Turniej klas mundurowych – Ostróda 2016

20 maja 2016

W dniach 8-10 kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych Ostróda 2016. Organizatorzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klas o profilu mundurowym, zorganizowali rywalizację uczniów, którzy pragną związać swoją dalszą przyszłość z formacjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w naszym kraju. Do zawodów przystąpiło 75 drużyn z całego kraju, które zakwalifikowały się w etapach wojewódzkich.

Naszą szkołę reprezentowały trzy zespoły w składach: Marcin Neska – Artur Skrzypczak, Hubert Komorowski – Kamil Ślusarski, Jan Babski- Adrian Tkaczyk.

W pierwszym dniu uczestnicy rozpoczęli swoje zmagania od „TESTU WIEDZY”, zakres testu obejmował następujące przedmioty: wiedza o społeczeństwie, historia, geografia i edukacja dla bezpieczeństwa.

„TYLKO DLA ORŁÓW” to druga konkurencja, rywalizacja ta polegała na jak najszybszym wejściu po ścianie wieży obserwacyjnej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie z asekuracją dolną (wysokość około 4 pięter).

Około godziny 21 rozpoczęła się ostania konkurencja pierwszego dnia „WILCZY SZANIEC”. Zadanie to przypominało bieg na orientację, który przebiegał  ulicami Ostródy. Czas trwania tej konkurencji to ok. 4 godzin.

Krótki czas na regenerację sił i rozpoczął się drugi dzień zawodów od przemieszczenia się do Jednostki Wojskowej w Morągu. Pierwsza konkurencja to „STRZELANIE” z pistoletu TT oraz karabinka kbk AK wz. 47 (konkurencja z przyczyn technicznych została anulowana). Następnym zadaniem było „OSF – OŚRODEK SPRAWNOŚCI FIZYCNEJ”- polegało to na pokonaniu toru z wybranymi przeszkodami długości 200 m i powrocie na metę łączny dystans to 400 metrów. Ostatnim zadaniem drugiego dnia była „PIERWSZA POMOC PRZDMEDYCZNA” polegała na udzieleniu pierwszej pomocy osobie z raną postrzałową i zatamowaniem masywnego krwotoku.

Krótka noc i ciąg dalszy zmagań. Dzień trzeci rozpoczął się 30 minut po północy od przemieszczenia na pierwszą konkurencję „BIEG RZEŹNIKA”. Polegała ona na jak najszybszym pokonaniu dystansu ok. 200 metrów z czego połowa pod bardzo strome wzniesienie.  Drużyna  ostatnia odpadała z konkurencji (w tym bardzo morderczym zadaniu nasza drużyna Mariusz i Michał zdobyła bardzo wysoką 3 pozycję). Czas trwania tej konkurencji wyniósł ok. 3,5 h. Bieg rozpoczął się ok. godz. 1.30 a zakończył się  o 4.00.

Powrót do Ostródy, gdzie na pięknej plaży miejskiej zostaną rozegrane ostatnie trzy konkurencje.  Pierwszą była „PRZEPRAWA WODNA”.  Należało jak najszybciej pokonać dystans pomiędzy pomostami na pontonie z wykorzystaniem wioseł, (niektórzy zawodnicy kończyli w lodowatej wodzie). Drugą konkurencją była „PRZEPRAWA NA KOMANDOSA” polegała  na pokonaniu pewnego dystansu  przesuwając się po linie rozpiętej pod dachem amfiteatru. Ostatnim zadaniem,  z którym zmagali się zawodnicy było „ROZWINIĘCI GAŚNICZE”. Uczestnicy musieli rozwinąć węże strażackie, podpiąć do agregatu, podłączyć prądownicę i pokonać ścianę o wysokości ok.  2 m.

W klasyfikacji generalnej Ogólnopolskiego Turnieju Klas Mundurowych – Ostróda 2016 nasze drużyny w składzie: Kamil Ślusarski i Hubert Komorowski zajęli 6 miejsce, Marcin Neska i Artur Skrzypczyński – 7 miejsce, Jan Babski i Adrian Tkaczyk – 22 miejsce.