Zdalny Dzień Dawcy Szpiku

26 marca 2021

Od 2017 roku współpracujemy z Fundacją DKMS w realizacji projektu #Komórkomania mającego na celu przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku oraz umożliwienie rejestracji potencjalnym Dawcom.

Co roku organizowaliśmy Szkolny Dzień Dawcy Szpiku i w ciągu trzech lat współpracy z Fundacją DKMS zarejestrowaliśmy  łącznie 125 nowych Dawców. Z powodu pandemii nie udało nam się przeprowadzić akcji w 2020 roku, jednak w tym roku szkolnym nie poddaliśmy się i nie zrezygnowaliśmy z naszych działań. Pomimo utrzymujących się trudności zdecydowaliśmy się przeprowadzić projekt #Komórkomania zmieniając jego formę na zdalną.

Koordynator akcji na terenie szkoły p. Edyta Wojdyr przeprowadziła spotkania z pełnoletnimi uczniami na platformie Teams. Młodzież dowiedziała się czym zajmuje się Fundacja DKMS, dlaczego przeszczepia się szpik, kim jest bliźniak genetyczny, kto może zostać potencjalnym Dawcą oraz jakie są metody pobrania. Próbowano również obalić najczęściej krążące mity.

Po zakończeniu akcji edukacyjno-informacyjnej i otrzymaniu pakietów od Fundacji DKMS przystąpiliśmy do realizacji Zdalnego Dnia Dawcy. Osoby, które zadeklarowały chęć zarejestrowania się odbierały pakiety od koordynatora z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Następnie osoby te dokonywały rejestracji w zaciszu swojego domu, a  po kilku dniach dostarczały pakiety do szkoły. Jesteśmy zadowoleni z wyników naszej akcji – w tak trudnych warunkach udało nam się pozyskać 15 nowych Potencjalnych Dawców Szpiku, tym samym zwiększyliśmy liczbę zarejestrowanych przez nas osób do 140.

Nowym Dawcom dziękujemy za rejestracje i witamy Was w rodzinie DKMSJ

Wszystkich niezdecydowanych lub jeszcze niepełnoletnich zapraszamy za rok!

Pamiętaj! Ty też możesz uratować komuś życie! Razem pokonajmy nowotwory krwi!