„Z wizytą w parafii”

12 lutego 2023

Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone w Kościele katolickim 2 lutego, zwane także świętem Matki Bożej Gromnicznej było okazją do odwiedzenia parafii św. Trójcy w Białobrzegach przez 3TŻ. Nie bacząc na zimową aurę dzielni żywieniowcy udali się na uroczystą Eucharystię, którą sprawował nasz szkolny katecheta ks. mgr Jacek Wierzbicki.

Uczniowie mieli sposobność podziwiać piękny kościół trójnawowy, trzyprzęsłowy zaplanowany przez słynnego architekta Stefana Szyllera. Znany jest on z projektów części Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, osiedla Fabryki Broni i kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Ten wybitny przedstawiciel nurtu w zwanego historyzmem, zaznaczył się w dziejach ziemi mazowieckiej i jego dzieła można podziwiać na szlaku twórczości architektonicznej Stefana Szyllera.

Podczas naszego pobytu w kościele parafialnym w Białobrzegach mogliśmy podziwiać, jak w ciekawy sposób przeplata się architektura sakralna wraz z językiem potocznym, wszak tondo to z włoskiego talerz, ale w sztuce sakralnej to również płaskorzeźba lub obraz o tematyce religijnej w kształcie okręgu, tak charakterystyczny dla włoskiego renesansu.

Młodzież nie omieszkała odwiedzić po Mszy Świętej żłóbka, gdzie czekała na nich słodka niespodzianka w postaci cukierków, położonych przez księży przy figurce Jezusa malusieńkiego.

W drodze powrotnej pomodliliśmy się na cmentarzu za bohaterskich obrońców Polski i mieszkańców miasta.