Nasi laureaci nagrody Społecznik Roku 2013

15 grudnia 2013

W dniu 15 grudnia 2013r. podczas Powiatowego Spotkania Wigilijnego zostały rozdane nagrody „Społecznik Roku 2013”. Kapituła w składzie: Małgorzata Łuszkiewicz, Urszula Korczak, Beata Komorek, Jan Kanty Skrzypczyński, Adam Bolek przyznała nagrody  osobom szczególnie zaangażowanym w pracę społeczną na terenie powiatu białobrzeskiego.

W kategorii Sport i Turystyka tytuł „Społecznik Ziemi Białobrzeskiej 2013” otrzymała pani Wioletta Ziemnicka – wieloletnia opiekunka Szkolnego Koła Turystycznego, pracująca na rzecz propagowania turystyki i rekreacji wśród młodzieży naszej szkoły oraz środowiska lokalnego.

Wśród podejmowanych przez nią działań znajdują się między innymi: organizowanie rajdów pieszych i rowerowych, spływów kajakowych i wycieczek autokarowych, a także opracowywanie i realizacja projektów turystycznych dla uczniów z różnych szkół („Rajdowe Noce i Dni”, „Podróże kształcą”, „Auto- butem przez Powiat Białobrzeski”). Pani Wioletta organizuje również szkolenia i przygotowuje młodzież do udziału w zawodach turystycznych. Członkowie Koła Turystycznego dwukrotnie wygrali Puchar Ziemi Radomskiej w Marszach na Orientację (w roku 2012 i 2013), zaś w Konkursie na Najlepsze Koło Turystyczne (byłego) województwa radomskiego dwukrotne zajęli III miejsce. Wygrali też Konkurs „Głosu Białobrzeskiego” dotyczący historii Białobrzegów. Pani W. Ziemnicka propaguje w środowisku aktywne formy wypoczynku poprzez opracowywanie tras rajdów i wydawanie folderów opisujących wycieczki po Ziemi Białobrzeskiej. Dba o systematyczne umieszczanie wzmianek w prasie lokalnej na temat organizowanych przez Koło imprez turystycznych.

Rozwijając zainteresowania turystyką, współpracuje z wieloma instytucjami. Należą do nich: Starostwo Powiatu Białobrzeskiego, Urząd Gminy Białobrzegi,  Policja, Nadleśnictwo Dobieszyn, WOPR,  Lokalna Grupa Działania „Zapilicze”, „Działaj Lokalnie”, BTK, SP w Białobrzegach i w Suchej, PG w Białobrzegach, LO, Klub Imprez na Orientację „Skróty” Radom, „Głos Białobrzeski”, „Białobrzeska Gazeta”, Rada Rodziców przy ZSP w Białobrzegach, Samorząd Uczniowski ZSP, parafie z powiatu białobrzeskiego.

W ciągu 5 ostatnich lat nauczycielka zorganizowała 58 imprez turystycznych, np. : Rajdy Pierwszaka, Rajdy Pamięci, Rajdy Mikołajkowe, wycieczki naukowo – turystyczne, Imprezy na Orientację, spływy kajakowe, rajdy nocne itp.

Za swoją pracę Pani Wioletta Ziemnicka została odznaczona Srebrną Odznaką „Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży” oraz nagrodę Kuratora Oświaty za pracę dydaktyczną i wychowawczą.

W kategorii Młodzieżowy Społecznik nagrodę „Społecznika Roku 2013” otrzymał uczeń naszej szkoły – Dominik Piekarski.

Dominik to uczeń IV klasy Technikum im. Stanisława Staszica w Białobrzegach . Już od początku nauki w szkole średniej dał się poznać z najlepszej strony. W swoim postępowaniu kieruje się dobrem innych. Jest bardzo wrażliwy na ludzką krzywdę, i nie pozostaje wobec niej obojętny. Od czterech lat należy do Wolontariatu Iskierki przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach. Jest współorganizatorem i inicjatorem wielu akcji społecznych i charytatywnych przeprowadzanych zarówno na terenie naszej szkoły jak i poza nią. Przykładem będą: cykliczna akcja charytatywna na rzecz Domu Dziecka w Kozienicach, pomoc w przeprowadzaniu imprez okolicznościowych w Publicznym Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Białobrzegach, zbiórka żywności dla ubogich rodzin uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach. Oprócz tego Dominik jest liderem programu profilaktycznego Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”, którego celem jest propagowanie mody na życie bez uzależnień wśród młodych ludzi. W ramach tego programu nasz uczeń napisał oraz wyreżyserował kilka spektakli teatralnych, o tematyce zjawisk patologicznych, które zostały przyjęte z aprobatą młodzieży. Uczestniczy regularnie w szkoleniach, które pogłębiają jego wiedzę na temat walki z uzależnieniami i wykluczeniem społecznym. Swój czas wolny również poświęca innym. W wakacje 2013 był opiekunem kolonii dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej zagrożonej wykluczeniem społecznym z terenu Archidiecezji Warszawskiej organizowanej przez Caritas. Dominik pomaga w przygotowaniu i przeprowadzeniu wielu uroczystości szkolnych. Zawsze można na niego liczyć. Służy pomocą i chłonnym umysłem. Warto nadmienić, że mimo tak dużego zaangażowania pozaszkolnego, Dominik jest nagradzany za bardzo dobre wyniki w nauce. Od początku nauki w naszej szkole, rok rocznie, utrzymuje średnią powyżej 4, 75, otrzymując świadectwa z wyróżnieniem, a w roku szkolnym 2010/2011 był stypendystą Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Laureatom serdecznie gratulujemy!