ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach

Informatyk w operze

16 października 2019

Uczniowie klasy 1TIg odwiedzili Powiatową Bibliotekę i wzięli udział w lekcji muzealnej poświęconej twórcy opery narodowej Stanisławowi Moniuszce. Dowiedzieli się ,że opera to nie darmowa przeglądarka internetowa, lecz z języka włoskiego "dzieło"  czyli muzyczne przedstawienie wokalno – instrumentalne. Dzięki życzliwości dyrektorki biblioteki obejrzeli ciekawą prezentację i wystawę "Stanisław Moniuszko w 200 rocznicę urodzin". Wysłuchali polskiej listy przebojów z XIX wieku, w tym takich hitów jak "Prząśniczka", "Szumią jodły" oraz " Dziad i baba". 
Kompozytor "Litanii Ostrobramskiej" (Ostra Brama Sanktuarium Maryjne w Wilnie) czy słynnych oper "Halka" (zdrobnienie od Heleny ) oraz "Straszny Dwór" był na co dzień organistą kościelnym w Wilnie. Specjaliści od megabajtów przekonali się, że Moniuszko ze względu na słabe zdrowie nie walczył co prawda w Powstaniu Styczniowym, lecz to jego kompozycje dodawały sił i pomogły podtrzymać patriotyzm i religijność Polaków pod zaborami.

Inspiracją dla jego twórczej pracy była wielka miłość Moniuszki do żony Aleksandry,  z którą miał … dziesięcioro dzieci. No cóż nie było wtedy ZUS-u i najlepszym "kapitałem" dla rodziców na stare lata była gromadka dobrze wychowanych dzieci.

Młodzież pod przewodnictwem katechety odwiedziła ponadto kościół Świętej Trójcy podziwiając sztukę sakralną oraz modliła się w intencji zamordowanych przez hitlerowców polskich bohaterów, czcząc ich pamięć przy pomniku tzw. "Cichociemnych" (żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych  specjalnie wyszkolonych do nieregularnej walki z Niemcami i desantowanych w liczbie 316 do okupowanej Polski z terenu Wielkiej Brytanii i Włoch). Dzięki tej wyprawie po Białobrzegach pamięć "RAM" uczniów 1TIg wzbogaciła się o cenne dane.

 

BulgarianEnglishGermanHungarianMaltesePolishPortugueseRussian
Statystyka odwiedzin
499162
Wizyty dziś: 616
Wizyty wczoraj: 434
Wizyty w tym miesiącu: 616
Wizyty w tym roku: 14290
Wszystkie wizyty: 499162
Odsłony dziś: 5057
Wszystkie odsłony: 2470934
Użytkownicy on-line: 5

PARTNERZY SZKOŁY

KONTAKT
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
ul. Żeromskiego 86
26-800 Białobrzegi
48 613 27 10
sekretariat@zspbialobrzegi.edu.pl
www.zspbialobrzegi.edu.pl
ZOBACZ
Copyright © 2014 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content