Egzamin maturalny
AKTUALNOŚCI MATURALNE 2021/2022
- Komunikat o harmonogramie egzaminów w 2022 r.
- Komunikat o dostosowaniach egzaminu maturalnego w 2022 r.
- Komunikat o materiałach i przyborach pomocniczych w 2022 r.
- Komunikat o egzaminie maturalnym z informatyki w 2022 r.
- Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2022 r.
- Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2022 r. – ZAŁĄCZNIKI w wersji edytowalnej
- Komunikat Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wykazu olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty lub egzaminem maturalnym oraz konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych w roku szkolnym 2021/2022
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
Centralna Komisja Egzaminacyjna
Termin główny – od 4 do 23 maja 2022 r.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 18 do 20 maja.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 23 maja.
Termin dodatkowy – od 1 do 15 czerwca 2022 r.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 14 do 15 czerwca.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 15 czerwca.
Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.
Termin poprawkowy – 23 sierpnia 2022 r.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – 23 sierpnia.
- Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – nie przeprowadza się części ustnej w terminie poprawkowym.
Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej. Szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE.
W 2022 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do czterech egzaminów w części pisemnej.
Obowiązkowe egzaminy w części pisemnej:
- egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym)
- egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym)
- egzamin z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)
- egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).
Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości w części pisemnej (na poziomie podstawowym).
W 2022 r. część ustna egzaminu nie jest obowiązkowa. Do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej (w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej), mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego może przystąpić absolwent, który:
- w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną zobowiązany jest przedstawić wynik z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego, lub
- zobowiązany jest do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.
Osoby, które – z ww. powodów – muszą przystąpić do części ustnej egzaminu, wypełniają dodatkowo odpowiednią część jednej z trzech Deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego w 2022 r. (załącznik 1a albo 1b, albo 1c). Wzory deklaracji są dostępne tutaj.
Aby otrzymać świadectwo w 2022 r., należy:
- przystąpić do trzech przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej, tj. języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego
- uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej oraz
- przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).
W 2022 r. do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego, o którym mowa w pkt 3., nie musi przystąpić absolwent:
a. 4-letniego technikum (z lat 2006-2022) albo
b. branżowej szkoły II stopnia (z 2022 r.), który ukończył kształcenie w branżowej szkole I stopnia jako absolwent gimnazjum,
jeżeli posiada dokumenty poświadczające uzyskanie dyplomu zawodowego na poziomie technika.
W 2022 r. nie ma obowiązku przystąpienia do części ustnej egzaminu z języka polskiego i języka obcego (a w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej – również z tego języka).