OBCHODY 78 ROCZNICY AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

25 września 2017

17 września 2017r. w kościele Świętego Mikołaja Biskupa w Grójcu odbyły się uroczystości upamiętniające  78 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski.

Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Przekraczając granice naszego państwa Związek Radziecki  zapoczątkował masowe deportacje na Syberię i do Kazachstanu, które objęły około półtora miliona Polaków, w tym kobiety i dzieci.

Grójeckie  uroczystości  rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą  w kościele pw. Świętego Mikołaja, w której udział wzięli Dowództwo i żołnierze 1. ORel, przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwo, środowiska kombatanckie, harcerze, młodzież i mieszkańcy miasta. Po mszy pod pomnikiem poświęconym Sybirakom odbył się uroczysty apel z udziałem Kompanii Honorowej. Apel Pamięci odczytał  mjr Roman Fijałkowski, następnie oddano salwę honorową ku czci wszystkich poległych w tej wojennej pożodze. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono symboliczny znicz.