ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach

Narodowe Czytanie z Pierwszą Damą

30 września 2021

W dniu 28 września 2021r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w niecodziennym wydarzeniu: Narodowym Czytaniu z udziałem Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej – Pani Agaty Kornhauser–Dudy.

   Spotkanie rozpoczął Starosta Powiatu Białobrzeskiego – Pan Sylwester Korgul, który powitał zebranych i podziękował Pani Prezydentowej za przyjęcie zaproszenia na to niezapomniane dla nas wydarzenie.

  Po krótkim zarysowaniu przez młodzież idei Narodowego Czytania nastąpiła najważniejsza część uroczystości: prezentacja fragmentów tragifarsy Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Zainaugurowała ją Pierwsza Dama, która przeczytała wstęp do utworu, a po niej wybrane fragmenty dramatu przedstawili uczniowie skupieni wokół Koła Teatralnego. Wypowiedzi bohaterów sztuki zostały wzbogacone muzyką Erika Satie, która ilustrowała nastrój epoki i podkreślała wymowę tekstu.

Szkolny zespół Misz – Masz brawurowo zatańczył mazura, za co otrzymał gromkie brawa.

   Na długo zachowamy w pamięci przemówienie Pani Prezydentowej, która przybliżyła biografię Gabrieli Zapolskiej i genezę czytanego w tym roku dramatu. Nawiązując do tradycji Narodowego Czytania, Pierwsza Dama zauważyła, iż akcja ta nie tylko promuje czytelnictwo, ale także sprzyja integracji społeczności szkolnej. W ciepłych słowach pogratulowała uczniom świetnej interpretacji tekstu i podziękowała nauczycielom, którzy ich przygotowywali. Doceniła wkład naszej szkoły w rozwijanie pasji i zainteresowań młodzieży oraz kultywowanie polskich obyczajów i tradycji.

  Na zakończenie Pani Dyrektor Iwona Matysiak wyraziła wdzięczność Pani Prezydentowej za ciepłe, pełne życzliwości słowa, za dostrzeżenie aktywności i zaangażowania nauczycieli oraz kreatywności młodzieży. Serdecznie podziękowała za obecność w naszej szkole i wyraziła nadzieję na kolejne spotkania.

    Dowodem życzliwości Pierwszej Damy był podarowany nam zestaw mikrofonów, który w przyszłości z pewnością okaże się niezastąpiony podczas przygotowywania uroczystości szkolnych.

   Miłą niespodzianką było obdarowanie przybyłych gości słodkimi upominkami, przygotowanymi na tę okazję przez młodzież klas gastronomicznych.

   Chociaż głównym celem uroczystości było popularyzowanie polskiej literatury, to dla nas – społeczności szkolnej – stała się ona także okazją do budowania wspólnoty, poczucia łączącej nas więzi. Zachowamy ją w pamięci jako przemiłe spotkanie, a wspólne chwile z Panią Prezydentową zostały uwiecznione na fotografiach oraz w Księdze Pamiątkowej.

Dziękujemy!

 

 

 

 

BulgarianEnglishGermanHungarianMaltesePolishPortugueseUkrainian
Statystyka odwiedzin
698586
Wizyty dziś: 212
Wizyty wczoraj: 368
Wizyty w tym miesiącu: 3442
Wizyty w tym roku: 70549
Wszystkie wizyty: 698586
Odsłony dziś: 1084
Wszystkie odsłony: 3920501
Użytkownicy on-line: 3

PARTNERZY SZKOŁY

KONTAKT
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
ul. Żeromskiego 86
26-800 Białobrzegi
48 613 27 10
sekretariat@zspbialobrzegi.edu.pl
www.zspbialobrzegi.edu.pl
ZOBACZ
Copyright © 2021 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content