UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY LIDERAMI NA OBOZIE SZKOLENIOWYM W MIĘDZYGÓRZU

20 marca 2016

LIDER (z angielskiego leader) to przywódca, przewodnik, osoba stojąca na czele jakieś grupy społecznej lub politycznej. Ale co sprawia, że właśnie ta, a nie inna osoba jest liderem? Na pewno pomagają niektóre cechy charakteru, takie jak: aktywność, kreatywność, elastyczność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i logicznego myślenia, a przede  wszystkim zdolność skupiania wokół siebie ludzi i kierowania nimi zgodnie z celami organizacji.

Tylko czy te cechy muszą być wrodzone? Odpowiedź brzmi: NIE. Wszystkiego można się nauczyć. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły – uczestnicy obozu szkoleniowego w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej. Wrodzone zdolności na pewno pomagają, ale nie są gwarancją sukcesu. Potrzebne jest jeszcze odpowiednie przygotowanie, praktyka i trening. I dlatego właśnie dziesięcioosobowy skład młodzieży wraz z dwoma nauczycielkami j. obcych z naszej szkoły postanowił wyruszyć na specjalny obóz szkoleniowy EUROWEEK – SZKOŁA LIDERÓW.
Pobyt w Międzygórzu dał nam szansę pogłębić swoją edukację i rozwijać umiejętności, które pozwolą aktywnie włączyć się w życie społeczne i zawodowe Europy. Tydzień wśród młodych liderów z całej Polski to niezapomniana przygoda i inwestycja, która się opłaca! W dodatku zajęcia prowadzone w j. angielskim umożliwiły rozwijanie swoich umiejętności posługiwania się językiem obcym. Dzięki dobrej organizacji, znaleźliśmy także czas na zwiedzenie kopalni złota w Złotym Stoku.

Obóz składał się z sześciu bloków tematycznych:
KIEROWANIE
Sprawne kierowanie innymi członkami grupy to nieodłączny atrybut lidera.
Czy takie osoby jak Juliusz Cezar, Franklin Delano Roosevelt czy Napoleon osiągnęliby tak wiele, gdyby nie potrafili kierować innymi? W czasie obozu przedstawiono nam, na czym polega kierowanie, jak można się tego nauczyć. Dzięki obozowi EuroWeek nasi uczniowie mogli świadomie określać swoje postępowanie, aby prowadziło ich prosto i konsekwentnie do celu.
EUROPA
EuroWeek dał nam także odpowiedź na pytania, jakie możliwości daje zjednoczona Europa i jak te szanse wykorzystać.
PRACA W GRUPIE
Obecnie coraz ważniejsza staje się umiejętność pracy w grupie.  Wolontariusze z różnych stron świata pomogli nam ustalić, jaka jest nasza rola w grupie. Pokazali również, jak kierować grupą, by działała efektywnie, a co najważniejsze, mieliśmy okazję pracować w grupie i to przez cały okres szkolenia.
PRACA
Co zrobić, żeby zdobyć dobrą pracę? Na obozie wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie.
ZABAWA
To jedna z najważniejszych części obozu – zapomnieliśmy o nudnym siedzeniu w ławce.
Charyzmatyczni wolontariusze uczyli nas poprzez zabawę, bo wiadomo, że w dobrej atmosferze stać nas na jeszcze więcej. Wszystkie zajęcia prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów. Euroweek jest przygotowany zgodnie z zaleceniami systemów edukacji krajów Unii Europejskiej. Teraz wiemy, że jedzie się tam, aby się bawić i "przy okazji" uczyć.
DOBOROWA EKIPA
Wród uczestników znajdują się finaliści i laureaci olimpiad przedmiotowych, liderzy organizacji młodzieżowych. Program realizowany jest przez szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży. Nasi trenerzy zostali przygotowani do pracy z młodzieżą, uczestnicząc w licznych szkoleniach, przeprowadzonych m.in. przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, Fundację Bertelsmana, Szkołę Liderów Społeczno – Politycznych, Polską Szkołę Facyliatorów Społecznych, Fundación de Estudios Comerciales, Agencia Espanola de Cooperación Internacional.

Jesteśmy szczęśliwi, że zdobyliśmy certyfikaty EUROWEEK – SZKOŁY LIDERÓW i dołączyliśmy do najlepszych!

EUROWEEK – SZKOŁA LIDERÓW- plakat –NOWE TERMINY!