Wycieczka tematyczna – Nurkowanie

29 października 2013

W ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu Innowacja Edukacyjna – Zdrowie Sport Uroda w dniach od 20 do 27 października 2013 odbywała się wycieczka tematyczna „Nurkowanie”, której celem było przeprowadzenie praktycznej części kursu Open Water Diver (Nurek Wód Otwartych) oraz Advanced Open Water Diver (Zaawansowany Nurek Wód Otwartych). Zajęcia i cała wycieczka odbywała się na Cyprze w miejscowości Pafos, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Podróż odbyła się z przygodami, które jednak skończyły się bardzo szczęśliwie. Przyczyną była walizka pozostawiona w hali odlotów lotniska Okęcie w Warszawie, po którą nikt się nie zgłosił i która spowodowała alarm antyterrorystyczny i zamkniecie całego terminala. Na szczęście dosłownie rzutem na taśmę udało nam się przejść przez odprawę, kontrolę bezpieczeństwa i bezpiecznie dotrzeć do samolotu zanim saperzy zamknęli lotnisko.

Zajęcia nurkowe zgodnie z planem rozpoczęły się w poniedziałek. Nurkowaliśmy najpierw w przyjaznej i zapewniającej wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa lagunie Świętego Jerzego, a od wtorku do soboty w różnych bardzo interesujących lokalizacjach m.in. Cynthiana, port Świętego Jerzego czy Amfiteatr.

Wszyscy uczestnicy bardzo ambitnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Podziw wzbudzały szczególnie te osoby, które przełamywały własne słabości – zatkane przez katar nosy, czy niemożliwość wyrównania ciśnienia w uszach. Wszyscy studenci nurkowania doskonale poradzili sobie z ukończeniem kursu podstawowego, certyfikat, którego zdobyło 25 uczestników. Nieco trudniej – szczególnie ze względu na wynikające z dużej intensywności zajęć pogorszenie stanu zdrowia – było ukończyć kurs zaawansowany. Kilka osób ze względu na gorszy stan zdrowia, pomimo walki do ostatniej chwili ze swoimi słabościami zakończyło szkolenia na poziomie Adventure Diver. Mając nadal szanse na poziom zaawansowany po uzupełnieniu ostatnich nurkowań.

Cały kurs okazał się wspaniałą przygodą, która nie tylko nauczyła uczestników nurkowania, ale również zahartowała do radzenia sobie w trudnych warunkach. Stan Morza Śródziemnego zmieniał się dość szybko i kiedy jedna grupa wykonywała ćwiczenia przy bardzo przyjaznych warunkach, kolejne musiały walczyć z silnymi falami, wiatrem i prądami. Szczególne uznanie należy się Sylwii i Patrykowi, którzy w tych ciężkich warunkach walczyli jeszcze z niedomaganiami sprzętu.

Mieliśmy możliwość zwiedzenia zarówno miasta, jaki i okolicy. Najciekawsze miejsca, które mogliśmy zobaczyć to: Półwysep Akamas – w całości jest rezerwatem przyrody. W tym niezwykłym miejscu można spacerować szlakami turystycznymi, podziwiać cypryjskie wioski, lęgowiska żółwi na Plaży Lara, Skała Afrodyty – inaczej nazywana Skałą Romiosa – znana jako miejsce wynurzenia się z morskiej piany greckiej bogini miłości i piękna Afrodyty, Kurion – kompleks archeologiczny w południowej części Cypru, w pobliżu miejscowości Episkopi na zachód od Limassolu. W jego skład wchodzą dwa stanowiska archeologiczne – pozostałości starożytnego miasta Kurion oraz oddalone o dwa kilometry na zachód sanktuarium Apollina. Pozostałości starożytnego miasta wyraźnie dzielą się na dwie części – wschodnią i zachodnią. W części wschodniej zlokalizowana jest większość wykopalisk z czasów rzymskich i greckich. Do naszych czasów zachowały się m.in. resztki teatru w stylu hellenistycznym (przebudowany w II w. n.e. z wcześniejszego teatru), a także pozostałości stadionu (II do V w. n.e.) i łaźni rzymskich. W części zachodniej dominują pozostałości budowli wczesnochrześcijańskich, m.in. bazyliki z V wieku n.e.

Warto również podkreślić, że wszystkim bardzo smakowało wyżywienie w Hotelu Veronica, w którym mieszkaliśmy, szczególnie, że był duży wybór potraw i napojów oraz nieograniczona ilość jedzenia. Wszyscy szczęśliwi, uśmiechnięci i dumni ze swoich dokonań wrócili w niedzielę późnym wieczorem do Białobrzegów.