Logo
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
The replica rolex Day-Date watches would have provided Jaime with a lot of information in a compact package, which would have matched with the majority of his wardrobe, and would have been a keen indicator of the kind of king that he would have surely liked to have been had he not met his demise last episode.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej.

11 września 2023

W piątek 8 września społeczność szkolna wzięła udział w apelu upamiętniającym Rodzinę Ulmów z Markowej. 10 września po raz pierwszy obchodzony jest Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny – Święto ustanowione przez Parlament RP „w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek”.

 Na niedzielę 10 września zaplanowana jest beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która została zamordowana przez żandarmerię niemiecką w czasach II wojny światowej za ukrywanie w swoim domu Żydów.

„Nie bój się miłości. Nigdy.” Janusz Korczak

 

W trakcie szkolnego apelu oddaliśmy hołd Rodzinie Ulmów oraz wszystkim Dzieciom Wojny, które zostały  doświadczone przez okrucieństwo wojny często tracąc to co najcenniejsze – swoje życie. Poznaliśmy historię rodziny Ulmów z Markowej: małej wsi znajdującej się dziś w województwie podkarpackim, gdzie w okresie II wojny Światowej naziści rozstrzelali niewinną rodzinę.

Kiedy ich miejscowość znalazła się pod okupacją niemiecką, małżonkowie zaoferowali pomoc prześladowanym Żydom. Przyjęli do swojego domu osiem osób, dając im schronienie na strychu. Gdy inni próbowali odwieść ich od tej decyzji, zawsze odpowiadali: „Żydzi to też ludzie”.

24 marca 1944 r. dom rodziny Ulmów został okrążony przez oddział żandarmerii niemieckiej. Najpierw zabito ukrywających się w ich domu Żydów, następnie gospodarzy: Józefa i Wiktorię, a na końcu ich dzieci: najstarszą córkę ośmioletnią Stasię, siedmioletnią Basię, sześcioletniego Władzia, czteroletniego Frania, trzyletniego Antosia, półtora roczną Marysię i dziecko, które w chwili egzekucji rodziców zaczęło się rodzić. W sumie tego dnia ofiarami mordu padło siedemnaście osób z Markowej.

Jedyną „winą” Ulmów była chrześcijańska postawa miłości bliźniego.  

Jedyną „winą” ukrywanych Żydów była chęć przeżycia zagłady ze strony okupanta. 

Rodzina Ulmów stała się symbolem pomocy udzielanej przez Polaków Żydom w czasie II wojny światowej. 13 września 1995 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zaś prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich w 2010 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 roku w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady.

W połowie grudnia 2022 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy razem z dziećmi zostali zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej.


 

https://www.youtube.com/watch?v=DB6XSpUJbmo

Dziś chcemy oddać hołd wszystkim Polskim Dzieciom Wojny – wiemy, że nasza pamięć to nie tylko obowiązek ale także potrzeba pielęgnowania bardzo trudnej historii. W tym szczególnym dniu chcielibyśmy przytoczyć wybrane przez nas prawa dziecka spisane przez Janusza Korczaka – przedstawiciela ruchu na rzecz praw dzieci. Autor poniższych słów oddał swoje życie będąc z dziećmi warszawskiego getta „do samego końca”. Z propozycji uratowania życia, nie skorzystał.

Niech te słowa z przeszłości przemówią dziś i będą na co dzień motywem przewodnim w edukacji i naszym życiu codziennym:

Janusz Korczak określał, że wszystkie dzieci bez względu na ich pochodzenie i status społeczny mają prawo do:

  • szacunku

Szanować dziecko to znaczy szanować jego uczucia. Dzieci trzeba nie tylko kochać, ale też dobrze traktować, a to oznacza indywidualne podejście do każdego wychowanka.  Społeczeństwo powinno nieustannie starać się, aby każde dziecko miało prawo do poszanowania godności własnej.

  • niepowodzeń i łez

Nie wolno oskarżać ani ganić dziecka w obliczu niepowodzenia. Należy towarzyszyć mu w zdobywaniu życiowego doświadczenia. Zamiast karania współczesna psychologia proponuje – „pokaż dziecku jak można naprawić zło”.

  • radości

 „Dziecku potrzebna jest jasność szczęścia i ciepło miłości…. Niech dzieci się śmieją, niech będą wesołe.” Dziecko powinno wychowywać się w miłej i serdecznej atmosferze, pełnej uśmiechu i radości.

Powyższymi ważnymi i nadal aktualnymi dla nas dziś słowami zapewniamy, że pamięć o Polskich Dzieciach Wojny jest dla nas bardzo ważna i stanowi obowiązek. Mamy nadzieję, że ani dziś ani w przyszłości dzieci nie będą musiały więcej cierpieć z powodu konfliktów zbrojnych, co niestety nie jest takie oczywiste. Dziś także szczególną naszą uwagę kierujemy do naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, gdzie niemal każdego dnia dzieci nadal umierają w dramatycznych okolicznościach brutalnej wojny.

https://www.youtube.com/watch?v=rVTw4jDkcTE

BulgarianEnglishGermanHungarianMaltesePolishPortugueseUkrainian
Archiwum -miesiące
Statystyka odwiedzin
1062773
Wizyty dziś: 147
Wizyty wczoraj: 614
Wizyty w tym miesiącu: 7346
Wizyty w tym roku: 93981
Wszystkie wizyty: 1062773
Odsłony dziś: 1753
Wszystkie odsłony: 8098720
Użytkownicy on-line: 7

PARTNERZY SZKOŁY

https://zspbialobrzegi.edu.pl
KONTAKT
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
ul. Żeromskiego 86
26-800 Białobrzegi
48 613 27 10
sekretariat@zspbialobrzegi.edu.pl
www.zspbialobrzegi.edu.pl
ZOBACZ
Copyright © 2021 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content https://zspbialobrzegi.edu.pl