YouTube-Movies
Statystyka odwiedzin
W tym roku: 4682
Wszystkie wizyty: 489554
Odsłon dzisiaj: 153
Liczba odsłon: 2431587

Białobrzeskie dyktando 2019

Sandra Uliasz z kl. III TŻI i Mateusz Koperski z kl. IV TEI otrzymali wyróżnienie w X Białobrzeskim Konkursie Ortograficznym o Złote Pióro Burmistrza Białobrzegów. Podróż pociągiem InterCity była tematem tegorocznego dyktanda białobrzeskiego, które napisało 121 uczestników.

Białobrzeskie dyktando odbyło się w piątek, 15 listopada  już po raz 10. Tekst dyktanda przygotował tradycyjnie profesor Andrzej Markowski, językoznawca, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i członek Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. W tym roku profesor  postanowił, że uczestnicy konkursu zmierzą się z tekstem opowiadającym o podróży pociągiem InterCity. Tekst zawierał interpunkcyjne i ortograficzne pułapki,  z którymi uczestnicy mieli kłopoty. Wszyscy podkreślali, że największe wątpliwości mieli z decyzją, czy wyrazy pisać razem czy rozdzielnie. Potwierdził to też profesor Markowski, podsumowując wyniki pracy. Dyktando pisało 27 uczniów z naszej szkoły. Sprawdzali je nauczyciele języka polskiego z różnych szkół.

Organizatorem dyktanda był Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w  Białobrzegach. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy  Adam Bolek.

Uczestnikom gratulujemy.

„Ó” czy „u” łącznie czy rozłącznie – ortografia polska jest zawiła, ale możesz zostać mistrzem w przyszłym roku, do czego bardzo zachęcamy. A oto nasze rady:

- ucz się tekstów na pamięć,

- czytaj różne teksty literackie i popularnonaukowe,

- poprawność wyrazu sprawdzaj w słowniku ortograficznym.

EnglishGermanHungarianPolishPortugueseRussian
Laureat Godła
Partnerzy Szkoły
Na górę strony