Logo
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
The replica rolex Day-Date watches would have provided Jaime with a lot of information in a compact package, which would have matched with the majority of his wardrobe, and would have been a keen indicator of the kind of king that he would have surely liked to have been had he not met his demise last episode.

Uczniowie z wizytą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

18 marca 2024

15 marca 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach, w tym członkowie Zespołu tanecznego „Misz Masz” wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu, a mianowicie gościli w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wraz z opiekunami: panią Małgorzatą Nowak, panią Alicją Reczko i panią Magdaleną Wieczorek uczniowie zwiedzili wnętrza Pałacu Prezydenckiego pod kierunkiem pani przewodnik, która przekazała wiele ciekawych informacji o codziennym funkcjonowaniu tego wyjątkowego miejsca. 

Pałac wzniesiony został w latach czterdziestych XVII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego i jego syna Aleksandra, według projektu Konstantyna Tencalla – nadwornego architekta króla Władysława IV. Pałac odegrał niebagatelną rolę podczas obrad Sejmu Wielkiego, w latach 1791–1792 obradowało w nim pierwsze stronnictwo polityczne Zgromadzenia Przyjaciół Ustawy Rządowej 3 Maja. Przełom XX i XXI wieku zapisał się w pałacowym kalendarium ważnymi wydarzeniami dla naszej historii. To tutaj Prezydent RP podpisał Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej (1997 r.) oraz ratyfikował akt o przystąpieniu Polski do NATO (1999 r.) i Unii Europejskiej (2003 r.).

Uczniowie zwiedzili wnętrza: Sali Orderu Orła Białego, Kaplicy, Sali Rokoko, Sali Chorągwiana, Sali Białej im. Lecha Kaczyńskiego, Jadalni, Sali Niebieskiej oraz Sali Obrazowej. Natomiast w Sali Kolumnowej odbyło się spotkanie z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser–Dudą. Przejęcie i niepewność widoczne na twarzach uczniów bardzo szybko zostały zniwelowane za sprawą otwartości i serdeczności Pierwszej Damy, która błyskawicznie zaskarbiła sobie sympatię uczniów i nawiązała kontakt z młodzieżą. Oprócz rozmów o rozwijaniu pasji artystycznych, młodzież pytała też Panią Agatę Kornhauser–Dudę o rolę Pierwszej Damy i obszary Jej aktywności. Małżonka Prezydenta RP, wieloletnia nauczycielka, a także miłośniczka książek opowiadała uczniom m.in. o działaniach podejmowanych w zakresie promocji czytelnictwa, w które angażuje się od początku pełnienia roli Pierwszej Damy, jak również o współpracy i spotkaniach z Kołami Gospodyń Wiejskich, których działalność przyczynia się do aktywizacji społeczności lokalnych. Następnie role się odwróciły i to Pani Agata Kornhauser-Duda zaczęła dopytywać młodzież o ich motywację przynależenia do Zespołu „Misz Masz”, ich pasje oraz plany zawodowe.  

Niespodzianką dla uczniów było spotkanie z artystami Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” – kierownik baletu Zofią Czechlewską oraz solistami baletu Dorotą Wiśniewską oraz Janem Rejewskim, którzy zachwycająco zatańczyli oberka opoczyńskiego. Po występie opowiedzieli uczniom o działalności Zespołu, realizowanych projektach, swojej codziennej pracy i przygotowaniach do koncertów oraz prowadzonych rekrutacjach. Następnie poprowadzili warsztaty taneczne dla naszych uczniów, a także wspólnie zatańczono Poloneza.

W dalszej części wizyty w Pałacu Prezydenckim członkowie Zespołu „Misz Masz”, który pod kierunkiem pani Małgorzaty Nowak w tym roku obchodzi 20-lecie swojej działalności zaprezentowali się w tańcu ludowym Krakowiaka.

Po występie Zespołu „Misz Masz” uczestnicy wyjazdu zostali zaproszeni do Jadalni na przepyszny posiłek, a następnie obdarowani upominkami udali się w drogę powrotną ulicami Warszawy, której mieszkańcy reagowali entuzjastycznie na widok naszych roztańczonych i rozśpiewanych uczniów w strojach ludowych.

Niezwykły wyjazd młodzieży do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie i spotkanie z Pierwszą Damą Panią Agatą Kornhauser-Dudą jest doniosłym wydarzeniem w historii naszej szkoły, Zespołu „Misz Masz” i zapewne na długo pozostanie w pamięci uczniów.    

Ta osobliwa przygoda nie byłaby możliwa bez inicjatywy Wicestarosty białobrzeskiego pana Bartłomieja Kowalczyka i zaangażowania pani Dyrektor szkoły Jolanty Babik, za co wyrażamy wdzięczność i podziękowanie.

 

 

 

BulgarianEnglishGermanHungarianMaltesePolishPortugueseUkrainian
Archiwum -miesiące
Statystyka odwiedzin
1050361
Wizyty dziś: 17
Wizyty wczoraj: 549
Wizyty w tym miesiącu: 13500
Wizyty w tym roku: 81569
Wszystkie wizyty: 1050361
Odsłony dziś: 98
Wszystkie odsłony: 7922757
Użytkownicy on-line: 7

PARTNERZY SZKOŁY

https://zspbialobrzegi.edu.pl
KONTAKT
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
ul. Żeromskiego 86
26-800 Białobrzegi
48 613 27 10
sekretariat@zspbialobrzegi.edu.pl
www.zspbialobrzegi.edu.pl
ZOBACZ
Copyright © 2021 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content https://zspbialobrzegi.edu.pl