SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 11 listopada jest wyjątkowy dla naszego narodu. Co roku upamiętniamy wydarzenia, dzięki którym ponownie nasza Ojczyzna pojawiła się na mapie Europy i Świata. Dwa dni przed setną rocznicą tego doniosłego wydarzenia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego, odśpiewania hymnu narodowego oraz złożenia kwiatów przed pomnikiem Patrona szkoły – Stanisław Staszica. Następnie młodzież zaprezentowała słowno-muzyczny program artystyczny, zawierający wybrane fragmenty poezji oraz różnorodne piosenki i pieśni (Dziwny jest ten świat…Niemena, Biały krzyż Klenczona, Ojczyzna Grechuty i Kocham wolność Chłopców z Placu Broni). Bogata część artystyczna zakończyła się odtańczeniem, przez szkolny zespół Misz-Mas, polki warszawskiej.

Akademia miała przede wszystkim wzbudzić w nas refleksje i skłonić do odpowiedzi na kluczowe pytania: Czy miłość do narodu dyktuje nam potrzebę poznania jego historii i kultury? Czy cechuje nas troska o los Ojczyzny? Czy zdajemy sobie sprawę czym jest dla nas i naszej ojczyzny wolność?

W tym wyjątkowym dniu, co roku, wskazujemy również na ważne wydarzenie dla społeczności szkolnej, które miało miejsce 6 listopada 2009 roku. Tego dnia Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych przyjął uroczyście imię Wielkiego Polaka i patrioty Stanisława Staszica. To właśnie, między innymi Stanisław Staszic utorował Polsce drogę do niepodległości. Jesteśmy dumni z faktu, że jest On Patronem naszej szkoły.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała p. dyrektor Iwona Matysiak, która w ciepłych słowach podziękowała za występ uczniom i ich opiekunom (p. Katarzynie Kot, p. Katarzynie Gaczyńskiej oraz p. Małgorzacie Nowak i p. Annie Budner) podkreślając wyjątkowość tej akademii.

Świętując 100 rocznicę niepodległości, wspominamy i utrwalamy przeszłość, jednocześnie dbamy o relacje międzypokoleniowe, uświadamiając sobie, czym jest dla nas życie w wolnej Polsce.

EnglishGermanHungarianPolishPortugueseRussian
Laureat Godła
Partnerzy Szkoły
Na górę strony