Akademia z okazji Święta Patrona szkoły, uchwalenia Konstytucji 3 Maja i ślubowania uczniów klas mundurowych

30 kwietnia 2023

„O kraju, który tyle przeżył. I o wolności, w którą każdy wierzył…” – słowami Stanisława Wyspiańskiego, w dniu 27 kwietnia 2023 roku, rozpoczęliśmy uroczystą akademię z okazji Święta Patrona naszej szkoły, uchwalenia Konstytucji 3 Maja i ślubowania uczniów klas pierwszych mundurowych. Na to wyjątkowe wydarzenie przybyli dostojni goście, wśród nich: Dyrekcja szkoły, Ksiądz Proboszcz – Artur Hejda, Pan Dariusz Bąk – poseł na sejm RP IX kadencji, Pan Sylwester Korgul – Starosta powiatu białobrzeskiego, Pan Adam Bolek Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi, Pan Bartłomiej Kowalczyk – Wicestarosta powiatu białobrzeskiego, Pani Wiesława Szostek – długoletnia Dyrektor naszej szkoły, Pan płk Andrzej Kozera – Dowódca Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu im. gen. bryg. Jana Kowalewskiego, Pan ppłk Sławomir Głowiński – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Radomiu, Pan podinsp. Paweł Ozga – zastępca Komendanta Powiatowej Policji w Białobrzegach, Pan por. Łukasz Minda – zastępca Dyrektora Aresztu Śledczego w Grójcu, Pan Stanisław Kośla – prezes Oddziału PCK w Białobrzegach, Pani Agnieszka Fołtyn – przewodnicząca Rady Rodziców, Szanowne Grono Pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi oraz Rodzice uczniów klas mundurowych.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz kompanii honorowej szkoły, następnie odśpiewano hymn państwowy. W tak dostojnej chwili szczególne słowa do zgromadzonych gości skierowała Pani Dyrektor Jolanta Babik, podkreślając, jak ważne jest w naszym życiu krzewienie idei patriotyzmu i spuścizny minionych pokoleń.

Dla upamiętnienia 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli: Moniki Śliwy, Katarzyny Marchewki i Karola Waszkiewicza, przygotowali program artystyczny. W historię naszej pięknej ojczyzny wprowadzili nas konferansjerzy: Sylwia Senator i Maciej Kuligowski, a także Kacper Otulak, występujący w roli Stanisława Staszica, Dawid Komorek i Jakub Nowak – wcielający się w role polskich kronikarzy oraz Przemysław Bojanowicz – giermek. Wyjątkową aurę uroczystości podkreślili pięknem ojczystego słowa recytatorzy: Anna Klik, Damian Górka, Aleksandra Kucharczyk, Wiktoria Traczyk, Maria Błońska i Krzysztof Kozdra.

Zgromadzeni goście z wielką uwagą wysłuchali patriotycznych utworów, zaprezentowanych przez Mateusza Fołtyna i Jakuba Kisielewskiego, przy akompaniamencie saksofonów i akordeonu. Magię akademii podkreśliła swoim anielskim głosem również Julia Sałata, która na zakończenie części artystycznej zaśpiewała piosenkę: „Gołębie serce”.

Wyjątkową atrakcją dla zgromadzonych gości był występ szkolnego zespołu Misz – Masz, który pod kierunkiem pani Małgorzaty Nowak, zaprezentował polskiego Mazura. Niezawodni uczniowie: Jakub Dawidowski i Michał Piwarski wiernie czuwali nad oprawą techniczną akademii.

Następnym punktem programu było otrzymanie przez absolwentów klas mundurowych certyfikatów ukończenia szkolenia z zakresu Edukacji Wojskowej w ramach „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” i Bezpieczeństwa Publicznego.

Podsumowaniem tej części uroczystości był występ Orkiestry Wojskowej z Dęblina, która podkreśliła patriotyczny nastrój akademii.

Kolejnym punktem przygotowanego wydarzenia było złożenie kwiatów pod pomnikiem Patrona szkoły oraz uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych mundurowych przy tablicy upamiętniającej postać Stanisława Staszica. W obecności władz samorządowych, przedstawicieli wojska, policji, dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz społeczności szkolnej młodzież ślubowała na sztandar szkoły. Zaproszeni goście,  w słowach skierowanych przede wszystkim do uczniów, podkreślali, że wybór klasy o takim profilu jest ogromnym zaszczytem, świadczy o dojrzałości, ale przede wszystkim jest obowiązkiem i wyzwaniem.

Pani Dyrektor Jolanta Babik życzyła uczniom, by byli dumni z tego, że noszą mundur, a także podziękowała wszystkim za udział w uroczystości i pomoc w jej przygotowaniu.