YouTube-Movies
Statystyka odwiedzin
W tym roku: 66679
Wszystkie wizyty: 388803
Odsłon dzisiaj: 503
Liczba odsłon: 1975876

Wystawa „Dla Niepodległej”

Z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Białobrzeskiej Galerii Sztuki można było oglądać wystawę „Dla Niepodległej”. W listopadzie i grudniu nasi uczniowie również mieli możliwość obejrzenia Wielkopolskich Telegramów Patriotycznych ze zbiorów p. Ireneusza Rzeczkowskiego. Ideą kolportowania tych telegramów, o niezwykłym ładunku treści patriotycznych zawartych w ilustracjach i napisach, było zdobywanie funduszy, głównie na walkę o niepodległość z zaborcami oraz na oświatę. Dzięki technice wielobarwnej litografii, telegramy te są małymi dziełami sztuki. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości telegramy patriotyczne nadal były popularne, a inspiracją do nowych wzorów były motywy ludowe, rocznice albo nowe wydarzenia historyczne np.: zaślubiny z morzem, rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza.

Po II wojnie światowej zwyczaj wydawania telegramów patriotycznych zanikł. Stały się one dokumentami minionej epoki.

Dla nas była to niezwykła lekcja historii, w której mogli uczestniczyć uczniowie wraz z opiekunami.


 

EnglishGermanHungarianPolishPortugueseRussian
Laureat Godła
Partnerzy Szkoły
Na górę strony