Wygraliśmy konkurs historyczny podczas Wojewódzkiego Zlotu Młodzieży „Żytkowice 2018”

W dniu 20 września 2018r. członkowie Koła Turystycznego pod opieką p. Wioletty Ziemnickiej wzięli udział w Wojewódzkim Zlocie Młodzieży „Żytkowice 2018” . Uroczystość rozpoczęcia Zlotu odbyła się przy Pomniku – Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach. Uczestnicy po wysłuchaniu historii walk o niepodległość na tym terenie złożyli hołd poległym w 1914r. legionistom i zapalili znicze. Podczas rajdu odbyły się również konkursy: historyczny, krajoznawczy i wiedzy o elektrowni w Kozienicach. W konkursie historycznym I miejsce zajął uczeń naszej szkoły – Mikołaj Frączyk z klasy II TI.  Serdecznie gratulujemy!

Celem Zlotu Młodzieży było uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę , poznanie historii i tradycji niepodległościowych Mazowsza, popularyzacja walorów krajobrazowych Ziemi Kozienickiej oraz integracja młodzieży z województwa mazowieckiego. W zlocie uczestniczyło ok.400 uczniów z 36 szkół.

Zlot został zorganizowany przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK .

Migawki:

• Było nas 9 chłopaków +1, a w sumie  około 400….
  • Do Żytkowic dojechaliśmy … spóźnieni. No cóż – korki w Warszawie.
  • W Żytkowicach znajduje się Pomnik – Mauzoleum Legionistów, którzy polegli w bitwie w dniach 22-26 października 1914r.  Zapaliliśmy znicze na ich zbiorowej mogile.
  • Wyruszyliśmy w trasę przez Puszczę Kozienicką do „Królewskich Źródeł”.
  • Uff, jak gorąco. Nasz wspólny pociąg miał dluuuuugość 200m. Zdarzały się korki na trasie pieszej!
  • Grawitacja nadal istnieje!  Były upadki. Podnosiliśmy Panią Wiolę ,a Mikołaj i Jakub pozbierali się sami.
  • Zobaczyliśmy austriacko – niemiecki cmentarz wojenny z 1914r.
  • Zachwyciły nas Królewskie Źródła – sami zobaczcie te widoki, kładki i pomosty!
  • Odpoczęliśmy na polanie. Było ognisko, kiełbaski i zdobyczne bułki.
  • Adoptowaliśmy Piotrusia i dwie małolaty.
  • Mikołaj wygrał konkurs historyczny, ale wrócił z dyplomem krajoznawczym!!!
  • Marcin uzyskał wyróżnienie w konkursie krajoznawczym, ale ma dyplom z historycznego. Nic w przyrodzie nie ginie?
  • Zakochaliśmy się w…….. Królewskich Źródłach. Musimy tam wrócić!

To była fajna impreza  :)