Próbna ewakuacja

26 października odbyła się w naszej szkole druga już w tym roku szkolnym (poprzednia25 września) próbna ewakuacja. Tym razem w ćwiczeniach udział wzięli strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Białobrzegach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej pod nadzorem strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach. Według ustalonego wcześniej scenariusza z-ca dyrektora szkoły Pani Renata Korczak ogłosiła alarm pożarowy i wezwała straż pożarną. Dyrekcja wraz z pracownikami szkoły przeprowadziła ewakuację uczniów. Istotnym utrudnieniem było pozorowane zablokowanie dwóch wyjść ewakuacyjnych (wyjścia głównego i na dziedziniec).

 

Na miejsce zbiórki do ewakuacji wyznaczono salę gimnastyczną. Po kilu minutach na miejsce przybyli strażacy z JRG Białobrzegi oraz OSP w Suchej pod dowództwem mł. kpt. Huberta Górki który skontaktował się z Panią Dyrektor w celu uzyskania informacji o zaistniałej sytuacji oraz o stanie ewakuacji osób z obiektu. Pierwsza rota zbudowała linię główną do budynku, natomiast druga weszła do szkoły w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu dokładnego przeszukania budynku – symulowane zadymienie obiektu, w szczególności szatni.

W trakcie „gaszenia pożaru” ewakuowano trzy osoby poszkodowane (w tym jedną przy pomocy podnośnika przez okno z sali na drugim piętrze – w tej roli jeden ze strażaków), którym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy.
 

Ewakuacja wszystkich osób została przeprowadzona prawidłowo i bardzo sprawnie. 26 października 2018 był sprawdzianem dla strażaków, nauczycieli i uczniów. Próbne alarmy to praktyczne ćwiczenia ewakuacji mające na celu m. in. zapoznanie (w szczególności nowo zatrudnionych pracowników i uczniów klas pierwszych) z sygnałami alarmowymi, drogami ewakuacji i wyjściami ewakuacyjnymi oraz zasadami zachowania w czasie opuszczania zagrożonego miejsca.

Dla strażaków i pracowników szkoły to okazja do przećwiczenia i doskonalenia przyjętych procedur. W tym miejscu dziękujemy strażakom biorącym udział w ćwiczeniach za profesjonalizm i gotowość niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia.

EnglishGermanHungarianPolishPortugueseRussian
Laureat Godła
Partnerzy Szkoły
Na górę strony