Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

14 kwietnia 2021

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Jak dołączyć do akcji Żonkile? / Skąd pobrać rocznicowy żonkil?

By wziąć udział w akcji, nie musicie wychodzić z domu:

• Wystarczy, że pobierzecie szablon ze strony Muzeum POLIN, wydrukujecie go i złożycie (pomoże w tym wideoinstrukcja na stronie Muzeum)

• Możecie zaangażować się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku.

• Komplety żonkilowych naklejek znajdziecie w wydaniach: Tygodnika Powszechnego (14 kwietnia), Newsweek (12 kwietnia)

• Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, którą opublikuje 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć#AkcjaŻonkile

• Możecie także wydrukować specjalną rocznicową grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, na przykład w oknie. Grafika jest dostępna w PDF do pobrania.

W tym dniu możecie brać udział w wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN. O godz. 11:00 –będzie miała  premiera filmu „Muranów – Dzielnica Północna”  dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.