Uzależnieniom behawioralnym mówię STOP!

25 maja 2021

„Uzależnieniom behawioralnym mówię STOP!” to ogólnopolska akcja adresowana m.in. do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej celem jest uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z uzależnień behawioralnych oraz zwrócenie uwagi na to, że są one tak samo groźne, jak uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Uzależnienia behawioralne to nałogi związane z niekontrolowanym wykonywaniem pewnych czynności. Są to zachowania lub działania akceptowane społecznie tj. jedzenie, granie w gry hazardowe, robienie zakupów, korzystanie z Internetu, praca, opalanie się, używanie telefonu itp. Zachowania te stają się zagrażające i mogą przejść w uzależnienia wówczas, gdy tracimy kontrolę nad daną czynnością.

Co roku w ramach akcji „Uzależnieniom behawioralnym mówię STOP!” odbywają się  warsztaty dla klas pierwszych przeprowadzane  przez psychologa szkolnego p. Edytę Wojdyr. W tym roku, inaczej niż dotychczas, zajęcia te odbyły się w formie zdalnej.  W odpowiedzi na zaproszenie Wychowawców wzięli w nich udział uczniowie klas technikum: ITHR, ITŻ, ITI oraz uczniowie klas branżowych IA i IB.

Młodzież dowiedziała się, co to są uzależnienia behawioralne, jakie są ich rodzaje i czym różnią się one od uzależnień od substancji psychoaktywnych. „Internet – narzędzie, czy sposób na życie”  był pierwszym zagadnieniem poruszanym na spotkaniu, w trakcie którego uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi tego, jak przez pandemię zmieniła się w ich życiu rola Internetu. Rozmawiano na temat „plusów i minusów” wynikających z korzystania z sieci oraz zagrożeń z jakimi młodzież może się spotkać.  Pani psycholog zwróciła uwagę na błędne koło uzależnień oraz przedstawiła sposoby, jak się przed nimi ustrzec.

BulgarianEnglishGermanHungarianMaltesePolishPortugueseUkrainian
Wszystkie odsłony: 3920428

Copyright © 2021 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach. Wszystkie prawa zastrzeżone.