Wakacje to nie tylko czas odpoczynku dla uczniów naszej szkoły, ale także okres doskonalenia umiejętności w zawodzie Technik żywienia i usług gastronomicznych i Technik hotelarstwa. Uczniowie klas drugich i trzecich odbywali miesięczną praktykę zawodową w czterogwiazdkowym hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Usprawniali swoje umiejętności na odpowiednich stanowiskach pracy i wykonywali zadania wynikające z programu praktyk.
W pierwszym dniu astronomicznego lata 21.06.2017r. Szkolne Koło Turystyczne zorganizowało SpływoLabę. W spływie kajakowym Pilicą na trasie Tomczyce – Białobrzegi wzięło udział 10 uczniów pod opieką p. Wioletty Ziemnickiej. To był gorący i mokry początek lata!
Uroczyste wręczenie świadectw w dniu 23 czerwca 2017 roku oficjalnie zakończyło rok szkolny 2016/2017 i tym samym dało początek tegorocznym wakacjom. Społeczność szkolna czekała na ten dzień z utęsknieniem, dlatego spotkanie to miało szczególny charakter.
W dniu 23 czerwca 2017r. o godz. 10.30 pożegnaliśmy uczniów klas trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Na uroczystości byli obecni: Pan Ireneusz Gumowski – Wicestarosta Powiatu Białobrzeskiego, Pan Zbigniew Sobczak – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, Pan Stanisław Kośla – Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Białobrzegach oraz Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie oraz rodzice.
W dniu 8.06.2017r. panie Anna Budner i Kinga Telbuch brały udział w Uroczystej Gali Finałowej Konkursu Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości, podczas której zostały rozdane nagrody i wyróżnienia dla najlepszych projektów szkół z całej Polski. Nasza szkoła została wyróżniona za projekt „Dary zapilicza” napisany przez nauczycieli przedmiotów gastronomicznych, który w kwietniu bieżącego roku wziął udział w II edycji konkursu Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości, a którego organizatorami byli: Fundacja Fundusz Współpracy wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Mazowieckim Kuratorem Oświaty i Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W dniu 30 maja 2017r. Szkolne Koło Turystyczne zorganizowało spływ kajakowy rzeką Pilicą na trasie Tomczyce – Białobrzegi. Uczniowie pod opieką p. Wioletty Ziemnickiej i ratownika Sebastiana podziwiali uroki Doliny Pilicy i ćwiczyli umiejętność obsługi kajaka oraz techniki wygrzebywania się z szuwarów.
W dniu 18 maja 2017r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy z Hotelarstwa, zorganizowany i przeprowadzony przez p.Kingę Telbuch, w którym wzięło udział 25 osób z klasy ITŻH i IITŻH. Najlepszy wynik uzyskała Aleksandra Zwierzchowska uczennica klasy ITTŻH (64 pkt.), drugie miejsce z 60 punktami zajęła Klaudia Korczak z klasy IITŻH, trzecie miejsce Wiktoria Kamińska (51pkt.) z klasy IITŻH.
Rakoobrona jest ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną skierowaną do ogółu społeczeństwa, a w szczególność do młodzieży w wieku 14-19 lat. Do celów projektu należy m.in. uświadomienie młodym ludziom, że dzięki odpowiedniej profilaktyce mogą zapobiec rozwojowi chorób nowotworowych. W Polsce każdego roku rejestruje się ok. 150000 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Niestety liczba ta stale rośnie, dlatego ważna jest profilaktyka.
W dniach od 31 maja do 3 czerwca uczniowie klas pierwszej i drugiej TLw brali udział w Ogólnopolskim Pikniku Klas Mundurowych zorganizowanym na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej przez Stowarzyszenie FIA – Wierni w Gotowości pod Bronią. W ramach tego wydarzenia uczestniczyli w Targach Proobronnych Pro Defense odbywających się na terenie Expo Mazury. Otwarcia Targów dokonał Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który spotkał się z młodzieżą w czasie uroczystego apelu.
31 maja w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie odbył się finał XVII ,,Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych". W eliminacjach do tego konkursu brało udział około 13 tys. uczniów Zasadniczych Szkół Zawodowych z całej Polski. Do finału w Warszawie zakwalifikowało się 46 uczniów. W tej grupie było dwóch uczniów naszej szkoły: Dawid Tamioła z kl. IIb i Bartosz Piwowarczyk z kl. Ia. Uczniów do konkursu przygotowywał p. Jacek Reczko.
Tegoroczny Dzień Dziecka w gronie naszych „dużych dzieci’ społeczności szkolnej postanowiliśmy uczcić przyłączając się do Ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. W czwartkowe przedpołudnie udaliśmy się na zielony skwerek przed budynkiem szkoły, aby w wygodnych pozycjach (na leżakach, kocach, poduchach i ławeczkach) czytać książki, które lubimy, miło wspominamy i te, których jeszcze nie znamy. We wspólnym czytaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice.
W dniach 29-30 maja 2017 roku w Szkole Policji w Pile, pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, odbył się finał IX Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych.Tegoroczna edycja turnieju została również wpisana w rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”, na lata 2016-2017. Finaliści zostali wyłonieni w drodze wcześniejszych, krajowych eliminacji.
W środę 24 maja b.r. odbyła się w naszej szkole ostatnia w tym roku szkolnym akcja honorowego oddawania krwi. Do akcji zgłosiło się 48 osób, z czego krew pełną oddały 34. Powiększyła się w ten sposób ilość oddanej krwi przez naszych krwiodawców o 15300 ml.
Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak napisał list okolicznościowy do Rodziców, Opiekunów i Wychowawców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Treść listu znajduje się w załączniku.
Czy pamiętamy słynną miniaturkę poetycką Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej pt: „Fotografia”? I znamienne w niej słowa: „…a zostanie tylko fotografia to – to jest bardzo mało…” Na pewno czasami tak. Na szczęście nie zawsze zostaje nam tylko zdjęcie. Czasami aż. Mogliśmy przekonać się o tym zwiedzając wystawę fotografii w Białobrzeskiej Galerii Sztuki zatytułowaną „Migawka życia” i „Białobrzegi w starej fotografii 1945 – 1975”.
W dniu 25.05.2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Targach Pracy i Edukacji zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Radomiu oraz Młodzieżowe Centrum Kariery w Białobrzegach. Osobom bezrobotnym przedstawiono aktualne oferty pracy, a młodzieży nowe możliwości edukacyjne i oferty pracy „wakacyjnej”.
Przedstawicielka sił szybkiego reagowania odwiedziła naszą szkołę. Uzbrojona po zęby w ….uśmiech, w kamizelce kuloodpornej z łaski uświęcającej z najnowszym modelem karabinu różańcowego Fatima. Zewnętrznym znakiem złożenia przyrzeczenia miłości czyli ślubów wieczystych: posłuszeństwa, czystości i ubóstwa jest noszona przez siostrę obrączka Jej Oblubieńca Jezusa.
W dniu 16 maja odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Przedsiębiorczości, zorganizowany i przeprowadzony przez p. Jolantę Bień i p. Katarzynę Gołębiowską. W zawodach wzięło udział 24 osoby, które odpowiadały na pytania dotyczące m.in. zasad rządzących gospodarką rynkową i przedsiębiorczych zachowań. Najlepszy wynik uzyskała Milena Starczewska uczennica klasy I TEI (19 p.), drugie miejsce z 17 punktami zajął Jan Gagacki z klasy I TŻH.
W dniu 10 maja 2017r. w Kadzidle pod Ostrołęką odbył się finał zawodów "O SREBRNE MUSZKIETY". W wyniku eliminacji do finału wojewódzkiego zakwalifikowała się reprezentacja dziewcząt naszej szkoły. O prymat w województwie mazowieckim walczyły uczennice: Klaudia Swęd, Justyna Gowin, Zofia Przybylska – wszystkie z kl. ITLp.
21 kwietnia 2017r. w Chwałowicach odbyły się zawody ,,Sprawni jak żołnierze". Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Jan Babski, Paweł Derwisz, Adrian Tkaczyk. Rywalizacja przebiegała bardzo sprawnie do momentu rozgrywania konkurencji w plenerze. Ze względu na bardzo złe warunki atmosferyczne organizatorzy zrezygnowali z konkurencji, która mogła wiele zmienić w końcowej klasyfikacji.
W dniu 28 Kwietnia 2017r. 12 uczniów naszej szkoły, z klasy II Technikum w zawodzie technik ekonomista, wzięło udział w ogólnopolskim programie "Dzień Przedsiębiorczości", organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.
W dniu 19 kwietnia 2017r. około trzech tysięcy maturzystów z diecezji radomskiej wzięło udział w pielgrzymce do Częstochowy. Wśród nich było blisko 100 maturzystów z naszej szkoły. Towarzyszyli im wychowawcy, katecheci oraz ksiądz Grzegorz Opiela. Uczniowie uczestniczyli w Mszy Świętej. Razem z nimi modlił się biskup Piotr Turzyński, który powiedział w homilii: „Nieraz będziecie doświadczać w życiu pokus, ciemności i trudności. Takie jest życie ludzkie, ale kto jest z Maryją ten zwycięża.”
Już po raz drugi w naszej szkole wśród uczniów klas pierwszych zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe z psychologiem szkolnym w ramach projektu „UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM MÓWIĘ STOP!
22 kwietnia 2017r. w Domu Rzemiosła Cechu Rzemieślników i Małych Przedsiębiorców w Białobrzegach odbyła się debata na temat aktualnej sytuacji rzemiosła polskiego oraz szkolnictwa zawodowego. Została zorganizowana z inicjatywy samorządów Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu oraz Cechu Rzemieślników i Małych Przedsiębiorców w Białobrzegach.
W dniu 27 kwietnia 2017 roku uczniowie klas pierwszych brali udział w drugim już Szkolnym Konkursie Wiedzy Logistycznej. Uczniowie pod opieką p. Krzysztofa Harwackiego oraz p. Artura Ośki rywalizowali w zakresie znajomości zagadnień logistycznych. W współzawodnictwie między klasami lepszą okazała się I TLw zdobywając łącznie 95 punktów, co stanowi 87% poprawnych odpowiedzi.
26 kwietnia 2017 mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole gimnazjalistów, którzy zechcieli skorzystać z naszego zaproszenia i zwiedzić szkołę podczas Dnia Otwartego. Impreza ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród tych, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Jak zawsze na gości czekało mnóstwo atrakcji.
„Wędrówką życie jest człowieka…” 28 kwietnia 2017 roku pożegnaliśmy uczniów siedmiu klas maturalnych, życząc Im, by jak najwięcej marzeń spełniło się. Żeby zawsze czuli, że postępują w zgodzie ze sobą. By znaleźli własną drogę do szczęścia.
W piątkowe przedpołudnie 28 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczystość związana ze Świętem Patrona, połączona z obchodami 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawiciele młodzieży złożyli kwiaty pod pomnikiem Stanisława Staszica, po czym rozpoczął się krótki program artystyczny przedstawiony przez uczniów klas I i III pod kierunkiem pań: Anny Boczkowskiej i Krystyny Kozłowskiej.
W dniu 21 kwietnia 2017 roku w Warszawie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w V Mazowieckim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych. Organizatorem przedsięwzięcia był Mazowiecki Kurator Oświaty przy merytorycznym wsparciu Dowódcy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz Dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pododdział konkursowy naszej szkoły tworzyli uczniowie i uczennice z klasy I, II i III TLw.
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia wybraliśmy się (7 uczniów klasy III TŻI z panią Kingą Telbuch) do PSP w Promnie aby uczestniczyć w warsztatach promujących zdrowe żywienie pod hasłem ,,Zdrowe śniadanie”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały pod naszym czujnym okiem zdrowe, pyszne dania składające się na pełnowartościowe śniadanie takie jak: kolorowe kanapki, jajecznicę, jajka na miękko, pasty: z zielonego groszku, jajeczną i humus, soki warzywne i owocowe, smoothie, koktajle i sorbety.
W dniu 26 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Spożywczo – Hotelarskich w Radomiu odbył się finał wojewódzkiego KONKURSU KULINARNEGO „Pasja smaków – owoce z polskich sadów". W konkursie brali udział uczniowie szkół z klasami o profilach gastronomicznych z województwa mazowieckiego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych – klasa innowacja Zdrowie Sport Uroda – Paulina Pankowska i Paulina Woźniak.
W dniu 24 marca 2017r. odbyły się rejonowe zawody strzeleckie „O Srebrne Muszkiety” w Lipsku. Nasza szkoła reprezentowana była przez dwie drużyny w składzie: Klaudia Swęd, Anna Matysiak, Marlena Dąbrowska oraz Sebastian Winiarczyk, Jan Babski, Radosław Jarzyna. Drużyna męska zajęła II miejsce, tracąc do zwycięzców zaledwie kilka punktów. Drużyna żeńska zakończyła zawody na I miejscu i awansowała tym samym do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim.
Specjalnie dla wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców/opiekunów prawnych – Biblioteka Szkolna utworzyła obszar przyjazny czytelnikom – przygotowała nie lada atrakcję tzw. STREFĘ CZYTANIA!
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznice powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku wybierany jest temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2017 była depresja, a hasło kampanii brzmiało: „Depresja – porozmawiajmy o niej”.
11 kwietnia br. odbył się konkurs z wiedzy o Patronie naszej szkoły. Do zmagań na temat Wielkiego Polaka i o Jego dokonaniach w epoce oświecenia zgłosiło się 28 uczniów. Uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z 23 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności.
Uczniowie zainteresowani fizyką z klas informatycznych, wybrali się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obejrzeli między innymi wystawy: Re:generacja, Swiat w Ruchu, Płyń lub giń. Człowiek i środowisko… Przez 5 godzin uczyli się bawiąc.
Z okazji świąt wielkanocnych w świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs na najciekawszą kompozycję świąteczną, w dwóch kategoriach: stroik i kartka. Uczestnicy wykonali prace dowolną techniką. Konkurs rozstrzygnięto 10 kwietnia 2017r.
W dniach 30.03 – 4.04 br. uczniowie klas III i IV oraz pełnoletni uczniowie kl. II uczestniczyli w prelekcjach poświęconych idei dawstwa szpiku kostnego i komórek macierzystych oraz ich znaczenia dla osób chorych na nowotwory, w szczególności nowotwory krwi. Zajęcia te odbyły się w ramach akcji #KOMÓRKOMANIA przy współpracy z Fundacją DKMS.
Ogromny sukces uczniów naszej szkoły! Po zakwalifikowaniu się do ogólnopolskiego finału uczniowie w dwuosobowych drużynach w składach: 1. Artur Skrzypczak i Adrian Kowalczyk 2. Jan Babski i Hubert Komorowski 3. Mateusz Bańkowski i Norbert Ogorzałek przystąpili w dniach 5-7 kwietnia do rywalizacji w trwających niemal całą dobę morderczych konkurencjach.
W dniu 10 kwietnia 2017 odbył się szkolny konkurs informatyczny zorganizowany przez nauczycieli przedmiotów informatycznych. Tematyka konkursu obejmowała ogólną wiedzę z przedmiotu informatyka na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania testowe. W konkursie wzięło udział 16 uczniów klas pierwszych.
W dniu 4 kwietnia 2017r. w Izbie Rzemiosła w Radomiu odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o BHP dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych.
Tegoroczny finał międzyszkolnego konkursu „Podróż po krajach niemieckojęzycznych” odbył się 5 kwietnia 2017r. w naszej szkole. Gościliśmy uczniów i nauczycieli z L.O. im. Armii Krajowej w Białobrzegach oraz ZSP im. W. Witosa w Jasieńcu.
Mając na uwadze zainteresowanie uczniów poszerzaniem umiejętności z języka angielskiego zorganizowano szkolne dyktando 1st English Dictation. 29 marca o tytuł zwycięzcy ubiegało się 15 uczniów. Uczestnicy mieli za zadanie napisać ze słuchu krótki tekst czytany przez nauczyciela, co okazało się dużym wyzwaniem, ponieważ zawiłości wymowy i pisowni angielskiej często bywają problematyczne.
Promocja naszej szkoły wśród gimnazjalistów, którzy zmagają się z dylematami dotyczącymi wyboru dalszej drogi kształcenia jest dla nas wyzwaniem, ale też wielką przyjemnością. Spotkania z gimnazjalistami mają na celu zaprezentowanie młodszym kolegom i koleżankom oferty kształcenia oraz przekonanie ich, dlaczego warto wybrać naszą szkołę. Przy tej okazji zmniejszamy dystans w relacji gimnazjum a szkoła ponadgimnazjalna, co przyczynia się do większej integracji.
W dniu 30 marca 2017 roku grupa uczniów klas policyjnych z naszej szkoły uczestniczyła w warszawskim kinie „Muranów”, w konferencji „Cyberprzestrzeń- nowe wyzwania i zagrożenia”. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Komendanta Stołecznego Policji, Wojewody Mazowieckiego, Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. W ramach konferencji, uczniowie uzyskali informacje na temat świadomego i racjonalnego korzystania z Internetu oraz bezpiecznych zachowań w sieci.
20 marca odbył się po raz kolejny Konkurs Ortograficzny. O tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii ubiegało się 14 uczniów. Słowo wstępne do uczestników zmagań skierowała pani wicedyrektor Renata Korczak, która podkreśliła znaczenie umiejętności poprawnej pisowni i życzyła wszystkim wielu sukcesów w zgłębianiu tajników polszczyzny.
W dniach 24 – 28 marca grupa uczniów z naszej szkoły, pod opieką p. Katarzyny Sochy oraz p. Elizy Puc, uczestniczyła w obozie szkoleniowym EuroWeek, w malowniczo położonej górskiej miejscowości – Międzygórze. Program EuroWeek został wyróżniony i nagrodzony przez prezydenta RP za aktywne realizowanie postulatów Europejskiego Roku Wolontariatu oraz priorytetów Komisji Europejskiej i Narodowej Agencji Programu "Młodzież w działaniu".
Pomoc człowiekowi w chorobie czy po wypadku – to piękny i szczytny cel do realizacji którego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach nigdy nie brakowało chętnych. Właśnie w tym celu, w dniu 24 marca 2017 r. do poboru krwi zgłosiło się 114 osób. Można było w tym dniu spotkać zarówno stałych „bywalców” – krwiodawców, jak i osoby nowe, które po raz pierwszy przyszły oddać swoją krew.
17 marca kultywując tradycję święta patrona Irlandii – świętego Patryka, postanowiliśmy w naszej szkole poprzez szereg atrakcji uczcić ten dzień. Odbył się m.in. konkurs sprawdzający wiedzę na temat Irlandii i życia św. Patryka. Oprócz wysiłku intelektualnego uczniowie musieli wykazać się znajomością topografii szkoły. Mieli przy tym ogrom zabawy. Akcentem były stroje w kolorze zielonym, które podkreśliły wyjątkowość tego święta.
ŚWIATOWY DZIEŃ KELNERA po raz VII obchodzony w Polsce z inicjatywy p. Grzegorza Górnika prezesa Akademii kelnerskiej, świętowany był także w naszej szkole. Już ponad dwa tysiące lat temu wysoko rozwinięte kulturowo narody, takie jak Grecy czy Rzymianie – twórcy wielkich starożytnych cywilizacji doceniali dobre posiłki, napoje i obsługę oczywiście. Doskonale wiedziano że dobra obsługa – to beztroska uczta i zabawa dla gości. I tak powstał zawód KELNER.
Wolontariat „Iskierki” od wielu lat współpracuje z Publicznym Przedszkolem nr 2 im. Kubusia Puchatka w Białobrzegach. Nasi wolontariusze bardzo chętnie uczestniczą w działaniach organizowanych w przedszkolu. W poniedziałek 27 marca br. zostali zaproszeni do pomocy przy organizacji Konkursu Recytatorskiego „Przedszkolak w świecie poezji”. Uczniowie z klasy II TLp: Hubert Mostek, Ewelina Kądrowska i Magdalena Kowalczyk przebrani w stroje postaci z „Kubusia Puchatka” pomagali najmłodszym przełamać sceniczne zdenerwowanie.
Wolontariat „Iskierki” zaprasza do włączenia się w zbiórkę żywności i artykułów chemicznych dla kombatantów pod nazwą „II Wielkanocna Paczka dla Bohatera”. Celem akcji jest złożenie hołdu poprzez pomoc byłym żołnierzom i weteranom m.in. Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, II Korpusu Polskiego oraz powojennego ruchu antykomunistycznego. Zbiórka będzie trwać do 7 kwietnia. Zebrane produkty prosimy przynosić do sali 35.
Pani Anna Budner nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w dniach 17-18 marca 2017r. uczestniczyła w warsztatach cukierniczych w Akademii tortownia.pl w Warszawie – Czekoladowe Petit Choux i torty z musami owocowym.
21 marca tradycyjnie witamy wiosnę. Jedni symbolicznie topiąc Marzannę, inni wędrując z kwiatami……, a w naszej szkole postanowiliśmy przywitać ją śpiewająco! W myśl zasady: „Każdy śpiewać może…” urządziliśmy szkolny konkurs karaoke. Repertuar był dowolny, wizerunek sceniczny również, ale to co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy przerosło nasze najśmielsze oczekiwania! Występowali soliści, duety, grupy i zestawienia trudne do określenia…..
Angielski jest pięknym językiem ale jego ortografia nie najłatwiejsza. Dziwne kombinacje liter, a do tego wymowa nie zawsze wiernie odpowiada pisowni. Można nie mieć problemu podczas rozmowy, ale kiedy przyjdzie moment, żeby coś napisać, wiedzę ortograficzną czeka poważny egzamin. Wszystkich chętnych, którzy chcą zmierzyć się z angielską pisownią zapraszamy 29.03 (środa) o godz. 11.35 do sali 49. Zapisy u pani K. Sochy i pani M. Bek.
#KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek, ale nie tych, które nosi się w kieszeni, lecz tych, które nosi się w swoim ciele. Projekt #KOMÓRKOMANIA skierowany jest do osób w wieku 18 – 55 lat, a zatem uczniów, Rodziców, Grona Pedagogicznego oraz pracowników szkoły. Celem kampanii jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego.
W dniu 15 marca, w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, rozpoczęły się eliminacje do IX Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych, organizowanego przez Szkołę Policji w Pile. Do testu przystąpiły 82, czteroosobowe reprezentacje uczniów klas policyjnych. Naszą szkołę reprezentowali: Szczepan Szot z klasy III TLp oraz Daniel Ponikowski, Norbert Snopczyński i Ewelina Strzylak z klasy II TLp.
Do etapu szkolnego XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej przystąpiło kilkunastu śmiałych biblistów. Kto jest kim w Biblii? Czy Cyrus II był lepszy od Nabuchodonozora IV? Jak prorok Daniel obłaskawił wygłodniałe lwy? Ile osób zostało opieczętowanych wg wizji Jana? Nad takimi trudnymi kwestiami trudzili się miłośnicy Słowa Bożego. W tym roku tematem konkursu były jedne z trudniejszych rozdziałów Księgi nad Księgami. Bogactwo symboliki Księgi Daniela oraz Apokalipsy św. Jana zachwyca i przejmuje swoją wymową.
Pani Dyrektor Iwona Matysiak otrzymała gratulacje w podziękowaniu za pomoc i pracę uczniów naszej szkoły Konrada Kopcia i Tomasza Olszewskiego podczas Charytatywnej Kolacji dla Marcelka zorganizowanej 4 marca 2017r. przez Radomską Grupę Mediową w Hotelu KARO w Mleczkowie.
W środę 14.03.2017r, 58 uczniów naszej szkoły z klas gastronomicznych, które realizują program chemii na poziomie rozszerzonym, wzięło udział w pokazach chemicznych na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
W piątek 10 marca br. gościliśmy w naszej szkole Szymona Kądzielę z rodzicami, którzy odwiedzili nas zupełnie niespodziewanie, ale ku ogromnemu zadowoleniu wszystkich. Szymon Kądziela to chłopiec z okolic powiatu białobrzeskiego, który choruje na nowotwór oka – siatkówczaka.
Tradycyjnie już na początku marca przeprowadzamy szkolne eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Tym razem to niezwykle nastrojowe spotkanie poetyckie odbyło się 9 marca 2017 r., które przygotowały panie: Krystyna Kozłowska i Monika Śliwa, a dzielnie wspomagały je: Magdalena Marchewka i Elżbieta Michalak.
W dniu 3 marca 2017 roku uczeń klasy III TLw-s Dominik Nowicki wraz z opiekunem Krzysztofem Harwackim uczestniczył w etapie centralnym IX Olimpiady Wiedzy Logistycznej w Poznaniu. Miejscem rywalizacji była Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu, szczycąca się mianem Pierwszej Uczelni Logistycznej w Polsce, ciesząca się dużym prestiżem i uznaniem w branży.
Od marca 2017r. kontynuujemy zbiórkę elektrośmieci! Będą punkty. Max 50 pkt w semestrze! Wszystkie przedmioty przekazujcie wychowawcy świetlicy p. E. Michalak.
W dniu 28.02.2017 roku, odbyła się w Sali Kolumnowej im. Kazimierza Pużaka w Sejmie RP konferencja pod znamiennym tytułem „Żołnierze Wyklęci”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Babski Jan – III TLw, Rzeszot Klaudia – II TLw, Regulska Monika – III TLp, Malczewska Iza, Romaldowska Kinga, Szczęsna Dominika – II TLp oraz Swęd Klaudia – I TLp. Konferencję pod patronatem Prezydenta RP prowadzili posłowie Iwona Michałek oraz Jacek Kurzępa.
II edycja międzyszkolnego konkursu „ Podróż po krajach niemieckojęzycznych” ruszyła! 7 lutego 2017 roku odbył się etap szkolny konkursu. Wzięło w nim udział aż 45 uczniów naszej szkoły. Uczestnicy musieli wykazać się obszerną wiedzą na temat geografii, historii, kultury i obyczajów w krajach niemieckiego obszaru językowego.
Z okazji Walentynek w świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs „Moja kartka walentynkowa”. Uczniowie mogli wykonać prace plastyczne dowolną techniką. Rozstrzygnięcie nastąpiło 10 lutego 2017r.
W dniu 8 lutego 2017r. odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Internecie zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. Jak co roku, konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem, uczestnicy walczyli o tytuł Mistrza Internetu w dwóch salach komputerowych. W konkursie wzięło udział 49 uczniów z klasy II, III i IV technikum.
7 lutego grupa trzecio- i czwartoklasistów udała się do Radomia, by obejrzeć spektakl pt. „Lalka” w reżyserii Bogdana Kokotka, przedstawiony przez artystów z Teatru Scena Polska z Czeskiego Cieszyna. Inscenizacja, będąca adaptacją najbardziej znanej powieści Prusa, dała uczniom możliwość przypomnienia sobie lektury obowiązkowej, co dla obecnych i przyszłorocznych maturzystów może okazać się bezcenne.
6 lutego 2017r. 52 uczniów naszej szkoły obejrzało spektakl „Trzeźwy wybór” Teatru Profilaktycznego ALERT w Radomiu. Opowiadał on o podejmowaniu wyborów przez młodych ludzi i ich konsekwencjach. Zwracał uwagę przede wszystkim na problem picia alkoholu, nieumiejętność zabawy podczas imprez bez używek. Widowisko teatralne poruszało także inne ważne tematy, z jakimi boryka się młodzież, m.in. brak odpowiedzialności za spowodowanie wypadku, czy presja grupy rówieśniczej.
Śródroczna wywiadówka to w naszej szkole już tradycja! Takimi słowami w dniu 5 lutego 2017 roku Pani Dyrektor Iwona Matysiak przywitała przybyłych na spotkanie z dyrekcją i nauczycielami rodziców uczniów naszej szkoły. Spotkania podsumowujące semestralne wyniki uczniów to dla całej społeczności szkolnej wielkie wydarzenie, mimo że ma miejsce w niedzielny poranek to wszyscy zainteresowani chętnie w nim uczestniczą.
Trudno stwierdzić kiedy i gdzie odbyła się pierwsza szkolna studniówka. Pewne jest to, że maturzyści Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach mają ją za sobą. Przez całą noc tańce, hulanki i swawole pozwalały zapomnieć o nauce, do której trzeba będzie wrócić dosłownie za chwilę. Czasu do pierwszego tak ważnego egzaminu pozostało już tak niewiele…
Fundacja „Rycerze i Księżniczki”, która zajmuje się organizowaniem wsparcia finansowego dla dzieci chorujących na nowotwory oczu, głównie siatkówczaka przesłała dla naszej szkoły podziękowanie za wsparcie i okazaną pomoc w zbiórce środków finansowych na leczenie podopiecznych fundacji.
31 stycznia 2017 r. uczniowie klas 2 TLw i 2TLp wzięli udział w „Lekcji historii” zorganizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie. Jej celem było upamiętnienie 154. rocznicy powstania styczniowego. Młodzież wysłuchała cyklu wykładów na temat genezy, przebiegu i skutków oraz rodzajów wojsk i dowódców powstania styczniowego. Wykładowcami byli prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Podsekretarz Stanu w MON oraz prelegenci Akademii Sztuki Wojennej i Muzeum Wojska Polskiego.
Są wśród uczniów naszej szkoły tacy, których można nazwać prawdziwymi erudytami. Interesują się różnymi dziedzinami nauki i potrafią wykazać się naprawdę rozległą wiedzą, stąd takie pojęcia, jak arachnofobia, baktrian, errata, czy stalaktyt, nie są im obce. To dla nich był przeznaczony Konkurs Wiedzy Ogólnej, którego kolejna edycja odbyła się 31 stycznia br. Wzięło w nim udział 21 uczestników z klas technikum i zasadniczej szkoły zawodowej, których wytypowali wychowawcy.
Miło mi poinformować społeczność Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Białobrzegach, że szkoła zajęła zaszczytne I miejsce w konkursie zorganizowanym przez RCKiK w Radomiu, w grupie szkół regionu radomskiego. W konkursie wzięło udział 49 szkół, w tym 26 szkół z regionu radomskiego, a konkurs trwał od 1.09.2015 do 31.08.2016r.
20 stycznia 2017r. obchodziliśmy 191 rocznicę śmierci Wielkiego Polaka, zasłużonego Obywatela i Patrioty – Stanisława Staszica. Ta ważna dla Polaków postać od 2009 roku jest Patronem naszej szkoły. Z tej okazji szkolny zespół do spraw Patrona przygotował prelekcję dla uczniów klas pierwszych na temat życia i twórczości Stanisława Staszica oraz dokonań naszej szkoły w zakresie upowszechniania tej postaci.
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej od wielu lat cieszy się od ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tematyka olimpiady obejmuje wiedzę z zakresu biologii oraz wiadomości związanych z szeroko pojętą ekologią, a także z ochroną i kształtowaniem środowiska.
Wolontariusze szkolnej sekcji wolontariatu „Iskierki” w ramach współpracy charytatywnej z Firmą „Ferrero” pozyskali słodycze, z których przygotowali paczki dla naszych uczniów. Słodkie upominki przekazaliśmy najbardziej potrzebującym uczniom z naszej szkoły lub tym, którzy mają młodsze rodzeństwo. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy w ten sposób odrobinę radości, bo przecież cukier bardzo poprawia nastrój i dodaje energii.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu prawie osiemdziesięciu śmiałków z całej diecezji wzięło udział w II etapie Olimpiady Teologii Katolickiej. Wśród nich było dwóch reprezentantów naszego ZSP. Przemek Kawęcki i Mateusz Koperski przez godzinę zmagali się z tegorocznym testem, którego tematem było "Orędzie Fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca". Uczniowie zwiedzili gmach uczelni, a szczególnie piękną kaplicę seminaryjną.
Nasi uczniowie w dniu 18 stycznia 2017r. przygotowali słodki poczęstunek dla uczestników spotkania „Ocalić od zapomnienia” przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Aresztem Śledczym w Stawiszynie i Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego. Ewa Becz.
W dniu 13 stycznia 2017r. w Warszawie odbył się okręgowy etap Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Naszą szkołę reprezentowali Marcin Maj i Aleksandra Grabowska z klasy III TŻI. Temat przewodni to „Produkty zbożowe – technologia i rola w żywieniu”.
15 stycznia 2017r. odbył się 25 finał WOŚP- akcji, która łączy wielu ludzi, a odbywa się dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy z całej Polski. Do zacnego grona wolontariuszy WOŚP dołączyli także uczniowie naszej szkoły, którzy kwestowali na terenie powiatu białobrzeskiego. W białobrzeskiej hali sportowej mieścił się sztab WOŚP, gdzie odbywały się koncerty, licytacje, a przede wszystkim liczono zebrane do puszek pieniądze. Warto dodać, że nasi uczniowie i pracownicy przekazali także wiele ciekawych przedmiotów na licytacje.
Ogólnopolska akcja charytatywna mająca na celu pomoc osobom najbardziej potrzebującym angażuje każdego roku wielu uczniów. Zbieranie monet 1gr, 2gr i 5gr pozwala każdemu zaangażować się, uczniowie i pracownicy szkół chętnie gromadzą monety, które bardzo często „zalegają” w portfelach. W tym roku w naszej szkole udało się zebrać 159,95 zł.
Pierwsza w Nowym Roku, a już trzecia w szkolnym, akcja honorowego oddawania krwi odbyła się we wtorek 3 stycznia 2017r. i przyciągnęła, jak zwykle, wielu krwiodawców. Do oddawania krwi zgłosiło się 92 osoby, z czego krew oddało 65 uczniów. Dopisujemy zatem do całkowitej sumy oddanej krwi 29 250 ml.
Wigilia rozpoczyna święta Bożego Narodzenia – rodzinne święta pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Wieczór wigilijny jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku, wieczorem wzajemnego zbliżenia, lekcją miłości, zadumy i refleksji. Taki właśnie dzień przeżywaliśmy wszyscy razem w naszej szkolnej, rodzinnej społeczności. Dnia 21.12.2016 o godz. 16.00 na sali gimnastycznej ZSP rozpoczęliśmy wspólną Uroczystą Wigilię Szkolną.
Przed nami Boże Narodzenie – święta wyjątkowe i ważne. Wigilijna noc – noc w której Bóg stał się człowiekiem jest nam wszystkim dobrze znana. Ten czas rodzi radość i dobroćw sercu każdego człowieka. Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd, przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach.
Święta Bożego narodzenia to nie tylko rozbrzmiewające kolędy i coroczne smaki, ale to przede wszystkim zapach. I tak rozpachniało się w naszej kuchni od przypraw: imbiru, pieprzu, cynamonu, gałki muszkatołowej, cacao. A wszystko za sprawą młodzieży i opiekuna zajęć cukierniczych p. Anny Budner. Wspólnie zarabiali ciasto piernikowe, wykrawali kształty, pilnowali pieca i nadawali ciasteczkom połysku.
Jak co roku jesienią, w listopadzie odbywał się w naszej szkole Szkolny Konkurs Grafiki Komputerowej na najlepszą pracę graficzną. W tym roku należało zaprojektować multimedialną kartkę świąteczną w formie rysunku, animacji, filmu, prezentacji, z dźwiękiem lub bez. Ocenie podlegały: technika wykonania, umiejętność obsługi programów graficznych, dostosowanie narzędzi do uzyskanego efektu, zdolności graficzne, styl, estetyka i atrakcyjność przekazu informacji.
W piątek 9 grudnia siedmioosobowa grupa uczniów klasy II TŻH pod opieką pani Marty Szarpak udała się na kolejne spotkanie z cyklu „Szef dla Młodych Talentów” organizowane przez Makro Cash & Carry. Młodzież mogła obserwować pracę szefa kuchni restauracji Aruana p. Witka Iwańskiego, który zaprezentował sposoby przyrządzania i podania potraw z dziczyzny.
Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom pragną wyrazić serdeczne słowa podziękowania dla Dyrekcji, Rady Pedagogicznej oraz uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach za udzieloną pomoc w ramach akcji "Paczka dla Bohatera".
W dniu 15 grudnia 2016r. rozstrzygnięto konkurs zorganizowany przez wychowawców świetlicy szkolnej. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach; na stroik i kartkę świąteczną. W pierwszej kategorii udział wzięło 15, a w drugiej 20 uczniów.
Wolontariusze ze szkolnego koła wolontariatu „Iskierki” realizując motto grupy: „Pomaganie ma sens!” i w tym roku nie zawiedli. Już w połowie listopada ruszyła mikołajkowa zbiórka artykułów papierniczych, chemicznych, słodyczy oraz zabawek dla podopiecznych Domu Dziecka w Kozienicach oraz Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu. Na początku grudnia prosiliśmy wszystkich ludzi o wielkich sercach, aby podzielili się tym, co mają ( artykuły spożywcze i środki czystości) i przekazali produkty dla weteranów i bohaterów wojennych.
W dniu 7 grudnia 2016r. odbył się w naszej szkole I etap XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej pt.”Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”, którego organizatorem jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Komisją Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski oraz Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.
W dniu 23.11.2016 r. uczniowie z klasy I Tlw uczestniczyli w zajęciach specjalistycznych w 1. Grójeckim Ośrodku Radioelektronicznym (1. GORel). W ramach zajęć zapoznali się między innymi z historią i tradycją jednostki, poznali uzbrojenie klasyczne będące na wyposażeniu jednostki oraz zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej. Zajęcia miały charakter teoretyczno-praktyczny.
W dniu 8 grudnia 2016 r. odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Młodych Logistyków” zorganizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, a w naszej szkole przeprowadzony przez p. Katarzynę Gołębiowską i p. Artura Ośkę. To kolejny rok, w którym uczniowie klas logistycznych rywalizują w tym konkursie. W eliminacjach szkolnych wzięły udział dwa trzyosobowe zespoły.
Tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole, 6 grudnia odbył się konkurs mikołajkowy. Uczestniczący w konkursie uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania związane z tradycją mikołajek w Polsce oraz na świecie. W konkursie udział wzięli uczniowie – przedstawiciele czternastu klas naszej szkoły. W miłej atmosferze odpowiadali na pytania dotyczące przede wszystkim legend związanych z postacią św. Mikołaja.
We wtorek 6 grudnia klasa II technikum gastronomicznego w czasie zajęć praktycznych z procesów technologicznych w gastronomii przygotowała mikołajkowe potrawy. Uczennice miały za zadanie wybrać przepisy i przygotować wyjątkowe dania. Grupy tworzyły swoje potrawy z bardzo dużym zaangażowaniem. Efekty kulinarnej pracy stały się wspaniałym dopełnieniem dzisiejszego święta.
W dniu 26 listopada br. uczennice z klasy I B, I TEI, I TLp i I TŻI wzięły udział w spotkaniu z Panią Marleną Kupisz – Dąbrowską, które dotyczyło dwóch kampanii przeprowadzanych przez firmę Avon. Pierwsza to kampania profilaktyczna Avon kontra Rak Piersi, której symbolem jest różowa wstążeczka. Celem tej akcji jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz uświadamianie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna i może uratować życie.
W dniu 02.12.2016 roku nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej. Był to już drugi etap zmagań z "łamigłówkami" z zakresu logistyki. Etap regionalny odbył się w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Grodzisku Mazowieckim. W tym roku odnieśliśmy taki nasz mały szkolny sukces, ponieważ aż trzech uczniów uczestniczyło w drugim etapie Ogólnopolskiej Olimpiady. Naszą szkołę reprezentowali: Dominik Nowicki kl. III TL-ws, Sebastian Fołtyn kl. III TL-ws oraz Radosław Jarzyna kl. IV TLp.
W dniu 29 listopada 2016r. w auli Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu odbyła się uroczystość wręczenia Stypendium Rady Ministrów. Jest ono przyznawane za wybitne osiągnięcia w nauce dla najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu objętego nadzorem pedagogicznym Delegatury w Radomiu Kuratorium Oświaty w Warszawie. Na uroczystość została zaproszona uczennica naszej szkoły realizująca naukę w klasie IV Technikum Logistycznego o profilu policyjnym Klaudia Kula.
"Czerwona kokardka" – jest to symbol solidarności z osobami chorymi na HIV i AIDS. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Działaj bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzuj się z osobami, które cierpią z powodu HIV i AIDS.
17 listopada 2016r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Hasłem tegorocznego dnia jest "Wyłącz palenie". Dzień ten narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza L. Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
W piątek 18 listopada 2016r. pod opieką p. Kingi Telbuch sześcioosobowa grupa uczniów klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z innowacją uczestniczyła w organizowanym przez Makro Cash & Carry mixerze kulinarnym projektu ,,Szef dla Młodych Talentów”. Tematem przewodnim warsztatów były ryby i owoce morza. Warsztaty prowadził p. Paweł Oszczyk, szef kuchni stołecznej restauracji La Rotisserie, Szef Roku Żółtego Przewodnika Gault&Millau.
Fundusz Lokalny Ziemi Białobrzeskiej we współpracy ze wszystkimi samorządami i szkołami Powiatu Białobrzeskiego organizuje zbiórkę publiczną na fundusz stypendialnych dla uzdolnionej młodzieży z powiatu białobrzeskiego. W niedzielę 4 grudnia zbiórka będzie przed kościołami powiatu białobrzeskiego. 5-6 grudnia, to zbiórka w szkołach, a po szkole przy lokalnych sklepach na terenie powiatu.
26 listopada 2016r. uczniowie naszej szkoły brali udział we Włocławku w eliminacjach do OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU KLAS MUNDUROWYCH. Eliminacje odbywały się 19 listopada w Krakowie i 26 listopada we Włocławku. Do rywalizacji stanęło 170 par uczestników.
21 listopada członkowie naszego Koła Teatralnego we współpracy z Białobrzeskim Towarzystwem Kulturalnym przygotowali w MGOK – u uroczystość związaną z obchodami Roku Sienkiewicza. Słowo wstępne wygłosiła inicjatorka spotkania, prezes BTK – p. Krystyna Kozłowska, która serdecznie powitała przybyłych gości i przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych występującą w spektaklu pt. „Polska – miłość jego życia”.
10 listopada 2016r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych mundurowych Technikum logistycznego, które jak zawsze przebiegło bardzo uroczyście, gdyż jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej szkole. Uczniowie w obecności całej społeczności szkolnej, przedstawicieli ośrodków patronackich, rodziców, władz powiatu, miasta i gminy, duchowieństwa oraz zaproszonych gości złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Dnia 18 listopada już po raz siódmy odbył się Białobrzeski Konkurs Ortograficzny. W tym roku o Złote Pióro Burmistrza Białobrzegów ubiegało się ok. 80 uczestników – uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele dorosłych. Radością i dumą napawa nas fakt, iż wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Zapraszamy do włączenia się w zbiórkę żywności i artykułów chemicznych dla weteranów i kombatantów, która organizowana jest przez Grupę rekonstrukcji historycznej 12 Pułk Ułanów Podolskich. Akcja potrwa do 17 grudnia 2016r. Zachęcamy uczniów klas mundurowych, aby wraz wychowawcami zorganizowali takie zbiórki w swoich klasach, a następnie zebrane produkty przekazali do opiekunów Wolontariatu „Iskierki” (p. Joanna Piekarska i p. Katarzyna Kot).
To jest już nasza szkolna tradycja. W dniu 16 listopada 2016r. Szkolne Koło Turystyczne zorganizowało X Rajd Pamięci. 38 uczniów z klas I i II odwiedziło groby Bohaterów Narodowych spoczywających w Ziemi Białobrzeskiej, na których zapalili znicze i złożyli kwiaty.
Oto podstawowe informacje dotyczące reformy systemu oświaty w Polsce skierowane do nauczycieli, rodziców i ucznió prez Ministra Edukcji Narodowej Panią Annę Zalewską. Broszura, w której przedstawione są najważniejsze zmiany oraz dwa plakaty pokazujące poszczególne etapy wdrażania reformy znajdują się w załącznikach: Broszura informacyjna "Dobra Szkoła", Mapa drogowa reformy, Szkoła po zmianie – plakat. Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi informacjami.
Mazowiecki Kurator Oświaty Pani Aurelia Michałowska przesyła zaproszenie skierowane do rodziców na organizowane przez Kuratorium Oświaty w Warszawie lokalne spotkania informacyjne: "Dobra szkoła – reforma edukacji". Treść zaproszenia w załączniku.
Muzyka towarzyszyła kinematografii niemal od samego początku jej istnienia. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, którzy 15 listopada 2016r. udali się do MGOK-u, by wzbogacić swoją wiedzę o filmie i posłuchać muzyki. Prezentacja, przygotowana przez p. Annę Tchórzewską, dotyczyła związków muzyki z filmografią Andrzeja Wajdy.
W dniach 14-18 listopada 2016r. nasza szkoła wzięła udział w organizowanym po raz dziewiąty w Polsce międzynarodowym projekcie – Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Dzięki realizacji tego projektu szkoła wzbogaca swoją ofertę edukacyjną o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy, stwarza okazję do uczestniczenia w ogólnoświatowych działaniach wspierających i promujących przedsiębiorcze postawy.
W dniu 9 listopada 2016r. odbył się etap szkolny XXX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej. Honorowy Patronat nad Olimpiadą objął Prezes Narodowego Banku Polskiego.
W dniu 3 listopada 2016r. uczniowie klas gastronomicznych mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu zasad żywienia i technologii gastronomicznej, biorąc udział w V szkolnych eliminacjach Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Wśród uczestników komisja wyłoniła najlepszą dwójkę. Marcin Maj i Aleksandra Grabowska z klasy III TŻI będą reprezentować naszą szkołę w etapie okręgowym już 13 stycznia 2017r., który odbędzie się Zespole Szkół Gastronomicznych w Warszawie. Zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki.
W dniu 28.10.2016 uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich wzięli udział w międzynarodowych targach „Warsaw Gastro Show” odbywających się w Nadarzynie. Młodzież uczestniczyła w szkoleniach, warsztatach oraz wielu pokazach prowadzonych przez „gwiazdy” kulinarnego świata (m.in. Anna Starmach, Karol Okrasa, Kevin Aiston, Kris Basznianin, Bartosz Adamski i wiele innych sław).
Druga w tym roku szkolnym akcja honorowego oddawania krwi odbyła się w środę 7 listopada i przyciągnęła, jak zwykle, niemało krwiodawców. Do oddawania krwi zgłosiło się 81 osób, a ostatecznie krew oddało 61 uczniów. Możemy zatem do całkowitej sumy oddanej krwi przez uczniów naszej szkoły dopisać 27410 ml.
W dniu 3 listopada 2016r. odbył się w naszej szkole I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie pt. "Rodzina – to drużyna", którego organizatorem jest Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we współpracy i pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W konkursie wzięło udział 48 uczniów naszej szkoły.
Nasza szkoła kolejny rok uczestniczy w programie IT SZKOŁA. W uznaniu działań na rzecz rozwijania kompetencji uczniów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych, za aktywny udział w programie szkoła ponownie otrzymała wyróżnienie. IT Szkoła to internetowy program przeduniwersyteckich studiów e-learningowych w zakresie teorii oraz zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli.
Dzień Zaduszny oraz Dzień Niepodległości to czas wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych. W tym celu klasa maturalna pod opieką katechety wybrała się na cmentarz Rzymskokatolicki w Białobrzegach. Dzięki sprawnej pracy silnych młodzieńców udało się posprzątać kilka zarośniętych grobów, zapalić znicz i pomodlić się pod pomnikiem poległych w kampanii wrześniowej żołnierzy i gimnazjalistów.
To już kolejne urodziny patrona Publicznego Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Białobrzegach, na których goszczą nasi wolontariusze. Ich rolą jest wcielić się w bajkowe postacie, aby uzmysłowić podopiecznym placówki jak wygląda Kubuś Puchatek i jego przyjaciele. Sami przy tym mają bardzo wiele radości, bo wystapić w roli Kubusia Puchatka to wielkie wyzwanie i ogromny zaszczyt.
W dniu 28 października 2016r. klasy II TLp i II TLw pod opieką wychowawców wybrały się na spotkanie z kulturą. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej na temat czytelnictwa zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu (lekcja połączona była ze zwiedzaniem zabytkowego gmachu biblioteki) oraz uczestniczyli w projekcji filmu „Wołyń” w Multikinie.
20 października 2016r. nauczyciele przedmiotów gastronomicznych p. Anna Budner i p. Kinga Telbuch wraz z dwójką uczniów klasy III Technikum Żywienia i Innowacji Aleksandrą Grabowską i Marcinem Majem uczestniczyli w Warszawie w konferencji szkoleniowej, rozpoczynającej projekt wspierający przyszłych szefów kuchni. Sieć hurtowni Makro Cash&Carry Polska proponuje szkołom gastronomicznym program "Szef dla Młodych Talentów”, wspierający młodych ludzi, którzy chcą stawiać pierwsze kroki w karierze gastronomicznej.
W dniu 25.10.2016r. odbył się w naszej szkole I etap konkursu matematycznego pt. ”Matematyka w technice dla technika”, którego organizatorem jest Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie we współpracy i pod patronatem Politechniki Lubelskiej. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z trzecich i czwartych klas Technikum. Do etapu międzyszkolnego został wytypowany uczeń klasy III TLw Dominik Nowicki, który otrzymał maksymalną liczbę punktów.
1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych. Jest to czas, w którym oddajemy szacunek i wspominamy tych, którzy już odeszli na trwałe zapisując się w naszej pamięci. To czas refleksji i zadumy. Pamięć o Zmarłych jest częścią naszej tradycji i kultury narodowej, dlatego zwracamy się do Was z apelem, aby w tym szczególnym czasie nie zapomnieć o pielęgnowaniu pamięci o polskich bohaterach, o okazanie szacunku tym, którzy oddali życie w imię najwyższych wartości, jakimi są pokój, sprawiedliwość, wolność i godność człowieka.
W dniu 24.10.2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Targach Pracy i Edukacji zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Radomiu oraz Młodzieżowe Centrum Kariery w Białobrzegach. Osobom bezrobotnym przedstawiono aktualne oferty pracy, a młodzieży nowe możliwości edukacyjne.
W dniu 19.10.2016 r. uczniowie z klasy II Tłw odbyli podróż szkoleniową do 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego (1. GORel). Na miejscu zapoznali się z historią i tradycją jednostki oraz uczestniczyli w zajęciach specjalistycznych. W ramach zajęć, które miały charakter teoretyczno-praktyczny, uczniowie mieli okazję zapoznania się z uzbrojeniem klasycznym będącym na wyposażeniu jednostki oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy medycznej i sposobami ochrony przed skażeniami chemicznymi.
18 października 2016r. minęła 15 rocznica tragicznej śmierci biskupa diecezji radomskiej Jana Chrapka. Jak każdego roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły upamiętnia to wydarzenie składając kwiaty i zapalając znicz pod pominikiem znajdującym się w Białobrzegach. Uczniowie pod opieką nauczycieli sprawują pieczę nad pomnikiem dbając o porządek wokół niego, dlatego mimo deszczu i zimna w piątek 21 października udali się w to miejce, by je uporzadkować i złożyć wieniec oraz zapalić znicz.
Kolejny sukces uczniów naszej szkoły w rywalizacji klas mundurowych! W Czernej koło Krakowa odbyły się Mistrzostwa Polski Klas Mundurowych „GEOTYDA 2016”. Trasa morderczego biegu na dystansie 21 km przebiegała w terenach górzystych w mało sprzyjających warunkach pogodowych (lało i wiało!).
W dniu 13 października 2016r. odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej połączona ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych.
W dniu 8 października, 23 uczniów z klasy II, III i IV TLp, miało możliwość, na zaproszenie Komendanta – Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, uczestniczyć w Dniu Otwartym powyższej Uczelni. Wyjazd nastąpił spod naszej szkoły o godzinie 5ºº.
26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku. W tym dniu w naszej szkole odbywają się konkursy z języków: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.
Dnia 22 września 2016r. do naszej szkoły zawitał „Europamobil”. Projekt „Europamobil” to dwudziestu studentów-wolontariuszy z kilkunastu krajów europejskich, którzy przygotowują warsztaty dotyczące Unii Europejskiej. Była to dla nas możliwość poznawania kultur krajów europejskich przez rozmowy ze studentami, okazja do nawiązywania nowych znajomości i wymiany doświadczeń.
Już po raz kolejny uczniowie Technikum Logistycznego wystartowali w Olimpiadzie Logistycznej. W dniu 4 października 2016r. odbył się pierwszy etap IX Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, która organizowana jest przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Naszą szkołę w tym roku reprezentowało 14 uczniów. Uczestnicy mieli do rozwiązania 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru.
Niedziela 2 października 2016r. pokazała, że społeczność Białobrzegów i okolic ma ogromne i otwarte serca. Historia 1,5 – rocznego Szymona chorującego na nowotwór oka poruszyła nas tak bardzo, że postanowiliśmy ruszyć na pomoc. Zbiórkę pieniędzy rozpoczęliśmy od naszej szkoły, następnie do pomysłu zorganizowania pikniku chrytatywnego dołączyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Białobrzegach oraz władze Urzędu Miasta i Gminy Białobrzegi.
W dniach od 3 do 7 października klasy gastronomiczne naszej szkoły przeżywały święto ziemniaka. Historia warzywa, jego zastosowanie w gastronomii i w kosmetologii było sprawdzane na zajęciach w klasach gastronomicznych i innowacyjnych. A we wtorek 4 października owe klasy podzieliły się swoją wiedzą z klasami I naszej szkoły.
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły do wspólnego świętowania z okazji MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH pod hasłem „KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK…”
W dniach od 01.10.2016 do 05.10.2016 uczniowie naszej szkoły brali udział w obozie EuroWeek w Międzygórzu na Ziemi Kłodzkiej. Program EuroWeek – Szkoła Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Młodzież mogła rozwijać tu najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole.
Nasi PaTowicze wraz z opiekunami p. Katarzyną Rdzanek oraz p. Piotrem Bańkowskim wzięli udział w dwudniowym 5. Mazowieckim Przystanku PaT w Sokołowie Podlaskim, które w dn. 1-2 października zostało stolicą profilaktyki na Mazowszu.
W dniu 30 września 2016r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego.W głosowaniu wzięło udział 565 uczniów i 27 nauczycieli, oddano 592 głosy, w tym 589 głosów ważnych. Kandydaci otrzymali następującą ilość głosów: Ewa Wrona kl. III TŻH- 323 głosy, Dominika Górzyńska kl. II TŻH- 74 głosy, Mikołaj Wójcik kl. II TEI- 66 głosów, Marcin Maj kl. III TŻI- 62 głosy, Marcin Śniegowski kl. II TEI- 40 głosów.
30 września na stałe wszedł do kalendarza świąt i uroczystości obchodzonych w naszej szkole. Tego dnia wszystkie Panie śpieszą z serdecznościami ku Panom (Ci zaś wykazują ogromne zadowolenie z tego powodu!) W tym roku najmłodsze roczniki naszych uczniów podjęły wyzwanie przygotowania akademii z okazji święta Panów. Scenka kabaretowa o podziale ról damsko-męskich wprawiła widzów w doskonały nastrój, natomiast występy wokalne i taneczne dostarczyły niesamowitych wrażeń.
Działo się to pewnego dnia pod koniec lata. 20 września 2016r. grupa 18 turystów z Koła Turystycznego zapragnęła spędzić dzień w kajakach na rzece Pilicy. Opiekunowie: p. W. Ziemnicka i p. P. Drab też mieli to marzenie. No i odbyła się SpływoLaba na trasie Białobrzegi – Michałów.
Starostwo Powiatowe w Białobrzegach poszukuje chętnych do organizacji akcji "Szlachetna paczka" na terenie powiatu białobrzeskiego. Zainteresowanych proszę o zgłaszanie się do p. Joanny Piekarskiej lub p. Katarzyny Kot.
Młodzież naszej szkoły wielokrotnie udawała się do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury na spotkanie ze sztuką współczesną. We wrześniu br. zwiedzaliśmy wystawę malarstwa pracownika ZSP – Pana Mirosława Szumiała. Obrazy, namalowane na płótnie, desce czy sklejce, przedstawiają pejzaż, postacie kobiet oraz abstrakcję. Byliśmy pod wielkim wrażeniem zdolności plastycznych Autora. Podobała nam się zarówno różnorodność tematyczna dzieł, jak i ich bogata, nasycona kolorystyka.
Jak co roku nasza młodzież uczestniczyła w akcji „Sprzątanie Świata”. W piątek 16 września 2016r. uczniowie kl.II TEI, wyposażeni w rękawice i worki posprzątali teren wokół szkoły. Tylko na drodze do Biedronki zebraliśmy 9 worów śmieci. Dziękujemy uczestnikom za duże zaangażowanie. Dbajmy o środowisko cały rok!
W dniu 9 września 2016r. uczniowie zainteresowani fizyką (45osób) pod opieką p. W. Ziemnickiej i p. E. Michalak wzięli udział w wycieczce naukowo-turystycznej do Lublina. Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego zorganizował pokazy doświadczeń fizycznych w auli UMCS. W czasie dwóch godzin uczniowie obejrzeli doświadczenia z zakresu fizyki ludzkiego ciała, elektromagnetyzmu, rezonansów oraz fizyki cieczy. W niektórych pokazach nawet sami uczestniczyli.
W dniu 6 września 2016r. 400 uczniów z całej Polski reprezentujących klasy mundurowe brało udział w uroczystym apelu podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Z inicjatywą takiego apelu wystąpiło Biura do Spraw Proobronnych. Powstało ono w celu wspierania systemu obrony poprzez wykorzystanie potencjału organizacji pozarządowych o charakterze proobronnym i uczniów klas mundurowych.
12 września 2016r. odbyła się w ZSP pierwsza w nowym roku szkolnym 2016/2017 akcja honorowego oddawania krwi, do której przystąpiło 78 osób, w tym 19 dziewcząt. W tym dniu ilość oddanej w naszej szkole krwi wyniosła 34950 ml. Była to pierwsza z pięciu zaplanowanych akcji pobory krwi w naszej szkole w tym roku szkolnym.
„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” Henryk Sienkiewicz
„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytaną lekturą była powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Nasza szkoła również włączyła się do akcji, która ma kształtować nawyki czytelnicze wśród młodzieży.
Praktyczna nauka zawodu jest formą przygotowania zawodowego młodzieży w rzeczywistych warunkach pracy. Uczniowie klas Technikum w zawodzie technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych w czerwcu i okresie wakacyjnym odbywali praktyki zawodowe.
Biblioteka naszej szkoły zaprasza uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników placówki do wzięcia udziału w ogólnopolskim multimedialnym projekcie „Kultura Na Widoku”. Celem akcji jest zachęcenie do czytania, oglądania i słuchania z legalnych źródeł. Służą temu specjalne plakaty umożliwiające dostęp do odpowiednich zasobów. W bibliotece oraz w widocznych miejscach szkoły znajdują się plakaty.
Nasza szkoła może poszczycić się posiadaniem aktywnej biblioteki, której leży na sercu czytelnictwo. Działanie podejmowane przez nas w zakresie popularyzacji zainteresowań książką doceniła redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, która wystosowała podziękowanie za udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
„Witam wszystkich w nowym roku szkolnym!” takimi słowami Pani Dyrektor Iwona Matysiak dokonała „otwarcia” kolejnego roku szkolnego. W słoneczny poranek 1 września br. na boisku szkolnym zgromadzili się wszyscy spragnieni powrotu do: nauki, wychowawców, nauczycieli, a najbardziej kolegów i koleżanek. Uroczystość tę swoją obecnością uświetnili: Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Pan Zbigniew Sobczak, Prezes PCK Pan Stanisław Kośla.