cały dzień mili możliwość ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem, rozumienie ze słuchu oraz pisanie. Nauczyciele w wyznaczonych klasach czekali na chętnych do wzięcia udziału w testach.
W dniu 3 kwietnia 2014r. odbył się Konkurs Wiedzy o Przedsiębiorczości, który przygotowały i przeprowadziły p. Agnieszka Zasławska i p. Katarzyna Gołębiowska. W rywalizacji wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły, którzy zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi m.in.: funkcjonowania gospodarki rynkowej, giełdy papierów wartościowych i działalności gospodarczej.
W dniach 20-27 marca 2014r. odbył się w naszej szkole Tydzień Zdrowia i Urody. W ramach tego wydarzenia odbyła się seria wykładów i warsztatów prowadzonych przez panią Elwirę Maślonę i Katarzynę Grabowska oraz Panią Marlenę Dulińską – kosmetologa i wizażystkę. Każdy z wykładów i warsztatów zakończył się quizem, w którym rozlosowano kosmetyczne upominki.
Literowanie jest proste? Nie w języku angielskim. 28 marca 2014r. klasy pierwsze, po raz drugi przystąpiły do Szkolnego Konkursu Literowania. Zarówno uczestnicy jak i widownia mogli się przekonać jak skomplikowana jest to umiejętność. Jednak niektórzy poradzili sobie z tym całkiem nieźle.
W dniach 26-28 marca 2014r. w Warszawie odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro. 278 wystawców z 17 krajów zaprezentowało mnóstwo nowości produktowych i innowacyjnych rozwiązań gastronomicznych. Uczniowie klas gastronomicznych mieli możliwość zwiedzania hali targowej w piątek 28 marca.
29 marca uczniowie z sekcji wspinaczkowej pod kierunkiem Pana Łukasza Skrzeka, rozpoczęli sezon. W tym dniu udali się na Stokówkę k/Kielc. Celem wyjazdu było oswojenie się ze wspinaniem w naturalnej skale i zrobienie jak największej ilości dróg z dolną asekuracją. Grupa wspinaczkowa już wie, że tam są świetne warunki na szlifowanie formy wspinaczkowej i oczywiście łapanie opalenizny.
25 marca br. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu poprawnej pisowni, biorąc udział w KONKURSIE O TYTUŁ SZKOLNEGO MISTRZA ORTOGRAFII. Przystąpiło do niego 24 uczniów z klas technikum i szkoły zasadniczej.
Nasza szkoła włączyła się do kampanii społecznej „Nie! dla wypalania traw na Mazowszu”. Podjęliśmy szereg działań mających na celu uświadomienie młodzieży zagrożeń i skutków bezmyślnego wypalania traw, łąk i nieużytków. Przeprowadziliśmy pogadanki, akcję informacyjną z możliwością obejrzenia spotu filmowego „Nie! dla wypalania traw” a także wykonaliśmy gazetki: STOP! WYPALANIU TRAW.
Co zrobić, gdy produkt nie jest zgodny z umową? Jakie towary podlegają gwarancji? Na te i inne pytania odpowiedzi udzieliła p. Maria Walasik – Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Białobrzegach podczas spotkania w dniu 12.03.2014r. W spotkaniu tym uczestniczyła klasa IV TEI, pod opieką p. Irminy Traczyk.
25 marca br. obchodzimy Światowy Dzień Kelnera. Został on powołany w 2011 r. przez Grzegorza Górnika – właściciela Akademii Kelnerskiej. Pasja z jaką zawód kelnera jest popularyzowany i celebrowany w wielu bardzo dobrych restauracjach w Polsce wymaga zwrócenia uwagi na ten trudny i mistyczny zawód, tak często niedoceniany.
W dniu 24 marca 2014r. Koło Turystyczne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych było gospodarzem zawodów turystycznych – marszy na orientację. Ich celem było zainteresowanie młodzieży aktywnymi formami spędzania czasu oraz poznanie Ziemi Białobrzeskiej w nietypowy sposób.W imprezie wzięli udział uczniowie białobrzeskich szkół: Publicznego Gimnazjum, LO oraz gospodarze z Koła Turystycznego ZSP pod opieką p. Wioletty Ziemnickiej.
W dniu 20 marca 2014r. 17 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach wzięło udział w XXIII edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: „Junior” – 9 osób, „Student” – 8 osób. Uczniowie musieli zmierzyć się z testem zawierającym 30 zadań o różnym stopniu trudności: 10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów.
Numer 112 jest numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Służy on do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne. Zobacz film.
19 marca 2014 r. delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w niecodziennej uroczystości obchodów imienin Wielkiego Polaka, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szkołę reprezentował poczet sztandarowy wraz z opiekunem uczniów panią Kingą Gądek. Uroczystość miała miejsce w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.
W dniu 18.03.2014r. sześć trzyosobowych drużyn – uczniów klas I, II, III i IV Technikum Informatycznego wzięło udział w I etapie testów on-line Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie Net Masters Cup. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać zadania z zakresu m.in. algorytmiki, programowania, baz danych, sieci komputerowych, grafiki komputerowej, podstaw telekomunikacji, sieci społecznościowych, systemów operacyjnych, informatyki gospodarczej i bezpieczeństwa w sieci.
14 marca 2014r. odbył się finał V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego im. gen. Sylwestra Kaliskiego, zorganizowany przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. Honorowy patronat nad Konkursem sprawował Minister Edukacji Narodowej oraz JM Rektor – Komendant WAT.
14 marca 2014 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs odbył się w Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach i przeprowadzony był w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne oraz składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego.
Tradycyjnie już w marcu, nasi uczniowie przenieśli nas w magiczny świat literackich emocji. W czwartek 13 marca odbyły się szkolne eliminacje do 59 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W ramach wewnętrznego etapu przyświecała w tym roku nowa idea: Szkolnego Święta Poezji. Piękną refleksją na temat wartości słowa pisanego rozpoczęła pani dyrektor Renata Korczak. Nasze młode konferansjerki: Małgorzata Pielaszek i Sandra Uzar z kl. II TEH w sposób rzetelny i profesjonalny poprowadziły spotkanie.
W dniu 12 marca 2014r. młodzież klas mundurowych pod opieką p. Katarzyny Gołębiowskiej, p. Joanny Kacprzak i p. Leszka Stępnia miała okazję przebywać w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie za pomocą różnego rodzaju urządzeń pomiarowych mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość, refleks i siłę. Młodzi ludzie mieli również okazje zobaczyć w jaki sposób działają różne urządzenia, obecne w naszym codziennym życiu, a także zaobserwować sposób powstawania niektórych zjawiska fizycznych.
12 marca 2014r. uczniowie klas mundurowych pod opieką pani Joanny Kacprzak, pani Katarzyny Gołębiowskiej i pana Leszka Stępnia wzięli udział w obchodach 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO w Warszawie. Uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się o 19:00. O tej samej porze w 1999 r. ówczesny szef MSZ Bronisław Geremek podpisał dokumenty ratyfikacyjne Paktu Północnoatlantyckiego.
„Kim będę w przyszłości” – to tytuł IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Fotopołowy, którego organizatorem był Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych amatorsko zajmujących się fotografią. Wzięły w nim udział nasze uczennice rozwijające umiejętności fotograficzne pod okiem Magdaleny Marchewki – opiekunki Szkolnego Koła Fotograficznego Pixel. Wśród wyróżnionych prac znalazła się fotografia wykonana przez uczennicę – Klaudię Kaczmarczyk z kl. IV THA.
W dniu 8 marca 2014 roku gruba dziewcząt z klas innowacyjnych „Zdrowie Sport Uroda” pod opieką Pań Beaty Markwart, Katarzyny Grabowskiej i Elwiry Maślony wzięły udział w targach kosmetycznych w Warszawie. Targi Beauty Forum Polska to największa impreza tego typu w kraju. Uczennice miały okazję zapoznać się z najnowszą ofertą firm kosmetycznych, poobserwować najnowsze trendy w makijażu oraz zakupić profesjonalne kosmetyki w bardzo atrakcyjnych cenach.
Nasza szkoła uczestniczy w innowacyjnym projekcie komunikacji edukacyjnej „Szkolna Tapeta” ,promującym wśród uczniów kampanie społeczne, olimpiady wiedzy, promowanie szkolnictwa wyższego. W ramach projektu organizowany jest ogólnopolski konkurs na zaprojektowanie szkolnej tapety pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Zadaniem konkursowym jest wykonanie tapety komputerowej w dowolnie wybranym programie graficznym, w jednej z dwóch kategorii (można startować w obu kategoriach tworząc dwie osobne tapety).
Takie okazały się bohaterki naszej szkolnej uroczystości z okazji Dnia Kobiet, która odbyła się 7 marca 2014r. Mężczyźni – wyraźnie speszeni onieśmielającą obecnością Pań – starali się wyrazić słowem i pieśnią swój podziw dla piękniejszej i bardziej elokwentnej części globu. Ich życzenia były naprawdę szczere, a słowa – pełne ciepła i słodyczy.
W czasie ferii nasza sala gimnastyczna została wzbogacona o nową ściankę wspinaczkową. Szczególnie z tego faktu ucieszyli się uczniowie należący do sekcji wspinaczkowej. Już od początku marca ścianka cieszy się dużą popularnością również wśród nauczycieli. Systematycznie można się wspinać i trenować różne techniki wspinania. Panowie trenerzy wykazują się ogromną cierpliwością i zrozumieniem dla początkujących wspinaczy. Serdecznie zapraszamy:)
Centrum Edukacji Obywatelskiej serdecznie zaprasza uczniów i uczennice naszej szkoły do wzięcia udziału w rekrutacji do XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tematem przewodnim tegorocznej sesji są „Wybory parlamentarne”. Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu RP, we współpracy z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Szczegóły znajdą się w załącznikach: zaproszenie dla uczniów, zaproszenie dla nauczycieli.
Z okazji Walentynek uczniowie klas gastronomicznych upiekli dużo pysznych, kruchych ciasteczek. Lukrowane serduszka chętnie kupowali zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły. Rozeszły się one bardzo szybko. Wspaniałe słodkie wyroby naszych uczniów uatrakcyjniły wspaniałe Święto Zakochanych.
Z okazji Walentynek w świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs „Moja Kartka Walentynkowa. Uczniowie mogli wykonać prace plastyczne dowolną techniką. W konkursie wzięło udział 12 uczniów. Rozstrzygnięcie nastąpiło 14 lutego 2014 r. Komisja w składzie: Elżbieta Michalak, Krystyna Kozłowska i Alicja Reczko po obejrzeniu prac przyznała następujące miejsca: I miejsce – Zuzanna Jaworska, I TEH II miejsce – Katarzyna Małkiewicz, IV TLp III miejsce – Olga Banasiewicz, III TOUG Wyróżnienie – Angelika Małek, I TŻI.
W czwartek 13 lutego 2014 r. po raz pierwszy w historii naszej szkoły odbył się Konkurs Piosenki Miłosnej w Języku Angielskim. Uczniowie zaprezentowali się w szczególnym repertuarze – w piosenkach pełnych uczucia – piosenkach o miłości. Jury za najlepsze wykonanie uznało piosenkę ,,Use somebody” zaśpiewaną przez Angelikę Kępkę z klasy 2TEH.
Na dwa dni przed Świętem Zakochanych 12 lutego 2014r. Koło Turystyczne zorganizowało Rajd Walentynkowy, a raczej survival. 44 osoby wyruszyły na poszukiwanie swojej drugiej połówki. Trasa wiodła po lasach w okolicy Mikówki. Tego rajdu nie da się zapomnieć!
Jaką wybrać uczelnię? Jaki kierunek studiów? – oto dylemat maturzystów. W wyborze atrakcyjnego kierunku studiów pomagali przedstawiciele szkół wyższych podczas spotkania z maturzystami 12 lutego 2014r. Swoje propozycje przedstawili pracownicy Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Warszawie oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.
W dniu 11 lutego 2014r. z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Internecie. W konkursie wzięło udział 41 uczniów z klas I, II, III, IV Technikum Informatycznego oraz z klasy IIC Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na 30 pytań testowych dotyczących sieci Internet.
W dniu 9 lutego 2014 roku odbyło się śródroczne spotkanie z rodzicami uczniów naszej szkoły. Tradycją jest, że w czasie tych zebrań rodzice mogą zobaczyć prezentację największych talentów wśród naszej szkolnej społeczności. Spotkanie rozpoczął zespół muzyczny, który na keyboardzie (Adrain Rotuski kl. I TLp), saksofonie (Anna Kacprzyk kl. 2 TLw) i trąbce (Paweł Cybulski kl I TLw) wykonał swoją interpretację utworu „Byłaś dla mnie wszystkim” grupy Poparzeni Kawą Trzy.
W dniu 6 lutego 2014 r. uczniowie klas strażackich Technikum Logistycznego, pod opieką p. Katarzyny Gołębiowskiej wzięli udział w zajęciach specjalistycznych na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Odwiedzili Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które obsługuje zgłoszenia numeru 112 z całego Mazowsza i jest jednym z najnowocześniejszych w kraju.
Krwiodawcy jak zwykle zaskoczyli ekipę poboru krwi z RCKiK w Radomiu i 5 lutego 2014r. stawiło się 129 chętnych do oddania krwi. Ostatecznie krew oddały 94 osoby, w tym 34 dziewczyny. W sumie, w tym dniu, oddano 42 100 ml krwi, czyli o 6230 ml krwi więcej niż w poprzedniej, listopadowej akcji. Jest to najlepszy wynik w tym roku szkolnym.
W naszej szkole miało miejsce spotkanie młodzieży klas mundurowych z panem Edwinem Dańskim, czynnym zawodowo żołnierzem Armii Polskiej i opiekunem Stowarzyszenia Strzeleckiego im. Cichociemny AK, działającego w naszym rejonie. Podczas spotkania młodzież miała okazje dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat misji pokojowych naszej armii na terenie innych państw i obejrzeć sprzęt wojskowy.
W sobotni wieczór w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach rozpoczęła się część oficjalna studniówki. Przybyli goście składali życzenia tegorocznym maturzystom.
Dnia 27.01. 2014r. uczennice klas: I TŻG, II TLP, II TŻUiG z inn. oraz III TLW uczestniczyły w prelekcji dotyczącej profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi. Spotkanie prowadziła prelegentka p. Teresa Kołaczyk, a pomagały jej dwie współpracownice: pp. Andżelina Majak i Karolina Machcińska. Jednym z czołowych zadań popularnej marki kosmetycznej – AVON – jest prowadzenie od 13 lat Wielkiej Kampanii Życia.
W dniu 23 stycznia 2014 młodzież Technikum Logistycznego o profilu wojskowym po raz kolejny gościła u żołnierzy jednostki wojskowej w Ogrodzienicach. Tym razem byli to uczniowie z klasy TLw oraz III TLws. Jak zwykle gospodarze zaoferowali przybyłym urozmaicony i bogaty wachlarz zajęć. Każdy mógł coś ciekawego znaleźć dla siebie.
Gdzie żyje muflon? Co to jest katamaran? Ile jest liczb dwucyfrowych? – te pytania okazały się dziecinnie proste dla uczestników kolejnej edycji Konkursu Wiedzy Ogólnej, który odbył się 24 stycznia 2014r. Tego dnia 22 uczniów z klas technikum i zsz przystąpiło do zmagań o tytuł szkolnego „Omnibusa”, wykazując się rozległą wiedzą z wielu dziedzin (m.in: język polski, historia, matematyka, informatyka, biologia, geografia).
Dnia 13 stycznia 2014r. odbyła się XXIX Olimpiada Ekologiczna, w której wzięło udział 23 uczniów z klas III i IV technikum. Tematyka olimpiady obejmuje wiedzę z zakresu treści podstaw programowych biologii oraz wiadomości związane z szeroko pojętą ekologią, a także z ochroną i kształtowaniem środowiska zawartych w podstawach programowych innych przedmiotów szkół ponadgimnazjalnych, zwłaszcza geografii, chemii, fizyki.
12 stycznia 2014r. odbyła się po raz 22 akcja Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pod hasłem NA RATUNEK. Jak co roku, także i tym razem uczniowie naszej szkoły pracowali jako wolontariusze przy zbiórce pieniędzy. Byliśmy w Kostrzyniu, Starej Błotnicy, Białobrzegach, Promnej i wielu innych miejscach.
10 stycznia 2014r. w Warszawie odbył się okręgowy etap XVIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Naszą szkołę reprezentowała Karina Widera z II klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz p. Marta Szarpak, która pełniła funkcję członka komisji. O godzinie 1000 uczestników eliminacji powitały p. Jolanta Litniewska i p. Marzena Cieślak dyrektor i wicedyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Eugeniusza Pijanowskiego.
W dniu 13 stycznia 2014r. odbył się w naszej szkole „Pokaz ludzkich możliwości”. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia, jak duże są możliwości ludzkiego organizmu. Mistrz Jurij Ziniewicz to były żołnierz sił specjalnych, kaskader, mistrz sztuk walk. W swoim programie pokazał nam m.in. chodzenie boso po szkle, wyginanie metalowych prętów.
Zapaleni InOwcy z Koła Turystycznego wyruszyli 4 stycznia 2014r. powalczyć w zawodach – marszach na orientację. Sezon 2014 rozpoczął się w lasach w okolicy Siczek. Uczniowie klas pierwszych zajęli II i III miejsce w kategorii – turysta początkujący. Hubert Krzosek z klasy II awansował do kategorii turysta średniozaawansowany i zajął III miejsce. Gratulacje. Dobrze zapowiada się ten rok 2014.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Wiedzy o Stanisławie Staszicu i Jego Epoce, który odbywać się będzie w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Uczniowie najlepszych prac wezmą udział w Sympozjum Szkół Staszicowskich oraz 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Stanisławie Staszicu i Jego Epoce w czerwcu 2014r. w Gąbinie. Zasady konkursu i szczegółowe informacje dotyczące konkursu.
19 grudnia 2013r. odbył się wigilijny wieczór zorganizowany dla maturzystów oraz pracowników szkoły. W spotkaniu oprócz uczniów klas IV technikum uczestniczyli także: Ks. Proboszcz Artur Hejda, Starosta Powiatu Białobrzeskiego Pan Andrzej Oziębło, Sekretarz Powiatu Pan Piotr Kacprzak, Dowódca 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego w Ogrodzienicach – Pan Andrzej Kozera, Komendant Powiatowy Policji w Białobrzegach – Pan Jacek Rączkiewicz.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs na najciekawszą kompozycję świąteczną, w dwóch kategoriach: stroik i kartka. Uczestnicy mogli wykonać prace dowolną techniką. W konkursie wzięło udział 35 uczniów. Rozstrzygnięcie nastąpiło 17grudnia 2013r.
W dniu 15 grudnia 2013r. podczas Powiatowego Spotkania Wigilijnego zostały rozdane nagrody „Społecznik Roku 2013”. Kapituła w składzie: Małgorzata Łuszkiewicz, Urszula Korczak, Beata Komorek, Jan Kanty Skrzypczyński, Adam Bolek przyznała nagrody osobom szczególnie zaangażowanym w pracę społeczną na terenie powiatu białobrzeskiego.
W piątek 13 grudnia 2013 roku odbył się konkurs na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas hotelarskich i gastronomicznych. Wszystkie stoły były przepięknie udekorowane. Jury w składzie: pani dyrektor Iwona Matysiak, pani dyrektor Jolanta Babik, pani dyrektor Renata Korczak, pani Agnieszka Malczewska oraz pani Magdalena Marchewka, oceniało wkład pracy uczestników, pomysł, estetykę wykonania, prezentację, ogólne wrażenie i wygląd uczniów.
Młodzież klas II Technikum Gastronomicznego dnia 12 grudnia 2013r. w Areszcie Śledczym w Stawiszynie, przygotowała poczęstunek wigilijny dla pracowników. Wprowadziła w nastrój świąteczny przedstawiając krótkie, wypełnione śpiewem kolęd – Jasełka. Dla dzieci pracowników aresztu odbyło się czytanie bajek w ramach projektu fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Jak co roku jesienią, w listopadzie odbywał się w naszej szkole Szkolny Konkurs Grafiki Komputerowej na najlepszą pracę graficzną. Tytuł tegorocznego konkursu brzmiał "Z życia szkoły". W tym roku uczniowie mieli za zadanie opracowanie do wyboru: filmu, plakatu, animacji lub rysunku związanego z życiem naszej szkoły. W konkursie wzięło udział 7 uczniów Technikum Informatycznego.
W dniu 10 grudnia 2013 r. odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bankach. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Oszczędzam – Inwestuję”. Spośród 21092 uczestników z 706 szkół z całego kraju w olimpiadzie wzięło udział 28 uczniów z Technikum Ekonomicznego z naszej szkoły. Organizatorami olimpiady są Stowarzyszenie e-Przedsiębiorczość i Biuro Informacji Kredytowej.
7 grudnia 2013 roku w siedzibie Impresariatu PaT w Warszawie PaTowicze z całego kraju w tym uczeń naszej szkoły Dominik Piekarski spotkali się na 5 Ogólnopolskiej Wigilii Społeczności PaT. Swoją obecnością zaszczycili między innymi p. Elżbieta Rusiniak- Naczelnik Wydziału Profilaktyki MSW, insp. Rafał Batkowski- Wielkopolski Komendant Wojewódzki oraz insp. Marek Świszcz- Zastępca Mazowieckiego Komendanta Policji.
Kolejny już rok Wolontariat Szkolny „Iskierki” spieszy z pomocą podopiecznym Ośrodka Socjalizującego w Kozienicach. Od połowy listopada wolontariusze wśród społeczności szkolnej zbierali artykuły, których bardzo potrzebują mieszkańcy Domu Dziecka (słodycze, zabawki, art. chemiczne itp.), w tym miejscu należy dodać, iż po raz kolejny do naszej zbiórki przyłączyła się młodzież z klasy II A Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Białobrzegach, za co serdecznie dziękujemy!
6 grudnia 2013r. grupa wolontariuszy z naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu Mikołajkowym w Publicznym Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Białobrzegach. Jak co roku uczniowie pod postaciami: św. Mikołaja, Śnieżynki i Pani Zimy umilali dzień milusińskim z przedszkola. Sami też się doskonale przy tym bawili! Jakub, Kacper, Marta i Patrycja z kl. II Tlp przyjemnie spędzili czas w towarzystwie najmłodszych. Cieszymy się, że w tym przedświątecznym okresie możemy bezinteresownie pomagać innym.
W przeddzień mikołajek 5 grudnia 2013r. członkowie Koła Turystycznego poszli w białobrzeskie lasy poszukać Szalonego Renifera. Znaleźli Mikołaja i 36 prezentów!
W czwartek 5 grudnia 2013 r, w dniu wolontariatu, odbył się w naszej szkole konkurs mikołajkowy z nagrodami. W konkursie udział wzięło 9 uczniów naszej szkoły, a nagrody, tradycyjnie w postaci słodyczy, ufundowała Rada Rodziców. Uczestnicy, w miłej atmosferze, odpowiadali na pytania dotyczące wolontariatu oraz związane z tradycją mikołajek i świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali skromne prezenty w postaci słodyczy.
W dniach 28.11 – 02.12.2013r. uczniowie z klas I i III TOUG realizujące innowację edukacyjną – „ Zdrowie, Sport, Uroda”- brali udział w zajęciach wyjazdowych – na terenie hotelu Afrodyta w miejscowości Tartak Brzóza – Radziejowice. Wyjazd był sfinansowany z projektu „Innowacja Edukacyjna – Zdrowie, Sport, Uroda”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W dniu 28 listopada 2013 r. w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu odbyło się oficjalne wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów, przyznawane uzdolnionym uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Na tej uroczystości była również obecna Karina Widera uczennica klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych „Zdrowie Sport Uroda”, która odebrała to zaszczytne wyróżnienie z rąk Dyrektor Delegatury Kuratorium w Radomiu Pani Doroty Sokołowskiej.
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie zbiórki zużytych baterii. Zbieramy baterie i akumulatorki przenośne z urządzeń takich jak: telefony, zabawki, zegarki, aparaty, elektronarzędzia bezprzewodowe, sprzęt gospodarstwa domowego, odtwarzacze muzyczne itp. Czas trwania konkursu 2 grudnia 2013r. – 30 kwietnia 2014r. Baterie prosimy przekazywać wychowawcom klas.
W dniach 22-24 listopada 2013r. w Białobrzegach odbył się XIII Ogólnopolski Maraton Marszy na Orientację „Jakuza”. Zawody tego typu polegają na znalezieniu w wyznaczonym czasie tzw. punktów kontrolnych na podstawie mapy terenu.
W dniach 18-24 listopada 2013r. nasza szkoła wzięła udział w organizowanym po raz szósty w Polsce międzynarodowym projekcie – Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Dzięki realizacji tego projektu szkoła wzbogaca swoją ofertę edukacyjną o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy, stwarza okazję do uczestniczenia w ogólnoświatowych działaniach wspierających i promujących przedsiębiorcze postawy.
18 listopada 2013r. odbyła się druga już w tym roku szkolnym akcja honorowego oddawania krwi. Zgłosiły się 104 osoby, z czego krew oddało 81 dawców. W tym dniu oddano łącznie 35870 ml krwi. W tym dniu również, 9 osób zarejestrowało na listę potencjalnych dawców szpiku.
15 listopada 2013r. uczniowie klas trzecich i czwartych technikum obejrzeli poruszający spektakl pt. „Żyd na beczce”, przedstawiony przez artystów zrzeszonych w Kieleckiej Agencji Artystycznej. Scenariusz przedstawienia powstał w oparciu o książkę Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, która dotyczy losów ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.
14 listopada 2013r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się konferencja Młodzież – Rolnictwo – Unia Europejska, która zainaugurowała XVII edycję konkursu Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?, w którym laureaci nagradzani są indeksami wyższych szkół rolniczych. W konferencji tej uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Monika Mróz, Karol Kucharski oraz Konrad Król pod opieka p. Agnieszki Zasławskiej.
Pamiętamy o bohaterach narodowych, którzy polegli w walce o wolność Polski. W dniu 12 listopada 2013r. Koło Turystyczne zorganizowało VII Rajd Pamięci. Uczniowie z różnych klas odwiedzili na cmentarzu parafialnym groby bohaterów Września 1939r. Zapaliliśmy też znicz Bronkowi Mroczkowskiemu walczącemu w Bitwie Warszawskiej w 1920r. Odwiedziliśmy również bezimiennych powstańców styczniowych z 1863r.
11 listopada 2013 r., po raz pierwszy w Białobrzegach, zorganizowano imprezę o charakterze patriotycznym dla sympatyków biegania. Pobiec mógł każdy. Wystartowały dzieci, młodzież gimnazjalna, rodziny, wielu pasjonatów biegania oraz uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.
W dniu 11 listopada 2013 r. Kompania Reprezentacyjna naszej szkoły wraz z Dyrekcją i p. Katarzyną Gołębiowską uczestniczyła w uroczystościach związanych z 95. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanych przez 1. Ośrodek Radioelektroniczny w Ogrodzienicach – naszą jednostkę patronacką.
10 listopada 2013r. odbyły się uroczystości związane ze ślubowaniem klas pierwszych Technikum Logistycznego oraz 95. rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Świętowanie rozpoczęło się mszą św. w kościele parafialnym z udziałem zaproszonych gości.
W dniu 6 listopada 2013 odbyły się szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu. Czternaścioro uczniów z klas gastronomicznych rozwiązywało test z zakresu podstaw żywienia człowieka i technologii gastronomicznej. Największą ilość punktów uzyskała Karina Widera – gratulujemy!
W dniu 6 listopada 2013 r. świętowaliśmy w naszej szkole 258. rocznicę urodzin Wielkiego Polaka – Stanisława Staszica oraz 4. rocznicę nadania Jego imienia naszym szkołom. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Patrona. Następnie młodzież z klas pierwszych zapoznana została z życiem i twórczością Stanisława Staszica oraz dokonaniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w zakresie upowszechniania postaci Stanisława Staszica.
W dniu 6 listopada 2013r. odbył się etap szkolny XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej. Honorowy Patronat nad Olimpiadą objął prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Marek Belka. Myśl przewodnia Olimpiady odnosi się do ważnego pytania: czy i kiedy Polska powinna wejść do strefy euro?
W dniu 30 października 2013r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w prelekcji o charakterze zdrowotnym. Głównym tematem spotkania było zapobieganie zachorowaniu na choroby nowotworowe, a w szczególności – raka piersi i szyjki macicy.
W ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu Innowacja Edukacyjna – Zdrowie Sport Uroda w dniach od 20 do 27 października 2013 odbywała się wycieczka tematyczna „Nurkowanie”, której celem było przeprowadzenie praktycznej części kursu Open Water Diver (Nurek Wód Otwartych) oraz Advanced Open Water Diver (Zaawansowany Nurek Wód Otwartych). Zajęcia i cała wycieczka odbywała się na Cyprze w miejscowości Pafos, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
W dniu 25 października 2013 roku klasy II TŻIUG i II TŻIUG z innowacją pod opieką pani M. Szarpak, E. Becz, A. Budner uczestniczyły w XXI Konferencji Dyskusyjnej FAKTY I FIKCJE w Żywieniu Człowieka „Napoje energetyzujące – blaski i cienie'' zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych oraz Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.
22 października 2013 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach mających na celu przekazanie i pogłębienie wiedzy na temat zjawiska powodzi, zagrożenia, jakie powoduje, oraz metod ograniczania strat. Warsztaty prowadziła mgr Barbara Białkowska. Ważnym etapem zajęć było przygotowanie przez młodzież indywidualnego planu powodziowego.
8 października br. w Publicznym Gimnazjum im. J. Kochanowskiego już po raz czwarty odbył się Białobrzeski Konkurs Ortograficzny. W tym roku o Złote Pióro Burmistrza Białobrzegów ubiegało się ok. 90 osób, w tym 20 uczniów naszej szkoły. Przewodniczącym jury był, jak co roku prof. dr hab. Andrzej Markowski – członek Rady Naukowej Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Już kolejny raz wolontariusze ze szkolnego Wolontariatu „Iskierki” uczestniczyli w urodzinach Kubusia Puchatka- patrona Publicznego Przedszkola nr 2 w Białobrzegach. Uczniowie z klasy IVTOUG: Dominik Piekarski, Olga Kamińska, Patrycja Sulik oraz Greta Ciechowicz z klasy III TEH przebrani za bajkowe postacie zabawiali przedszkolaków podczas imprezy.
8 i 16 października 2013r. w ramach Dni Zdrowej Żywności uczniowie klas gastronomicznych przygotowali zdrowe posiłki- soki, surówki i sałatki. Promowali zdrowy styl życia. Posiłki w atrakcyjnej cenie cieszyły się dużym powodzeniem ("zeszły" jak świeże bułeczki). Postaramy się organizować takie akcje częściej. Organizatorzy Nauczyciele Przedmiotów Gastronomicznych.
„Uczenie jest niekończącą się podróżą” – takie hasło przyświecało w naszej szkole tegorocznej akademii z okazji Święta Edukacji Narodowej, połączonej ze ślubowaniem uczniów klas I. W uroczystości udział wzięli uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście: Ks. Proboszcz Artur Hejda, Starosta Powiatu Białobrzeskiego – p. Andrzej Oziębło, Naczelnik Wydziału Oświaty – p. Zbigniew Sobczak, wieloletnia Dyrektor szkoły – p. Wiesława Szostek.
30 września 2013r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji święta wszystkich Panów, podczas którego żeńska część naszego grona przedstawiła historię święta, nieco zapomnianego, zwłaszcza przez mężczyzn. Punktem kulminacyjnym imprezy było ogłoszenie wyników wyborów na Mistera Szkoły w dwóch kategoriach: nauczyciel i uczeń. Misterem Szkoły w I kategorii został ks. Robert Kuropieska.
Po raz kolejny Technikum im. Stanisława Staszica może poszczycić się mianem Technikum Roku 2013. W dniu 27 września 2013 roku Pani Dyrektor Iwona Matysiak odebrała srebrny certyfikat CBCK – Technikum Roku 2013, który został przyznany naszej szkole. Gala wręczenia wyróżnień wszystkim tegorocznym laureatom miała miejsce w Warszawie w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.
W dniu 27.09.2013r. uczniowie zainteresowani fizyką pod opieką p. W. Ziemnickiej wzięli udział w pokazach doświadczeń z fizyki zorganizowanych przez Instytut Fizyki UMCS w Lublinie. Uczniowie obejrzeli doświadczenia z zakresu niskich i wysokich ciśnień, fal akustycznych, mechaniki i elektrostatyki. Po 2 godzinach nauki fizyki wyruszyliśmy na podbój pięknego Lublina – zwiedziliśmy zabytkową lubelską Starówkę. W przyszłym roku na pewno tu wrócimy po wiedzę i wrażenia.
W dniu 24 września 2013r. uczniowie klasy I Technikum Informatycznego pod opieką wychowawcy p. Wioletty Ziemnickiej sprawdzili swoją kondycję fizyczną i wytrzymałość termiczną, uczestnicząc w spływie kajakowym rzeką Pilicą. Wybraliśmy się w 21- kilometrową trasę z Tomczyc do Białobrzegów. To był prawdziwy surwiwal.
W sobotę 21 września członkowie Koła Turystycznego pod opieką p. Wioletty Ziemnickiej wzięli udział w zawodach – Marszach na Orientację, które odbyły się w Dobieszynie. Organizatorem imprezy jest Klub Ino „Skróty” z Radomia. W zawodach wystawiliśmy 4 drużyny i odnieśliśmy sukces.
To już 7-letnia tradycja! Członkowie Szkolnego Koła Turystycznego pod opieką pani Wioletty Ziemnickiej zorganizowali legalne wagary dla nowych kolegów i koleżanek – VII Rajd Pierwszaka. W rajdzie udział wzięli uczniowie 9 klas pierwszych, 18 nauczycieli oraz 15 turystów z Koła. Trasa: Banaszka – Suski Młynek – Guzol – Banaszka – Białobrzegi.
20.09.2013r. uczniowie naszej szkoły: Andżelika Kabot, Wiktoria Kacprzyk, Klaudia Majak, Małgorzata Majkusiak, Karolina Mazur, Dominika Trojanowska i Wiktor Nidera pod opieką pani Kingi Telbuch uczestniczyli w 8 Spotkaniu Staszicowskim zorganizowanym przez Dyrektora Muzeum Stanisława Staszica p. Józefa Olejniczaka w Pile.
W środę 16 września b.r. odbyła się w naszej szkole pierwsza, w tym roku szkolnym, akcja honorowego oddawania krwi, do której zgłosiło się 81 osób. Krew oddały 74 osoby, wśród których było 21 dziewcząt. Ilość krwi pełnej oddanej w tym dniu to 33260 ml. Czytaj dalej
W dniach od 6 do 14 września 2013 roku odbywała się wycieczka tematyczna „Na sportowo”, której celem było propagowanie wśród uczniów naszej szkoły zdrowego stylu życia, w ramach projektu „Innowacja Edukacyjna Zdrowie Sport Uroda” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Miejscem wycieczki była Chorwacja, a dokładnie miejscowość Jelsa położona na jednej z piękniejszych wysp na Adriatyku – Hvar.
W dniu 6 września 2013r. odbyło się spotkanie klas pierwszych z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach. Prelekcję prowadzili pan mł. asp. Jarosław Rdzanek i pani sierżant Ewa Płaszczyńska. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna nieletnich.
2 września 2013 roku dla wielu z nas rozpoczął się kolejny już rok nauki w tej szkole, ale dla licznego grona pierwszoklasistów to dopiero początek nauki w szkole ponadgimnazjalnej. W tym roku szkolnym naukę w klasach pierwszych rozpocznie blisko 200 uczniów. Powstało 7 klas Technikum i 2 klasy zawodowe.