Prymusi o Prymasie

27 maja 2021

Uchwałą Sejmu i Senatu RP kardynał Stefan Wyszyński został patronem 2021 roku. Hołd wielkiemu Polakowi wyrażając pamięć, szacunek i uznanie dla całego jego życia oddali również uczniowie naszej szkoły biorąc licznie udział w konkursie szkolnym „Prymas Tysiąclecia”. Katecheta zadbał o ciekawe pytania związane z naszym regionem i osobą patrona roku dla którego czas to… miłość. Uczniowie dowiedzieli się, że mały Stefek zaufał Bogu i Jego Matce, bo Bug był zawsze obecny w jego życiu jako… rzeka dzieciństwa, że podczas II wojny ukrywał się przed gestapo we Wrociszewie koło Warki, gdzie organistą był jego tata. To przyszły Błogosławiony pobłogosławił tajną misję radomskich księży, którzy „wykradli” aresztowany przez komunistyczne władze obraz Matki Bożej Częstochowskiej, o czym opowiada film pt. „Złodziej w sutannie” oraz że w tym samym wieku 9-ciu lat Stefek Wyszyński i Lolek Wojtyła zostali półsierotami po śmierci mamy.

W szranki stanęło kilkudziesięciu chciwych wiedzy młodych teologów.
Do ścisłego finału dotarło ośmiu wspaniałych. W zaciętej walce pierwsze miejsce zdobył jedyny w stawce przedstawiciel Branżowej Szkoły I Stopnia Patryk Mrowiński z 2Ag ze świetnym wynikiem 36 punktów na 40. Kolejne miejsce na podium zajęła Weronika Szewczyk  z 2 TELg ( 35 punktów) i Justyna Czapska  z 2 TLHp (30 pkt).
Organizatorzy konkursu składają wszystkim uczestnikom staropolskie Bóg zapłać ufając, że wzięli sobie oni do serca słowa patrona roku, który podkreślał, że najwyższą sztuką jest dla ojczyzny dobrze pracować.

Wszystkie odsłony: 8420588