YouTube-Movies
Odsłon dzisiaj: 1745
Liczba odsłon: 2356514

STOP HEJTOWI – dołącz do akcji #jestnaswiecej

Uczniowie klasy 1TLP dołączyli do akcji akcji #jestnaswiecej, aby udowodnić, że hejt nie jest im obojętny! Podczas lekcji wychowawczej uczniowie uzyskali niezbędne informacje o hejcie w sieci i każdy założył pomarańczową sznurówkę, symbol akcji #jestnaswiecej.

Hejt zalewa sieć. Widoczny jest w formie komentarza pod zdjęciem koleżanki lub kolegi, jako mem na polajkowanym fanpage’u, czy pod postacią obraźliwego filmu. W sieci niestety głośniejsi są hejterzy, ale #jestnaswiecej. Nas, czyli osób, które zachowują się w internecie w porządku. Mowa nienawiści w sieci prowadzi do przykrych konsekwencji w życiu realnym: zaniżonego poczucia własnej wartości czy autoagresji, a w najgorszym przypadku do myśli samobójczych.

Co robić z hejtem?

• Nie daj się sprowokować. Często złośliwe komentarze powstają z nudów – dlatego nie dawaj pożywki trollom i nie odpowiadaj im w ich stylu.
  • Korzystaj z narzędzi do walki z internetową agresją. Ktoś Cię obraża? Zgłoś jego komentarz do administratora portalu. Ktoś Cię prowokuje? Zablokuj go.
  • Pogadaj z kimś szczerze. Pamiętaj, że przyjaciele i rodzice zawsze Cię wysłuchają, okażą wsparcie, a może podrzucą Ci cenne rady albo sposób na rozwiązanie sytuacji.
  • Nie wiesz co robić, a sprawa Cię przerasta? Pogadaj ze specjalistami. Pod numerem 116 111 codziennie czeka ktoś, kto podpowie Ci co robić.

Co robić, gdy jesteś świadkiem hejtu?

• Okaż wsparcie innym. Widzisz, że komuś innemu się obrywa? Zareaguj, podpowiedz ofierze, co może zrobić.
  • Nie wspieraj hejtu. Nie udostępniaj obraźliwych komentarzy, nie lajkuj obraźliwych treści.

A co jeżeli i Tobie zdarza się hejtować?

• Czy gdybyś spotkał/a tę osobę twarzą w twarz, czy też zdobyłbyś/abyś się na taki komentarz jak w sieci?
  • Naucz się konstruktywnie krytykować.
  • Może przytrafia Ci się ostro odpowiadać w emocjach? W takiej sytuacji najlepiej odłożyć telefon albo odejść od komputera i ochłonąć.
  • Jeżeli zabrniesz za daleko, nie bój się przeprosić i skasować obraźliwy komentarz.

Pokaż, że jesteś przeciw hejtowi w sieci. Załóż pomarańczową sznurówkę, symbol akcji #jestnaswiecej.

Marta Jaworska

Na górę strony