Udział naszych uczniów w programie przeduniwersyteckich studiów informatycznych IT Szkoła

6 listopada 2014

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie przeduniwersyteckich studiów informatycznych IT Szkoła.  IT Szkoła to internetowy, otwarty program przeduniwersyteckich studiów e-learningowych w zakresie teorii oraz zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz innych osób zainteresowanych tematyką ICT. Do tej pory do projektu przystąpiło ponad  60 uczniów naszej szkoły z klas informatycznych oraz kilku nauczycieli.

Ukończenie kursów oraz zdobycie certyfikatów zagwarantowało bezpłatny dostęp do wielu programów firmy Microsoft w bieżącym roku szkolnym.

W programie mogą uczestniczyć wszystkie osoby pragnące podwyższyć swoje kompetencje w zakresie teorii informatyki i zastosowań technologii informatycznych w otwartym systemie kształcenia ustawicznego – uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Program studiów przeduniwersyteckich IT Szkoła obejmuje między innymi takie zagadnienia jak: algorytmika i programowanie, bazy danych, multimedia, grafika i technologie internetowe, sieci komputerowe, tendencje rozwoju informatyki, matematyka, chemia, fizyka, biologia i inne.

W programie są uwzględniane najważniejsze aktualne oraz przyszłe trendy rozwojowe w informatyce, takie jak bezpieczeństwo systemów informatycznych, przetwarzanie i analiza danych masowych, przetwarzanie w chmurze, czy technologie mobilne.

W ramach studiów Studenci IT Szkoła otrzymują możliwość udziału w:

1. 84 certyfikowanych kursach e-learningowych.
  2. 30 wykładach w formacie DVD.
  3. Konkursach tematycznych i w akademickich kołach naukowych.
  4. Innych przedsięwzięciach organizowanych w Programie IT Szkoła, dla studentów Programu, w tym w dodatkowych wykładach i kursach oraz w ogólnopolskim rankingu IT Szkoła.

Celem Programu IT Szkoła jest między innymi:

– podwyższenie kompetencji ICT uczniów szkół ponadgimnazjalnych i innych zainteresowanych osób, niezbędnych do dalszego kształcenia się na studiach wyższych, do podjęcia zatrudnienia lub dla potrzeb samokształcenia.

-program stwarza możliwości rozwijania zainteresowań naukowych w tym zakresie uczniom i innym uczestnikom Programu, uzdolnionym informatycznie,

– wyłonienie poprzez prowadzony w projekcie ranking online, najbardziej aktywnych w działaniach na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego polskich szkół ponadgimnazjalnych.

Program IT Szkoła to największy polski program akademicki typu „outreach” skierowany do uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Program studiów IT Szkoła jest skorelowany z aktualną podstawą programową przedmiotu informatyka w liceum ogólnokształcącym oraz z podstawą programową dla zawodu technik informatyk.

Program IT Szkoła jest realizowany pod auspicjami Kolegium Rektorskiego Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki.
Do udziału w realizacji Programu zostały zaproszone szkoły wyższe oraz szkoły ponadgimnazjalne w całej Polsce. W przygotowaniu materiałów do kursów i wykładów Programu IT Szkoła uczestniczą czołowi polscy wykładowcy informatyki z najlepszych polskich i zagranicznych ośrodków akademickich.

Tematyka studiów w Programie IT Szkoła

Tematyka kursów, wykładów i konkursów oraz innych działań realizowanych w Programie IT Szkoła jest opracowywana i aktualizowana w oparciu o podstawy programowe dla przedmiotu informatyka w liceum ogólnokształcącym oraz dla zawodu technik informatyk a także na podstawie prognoz, raportów i badań przygotowywanych i prowadzonych przez czołowe międzynarodowe i polskie ośrodki informacyjno-badawcze w zakresie tworzenia i zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych, takie jak Gartner, International Data Corporation, Polskie Towarzystwo Naukowe Edukacji Internetowej, New Media Consortium.

Udział w kursach, wykładach i akademickich kołach naukowych jest otwarty dla uczestników Programu przez cały rok akademicki tj. od października do sierpnia. Udział w konkursach jest otwarty w określonych regulaminem każdego konkursu terminach. Na początku każdego roku akademickiego na stronach Programu jest publikowany szczegółowy harmonogram kursów, wykładów i działań na dany rok.

Certyfikacje w Programie IT Szkoła

Certyfikacje Programu IT Szkoła są realizowane w trybie auto certyfikacji (bezpłatnej) lub certyfikacji autoryzowanej przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki (płatnej). Szczegółowe zasady certyfikacji autoryzowanej znajdują się na stronie projektu:

Szkolnymi koordynatorami projektu są p. Marzena Górska, p. Piotr Motyka oraz p. Stanisław Podpora.