Wielkie Święto Krwiodawców w Resursie Obywatelskiej

7 lutego 2016

czwartek 28 stycznia w Resursie Obywatelskiej miało miejsce wielkie święto krwiodawców. Krwiodawcy zostali uhonorowani za piękny dar ratowania ludzkiego życia. Wręczone zostały Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi, organizatorom akcji poboru krwi, odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia oraz medale pamiątkowe, dyplomy i podziękowania.

Na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz rozwoju honorowego krwiodawstwa oraz systematyczne oddawanie krwi i jej składników zostali odznaczeni Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi odznaczeniami państwowymi: Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi.

Ponadto z upoważnienia Ministra Zdrowia Pani Małgorzata Lorek p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Krwi w Warszawie  oraz Pani Joanna Kilkowska, Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia wręczyły 17 odznak  „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi oraz propagatorom honorowego krwiodawstwa.

Na uroczystościach obecny był Wicewojewoda Artur Standowicz, który odznaczył wyróżnione osoby. Wojewoda Mazowiecki Pan Zdzisław Sipiera uhonorował dyplomami i albumami 10 koordynatorów akcji poboru krwi i dawstwa szpiku w Radomiu oraz regionie.

Dyrektor RCKiK w Radomiu Pan Józef Waniek w sposób szczególny podziękował również obecnym na uroczystości księżom: J. E. Ks. Bp. Henrykowi Tomasikowi – Biskupowi Diecezji Radomskiej oraz Ks. Pułkownikowi Zenonowi Surmie – Krajowemu Duszpasterzowi Honorowych Dawców Krwi za współpracę  dla dobra wspólnego na rzecz promowania idei honorowego krwiodawstwa.

W tym dniu została podsumowana  trzynasta edycji akcji:  „Zostań Honorowym Dawcą Krwi – Podaruj innym Dni” i rozstrzygnięty konkurs „Szkoła przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu”. Do chwili obecnej przeprowadzono cztery edycje tego przedsięwzięcia, w trakcie realizowania jest V edycja konkursu. Tegoroczna uroczystość, która odbyła się po raz kolejny pod Patronatem Honorowym Wojewody Mazowieckiego Pana Zdzisława Sipiery, to czas podkreślenia istoty honorowego krwiodawstwa oraz dawstwa szpiku. Jak ważne jest oddawanie krwi często uświadamiamy sobie to niestety dopiero, gdy sami jej potrzebujemy lub ktoś z naszych bliskich.

Wyniki IV edycji konkursu „Szkoła przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu” –region radomski.

Szkoły Regionu Radomskiego

1 miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w   Białobrzegach

2 miejsce – Zespół Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach

3 miejsce – Zespół Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze

4 miejsce – Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze

5 miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Jasieńcu

Szkoły otrzymały pamiątkowe puchary, które wręczył Dyrektor RCKiK w Radomiu oraz podziękowania – za zaangażowanie młodzieży w ratowanie ludzkiego życia. Na uroczystości, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica reprezentowały Panie: wicedyrektor Jolanta Babik oraz koordynator akcji poboru krwi w szkole Marlena Stolarczyk.

Dziękując serdecznie za wspieranie naszego Centrum Krwiodawstwa we wszystkich działaniach promujących ideę honorowego krwiodawstwa i dawstwa szpiku w naszym regionie Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, złożył serdeczne podziękowania koordynatorom akcji poboru krwi za pomoc w organizowaniu akcji poboru krwi.

Uroczystość zakończył inspirujący występ Grupy Wokalnej z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu pod przewodnictwem nauczyciela i opiekuna artystycznego Pana Piotra Markowskiego

SK PCK