YouTube-Movies
Statystyka odwiedzin
W tym roku: 82509
Wszystkie wizyty: 404633
Odsłon dzisiaj: 1353
Liczba odsłon: 2055642

Narodowy Dzień Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych”

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość.

 

Żołnierze wyklęci

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne


Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, wachm. Jerzy Lejkowski "Szpagat", por. Zdzisław Badocha „Żelazny”

 

Czas:   1944–1947 (w praktyce, ostatni ukrywający się partyzant zginął w walce w 1963 roku)

Miejsce:   Polska, Wileńszczyzna, Nowogródzkie i Grodzieńskie (Litewska SRRBiałoruska SRR)

Przyczyna:    opór polskiego podziemia niepodległościowego wobec próby narzucenia siłą nowego ustroju politycznego w Polsce i oderwania Kresów Wschodnich przez ZSRR

Wynik:    zwycięstwo sił bezpieczeństwa, umocnienie reżimu komunistycznego w Polsce


EnglishGermanHungarianPolishPortugueseRussian
Laureat Godła
Partnerzy Szkoły
Na górę strony