Klasa III Technikum Informatycznego wygrała konkurs Gazety Białobrzeskiej!

9 listopada 2015

Uczniowie klasy III Technikum Informatycznego wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Gazetę Białobrzeską i zajęli I miejsce. A oto ich odpowiedź zamieszczona w październikowym numerze Gazety.

Czytając wrześniową  Białobrzeską Gazetę, natknęliśmy się na konkurs pt. „Co przedstawia to zdjęcie”. Zdjęcie ukazane w artykule zainteresowało nas do tego stopnia, że postanowiliśmy odbyć wycieczkę do miejsca ukazanego na fotografii.

Zdjęcie przedstawia Kościół pod wezwaniem Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Dobieszynie.

Parafia Dobieszyn jako odrębna jednostka administracji kościelnej wyodrębniona została z sąsiedniej parafii Głowaczów w 1935r. W tym roku obchodzi 80-lecie. Kościół pod wezwaniem  Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus budowano w latach  1946-1949  według projektu architekta W. Prokulskiego staraniem księdza Kazimierza Kniedziałowskiego.  Wcześniej w tym miejscu stała  drewniana kaplica z 1935 r., która uległa spaleniu w 1945 r. Drewniany kościół jest trójnawowy, o konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami.  Wieża od frontu z izbicą, osadzona częściowo na nawie. Prezbiterium mniejsze od nawy z symetrycznie dostawionymi po bokach zakrystiami. Wejście główne poprzedzone podcieniem wspartym na sześciu drewnianych słupach. Blaszany dach dwukalenicowy, z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną daszkiem namiotowym. Wieża zwieńczona dachem namiotowym. Ciekawym faktem jest istnienie empor, spotykanych zwykle w kościołach ewangelickich. Dwa lata temu kościół wpisano na listę obiektów zabytkowych . Proboszczem od 22 lat jest ksiądz Józef Stylski.

Miejsce okazało się tak ciekawe, że utworzyliśmy prezentację multimedialną dokumentującą to miejsce. Dziękujemy proboszczowi za  umożliwienie nam zwiedzenia kościoła oraz udostępnienie miejsc, do których mało kto wchodzi. Zobaczyliśmy z bliska organy, spojrzeliśmy na nawę z balkonu oraz obejrzeliśmy minimuzeum. Z pewnością wybierzemy się tam jeszcze nie raz, do czego zachęcamy innych.

Współrzędne GPS: 51037’00’’;  21o11’32’’

Z turystycznym pozdrowieniem – uczniowie klasy III Technikum Informatycznego w ZSP w Białobrzegach.

Przewodniczący klasy – Denis Kiljański