Strefa Humanistów
W strefie humanistów każdy znajdzie przestrzeń na:
– Rozwijanie zainteresowań i pasji,
– Zaciekawienie sztuką,
– Poszukiwanie w literaturze uniwersalnych wartości,
– Uwrażliwienie na piękno języka,
– Kształcenie kreatywności.
Koncert profilaktyczny „Ku wolności”
Wyniki Konkursu Ortograficznego
Mała Ojczyzna jest naszym miejscem na ziemi. To tu dorastamy, nabywamy doświadczeń życiowych, uczymy się, pracujemy, przeżywamy całą gamę emocji i wzruszeń. To do niej wracamy z dalekich wojaży, tu utrwalamy na fotografiach ślady wciąż żywej historii i tu… oddychamy zapachem zmieniających się pór roku. Region białobrzeski jest niezwykle urokliwym krajobrazowo terytorium, ale nie tylko… O atrakcyjności naszej Małej Ojczyzny decydują, poza jej niekwestionowanymi walorami pejzażowymi, także miejsca, które mogłyby stanowić żywe lekcje historii sztuki i być inspiracją wykładów o naszych dziejach…
Co roku, u schyłku zimy organizujemy w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Regionie, który tym razem odbył się 20 lutego 2024r.. Jak zawsze, nasi niezawodni uczniowie odpowiedzieli na zaproszenie przybywając o godzinie 11:15 do sali 61, by zmierzyć się z pytaniami testowymi. W ciszy i skupieniu zastanawiali się np. …ile róż znajduje się w herbie gminy Stara Błotnica, czy przy jakiej ulicy znajduje się Stadion Miejski im. Zygmunta Siedleckiego w Białobrzegach.
Konkurs Wiedzy Ogólnej
1 miejsce: Daniel Gutowski kl. 4TLP
2 miejsce: Maciej Kuligowski kl. 2TLP
3 miejsce: Dawid Komorek kl. 2TLP
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Anna Boczkowska i Katarzyna Marchewka
Konkurs na „Najpiękniejsze życzenia świąteczne” – rozstrzygnięty!
I miejsce zajęła Agata Miszczak – kl. 2THR
II miejsce zajęła Ewa Gąsiorowska – kl. 3TLw
III miejsce ex aequo zajęły – Karolina Pełka i Małgorzata Moranowicz – kl. 3THR
Laureatki Powiatowego Konkursu Literackiego „Zainspirowani Fredrą”
1 grudnia 2023 roku uczennice naszej szkoły, pod opieką Pani Katarzyny Kot, udały się do siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej w Białobrzegach, by uczestniczyć w rozdaniu nagród dla laureatów i uczestników Powiatowego Konkursu Literackiego „Zainspirowani Fredrą”. Celem konkursu było napisanie tekstu literackiego nawiązującego do twórczości Aleksandra Fredry. Do konkursu przystąpiło sześć uczennic naszej szkoły, które bardzo dobrze sprostały zadaniu i znalazły się w gronie nagrodzonych. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom, które zajęły imponujące miejsca:
I miejsce – Paulina Majak kl. 3THR
II miejsce – Amelia Zielińska kl. 3THR
II miejsce – Patrycja Oktabowicz kl. 3 THR
Wyróżnienia – Patrycja Woźniak kl. 3THR, Natalia Miszewska kl. 3TLw, Ewa Gąsiorowska kl. 3 TLw
Laureatki konkursu otrzymały wartościowe nagrody, a my cieszymy się z ich sukcesów.
Spotkanie maturzystów z absolwentami ZSP
Uroczysta akademia poświęcona 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
St. Wyspiański
10 listopada 2023 r., w piątek, w naszej szkole miało miejsce wielkie wydarzenie – uroczysta akademia poświęcona 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tę okoliczność w szkolnej sali gimnastycznej zgromadziła się licznie zebrana widownia: Dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie wszystkich klas, mających w tym dniu zajęcia lekcyjne. Imprezę otworzyła pani Dyrektor Jolanta Babik. Po meldunku Przewodniczącego Szkoły nastąpiło wprowadzeniu Sztandaru oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Staszica. Następnie na tle symbolicznej scenografii, rozpoczął się występ naszych utalentowanych szkolnych artystów, którzy prezentowali zarówno teksty poetyckie, jak i pieśni o charakterze patriotycznym.
Zebrani mogli także zapoznać się z krótkim filmem dokumentalnym związanym z historyczną drogą Polski do odzyskania niepodległości. Powagi i doniosłości wydarzeniu dodawał biało- czerwony motyw falującej flagi narodowej, widoczny przez cały czas przebiegu imprezy – na ekranie, jak również płonące świece w kolorze naszych narodowych barw. Zgodnie z przewodnim mottem zaczerpniętym z dramatu narodowego St. Wyspiańskiego „Wesela”- Ojczyznę nosimy w sercu. I trudno się z tym nie zgodzić – takie było też przesłanie wynikające z zaprezentowanych utworów i informacji historycznych przekazanych przez narratorów spotkania. Porwało nas także swoim niezwykłym ładunkiem emocjonalnym, wykonanie znanego utworu Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury”, którego słowa potrafią kruszyć bariery i zrywać kajdany z nóg, natomiast chór z klasy wojskowej wraz z solistą – przeniósł nas w szarugę życia legionistów, wyśpiewując rytmiczną opowieść o losach legionów polskich. Nie byłoby tak wspaniałej atmosfery, bez stosownie dobranych podkładów muzycznych (wielkie podziękowania dla uczniów czuwających nad oprawą muzyczną ), a przede wszystkim urzekającej gry akompaniatorów, którzy wyczarowali nam za pomocą dźwięków akordeonu i gitar niecodzienną atmosferę i stworzyli wyjątkowy nastrój.
„Nad Niemnem” w wersji scenicznej
Dnia 22 września 2023r. w pięknej scenerii odbyło się uroczyste czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły, a także zaproszeni goście: p. Sylwester Korgul – Starosta Powiatu Białobrzeskiego, p. Agnieszka Duranc – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, p. Kamila Tyczyńska – Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Jasionnie wraz z Pensjonariuszami, p. Magdalena Zawadzka-Miros – przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach oraz p. Mateusz Rzeźnicki – Dyrektor Białobrzeskiego Centrum Kultury „Białe Brzegi”.
My – młodzież z Koła Teatralnego – przedstawiliśmy fragmenty powieści Orzeszkowej w wersji scenicznej. Pokazaliśmy akcję utworu i losy jego bohaterów, nie zapominając o szczególnym walorze tekstu, jakim jest język i styl. Program wzbogaciliśmy muzyką skomponowaną przez Andrzeja Kurylewicza do filmu w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego. Zaproszeni goście wysoko ocenili nasz występ i wyrazili nadzieję na dalszą współpracę i kolejne spektakle. Dziękujemy za słowa uznania i składamy wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji naszego projektu.
Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej.
„Nie bój się miłości. Nigdy.” Janusz Korczak
Maturzyści ZSP na Jasnej Górze
Wycieczka do Radomia kl. 3TI i 3THR
Konkurs Ortograficzny
Eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
„Piękna nasza Polska cała….” A my nieskromnie powiemy, że nasza najpiękniejsza! Ta swojska, zakorzeniona w sercach, złączona z przestrzenią wspomnień , napełniona urodą malowniczych pejzaży ziemi białobrzeskiej. Nasza Mała Ojczyzna, nasza duma i nasz dom. O walorach krajobrazowych powiatu można by długo mówić, ale najlepiej nasycać oczy na wędrówkach, rajdach, wyprawach rowerowych i poczciwych spacerach. Jednakowoż nie można pominąć tego, o czym „mówi” historia , o blaskach i cieniach przeszłości oraz o dziedzictwie kulturowym ziemi białobrzeskiej.
Jak co roku, zimową porą odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Regionie zorganizowany przez nauczycieli przedmiotów humanistycznych – Monikę Śliwę i Zygmunta Niklewskiego.
We wtorek na dużej przerwie, w sali 61 licznie zgromadzili się uczniowie ZSP, aby wykazać się wiedzą na temat regionu białobrzeskiego. Całość przedsięwzięcia dopełniały piękne, nastrojowe fotografie ziemi białobrzeskiej wykonane z artystyczną wrażliwością przez Pana Arkadiusza Kurowskiego. Wystrój sali wzbogacała również imponująca wystawa albumów i folderów o tematyce dotyczącej zarówno samych Białobrzegów jak i okolic. Zbiory pochodziły z zasobów wspierającej wszelkie wydarzenia kulturalne Biblioteki szkolnej (podziękowania dla Pani K. Marchewki).
Atmosfera konkursu była wyśmienita, a uczniowie z zaangażowaniem „głowili się” nad konkursowymi pytaniami…
Wszystkim 37 uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego zgłębiania wiedzy na temat historii naszego regionu!
Olimpijki z ZSP
12 stycznia 2023r. zwyciężczynie szkolnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej: Natalia Wrona i Patrycja Zawojska z 3TŻ, wzięły udział w finale diecezjalnym. Do radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjechało prawie 50 młodych teologów. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Bóg jest miłością objawioną w Słowie”. Uczniowie rozwiązywali test składający się z ok. 50 pytań. Gdy oczekiwali na wyniki obejrzeli film dokumentalny pt.: „Wszystko o człowieku”. Nasze reprezentantki wśród doborowego grona zajęły dobre miejsca w środku stawki. Dyplomy uczestnikom wręczył biskup radomski Marek Solarczyk, który powiedział: „To rzeczywiście wyjątkowe świadectwo tego, że nasi uczniowie mają ogromne zdolności oraz wiele determinacji i konsekwencji, żeby podjąć się tego”. W tym roku za przygotowanie testów i przeprowadzenie etapu ogólnopolskiego, odpowiada diecezja pelplińska. W następnym roku szkolnym 34 olimpiadę będzie organizowała diecezja radomska.
To już pora na Wigilię to już czas…
Jak czytamy w słowniku wigilia to dzień poprzedzający święto. Słowo Wigilia pisane wielką literą oznacza dzień przed Bożym Narodzeniem. Otóż z łaciny vigilia to „czuwanie”, „straż”. Na straży stanęli jak zawsze czujni uczniowie naszej szkoły, którzy pod okiem katechetów przedstawili Jasełka. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością dostojni gości: Starosta Białobrzeski Sylwester Korgul, Wicestarosta Bartłomiej Kowalczyk oraz społeczność szkolna na czele z Panią Dyrektor Jolantą Babik. Bożonarodzeniowy spektakl przeprowadził widzów przez piękne teksty wieszczów i poetów, okraszając występ cudownymi kolędami i pastorałkami, które pokrzepiły słuchaczy, w tym niełatwym czasie, nadzieją płynącą z Tradycji. Słowa poety – proroka, Norwida wybrzmiały szczególnie pod dachem sali gimnastycznej: „Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny (…) Ludzie gniazda wspólnego, łamią chleb biblijny. Najtkliwsze przekazując uczucia…” Harmonia uczuć i śpiewu dzięki zaangażowaniu zespołu muzycznego, śpiewaczek i chóru wywarła na szanownych gościach niezapomniane wrażenie, a popisy deklamacyjne wprowadziły w świąteczny nastrój. Radosny klimat udzielił się widowni, a wspólne wykonanie finałowej pastorałki zakończył wesoły korowód Bożonarodzeniowy. Słowa pieśni „Maleńka miłość” rozgrzały serca, wypełniając dużą salę gimnastyczną oklaskami.
Tematem tegorocznych zmagań XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej było hasło „Bóg jest Miłością objawioną w Słowie”. Na początku był Logos czyli po grecku Słowo. Bóg stworzył wszystko swoim słowem, a uczniowie technikum stworzyli miłą atmosferę i objawili swoje zdolności. Nie udawali zatem Greków, nie robili min, wszakże to nie saperzy ale żywieniowcy, dzięki temu wypichcili, „smaczne” prace. Na podium stanęły trzy teolożki: Natalia Wrona, Patrycja Zawojska i Amelia Kuźma. Trzy Gracje otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe ufundowane przez organizatora. W walce na długopisy dominowali uczniowie z klasy 3TŻ, którzy zajęli wszystkie miejsca w pierwszej dziesiątce, wykazali się oni znajomością Pisma Świętego, i wiedzą na temat historii najstarszej książki w Polsce czyli Biblii Gutenberga. Unikatowy eksponat tego dzieła jest przechowywany w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to rara avis czyli spisany po łacinie biały kruk, liczący aż ponad 550 lat. Z uwagi na wysoką wartość zabytkową na ewentualną sprzedaż jej za granicę zgodę muszą wydać polskie władze państwowe i Stolica Apostolska. Do dziś przetrwało na świecie jedynie niecałe 50 egzemplarzy.
OKTAWA UROCZYSTOŚCI WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone w Kościele katolickim 2 lutego 2023, zwane także świętem Matki Bożej Gromnicznej było okazją do odwiedzenia parafii św. Trójcy w Białobrzegach przez 3TŻ. Nie bacząc na zimową aurę dzielni żywieniowcy udali się na uroczystą Eucharystię, którą sprawował nasz szkolny katecheta ks. mgr Jacek Wierzbicki. Uczniowie mieli sposobność podziwiać piękny kościół trójnawowy, trzyprzęsłowy zaplanowany przez słynnego architekta Stefana Szyllera. Znany jest on z projektów części Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, osiedla Fabryki Broni i kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Ten wybitny przedstawiciel nurtu w zwanego historyzmem, zaznaczył się w dziejach ziemi mazowieckiej i jego dzieła można podziwiać na szlaku twórczości architektonicznej Stefana Szyllera. Podczas naszego pobytu w kościele parafialnym w Białobrzegach mogliśmy podziwiać, jak w ciekawy sposób przeplata się architektura sakralna wraz z językiem potocznym, wszak tondo to z włoskiego talerz, ale w sztuce sakralnej to również płaskorzeźba lub obraz o tematyce religijnej w kształcie okręgu, tak charakterystyczny dla włoskiego renesansu. Młodzież nie omieszkała odwiedzić po Mszy Świętej żłóbka, gdzie czekała na nich słodka niespodzianka w postaci cukierków, położonych przez księży przy figurce Jezusa malusieńkiego. W drodze powrotnej pomodliliśmy się na cmentarzu za bohaterskich obrońców Polski i mieszkańców miasta.
Miej serce i patrzaj w serce…, czyli Narodowe Czytanie „Ballad i romansów”
Zapewne wszyscy wiedzą, że od 2012r. pod patronatem pary prezydenckiej w naszym kraju organizowana jest akcja Narodowego Czytania. Jej celem jest zachęcanie Polaków do zgłębiania rodzimej literatury.W tym roku cała Polska czyta „Ballady i romanse”, co ma związek z 200. rocznicą wydania I tomu „Poezji” Adama Mickiewicza. Nasza szkoła również od lat aktywnie uczestniczy w tym wydarzeniu. 12 września br. czytaliśmy „Ballady i romanse” w obecności dyrekcji, nauczycieli i uczniów, ale z radością powitaliśmy także zaproszonych gości: Wicestarostę Powiatu Białobrzeskiego – Pana Bartłomieja Kowalczyka oraz Podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Jasionnie wraz z Panią Kierownik Kamilą Tyczyńską. Młodzież, przygotowana przez p. Annę Boczkowską, zaprezentowała dwie ballady Adama Mickiewicza: „Romantyczność” (uważaną za manifest polskiego romantyzmu) oraz „Świteziankę” (ze względu na niezwykłą nastrojowość i ponadczasową wymowę). Czytaniu tekstu towarzyszyła romantyczna muzyka, wprowadzająca słuchaczy w klimat epoki. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu wszyscy będziemy częściej sięgać po piękne wiersze (nie tylko) Mickiewicza.