Kurs nauki pływania oraz pierwszej pomocy przedmedycznej

7 września 2014

W dniach od 19 sierpnia do 28 sierpnia 2014 roku w Sianożętach odbył się 10-dniowy wyjazdowy kurs nauki pływania ,,Bezpieczeństwo nad wodą” połączony z kursem pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dzięki projektowi ,, Specjalizacja zawodowa – sukcesem na rynku pracy” realizowanemu przez naszą szkołę współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach działanie 9.2 Podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego, w wyjeździe uczestniczyła grupa 30 uczniów.

Program szkolenia obejmował zajęcia z nauki pływania z podziałem na grupy (grupa początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana) w wymiarze 30 godzin lekcyjnych, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej w wymiarze 36 godzin, zajęcia z ratownictwa wodnego a szczególnie posługiwanie się sprzętem ratunkowym takim jak: kołowrót, bojka SP, węgorz, kamizelka KED. Uczniowie poznali także techniki ratowania przy pomocy skutera wodnego wyposażonego w platformę ratunkową.

Umiejętności, które uczniowie nabyli podczas zajęć z ratownictwa mieli okazję wykorzystać podczas prawdziwej akcji ratunkowej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i szybkiej reakcji uczestników szkolenia, zostały uratowane dwie osoby, które miały nikłe szanse wydostania się spod falochronu bez pomocy zewnątrz. Po zakończeniu akcji młodzi ratownicy otrzymali brawa od wszystkich plażowiczów.

W czasie wolnym od zajęć dydaktycznych uczniowie uczestniczyli w wycieczkach rowerowych do Kołobrzegu, a także sprawdzali swoje umiejętności wspinaczkowe w parku linowym w Ustroniu Morskim. Atrakcjami dostarczającymi wiele wrażeń były: przejażdżka na kole i bananie ciągniętym za motorówką.

Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymali zaświadczenia potwierdzające zdobyte kwalifikacje z zakresu nauki pływania i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniów naszej szkoły szkolili licencjonowani instruktorzy i trenerzy Środowiskowo – Lekarskiego WOPR w Radomiu.