YouTube-Movies
Statystyka odwiedzin
W tym roku: 7884
Wszystkie wizyty: 492756
Odsłon dzisiaj: 101
Liczba odsłon: 2442884

80 rocznica tragedii policjantów Policji Państwowej – Ostaszków 1940r.

W 2020 roku przypada 80 rocznica mordu 6364 polskich policjantów II Rzeczypospolitej, więzionych w okolicach Ostaszkowa na wyspie jeziora Selinger. Ich los został przesądzony 5 marca 1940 roku, gdy wniosek Komisarza Ludowego Ławrentija Berii, o zastosowanie kary śmierci przez rozstrzelanie, zaakceptował osobiście Stalin. Wniosek swój Beria uzasadnił tym, iż

„wszyscy oni (polscy policjanci) są zatwardziałymi, nie rokującymi poprawy wrogami władzy radzieckiej”.

Ogółem, w obozach jenieckich na wschodzie, poniosło śmierć ok. 13 000 funkcjonariuszy i pracowników policji. Oddając hołd i zachowując pamięć tej tragedii, uczniowie z klas pierwszych policyjnych, zapalili znicz i wystawili wartę honorową przy tablicy pamiątkowej, znajdującej się przy Komendzie Powiatowej Policji w Białobrzegach.

Dziękujemy za miłe i sympatyczne przyjęcie inicjatywy naszych uczniów, przez kadrę i panie policjantki z powyższej jednostki policji.

 

EnglishGermanHungarianPolishPortugueseRussian
Laureat Godła
Partnerzy Szkoły
Na górę strony