ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach

Kolejny dzień naszej wirtualnej mobilności w ramach projektu Erasmus + „Ocalmy od zapomnienia!”

4 listopada 2021

Dzisiaj mieliśmy przeprowadzić warsztaty kulinarne, ale sytuacja pandemiczna zmotywowała nas do wykorzystania nowoczesnej technologii i podzielenia się naszym dziedzictwem kulinarnym na odległość. Przygotowaliśmy filmy z instruktażem wykonania tradycyjnych potraw, które dziś są rzadko spożywane, gdyż ich przygotowanie wydaje się być czasochłonne. Mimo to są pyszne i warte wysiłku. Najpierw Polscy uczestnicy projektu zaprezentowali nam, jak robi się porkę – potrawę z dwóch składników – ziemniaków i mąki. Drugie danie – Zarzutka, na bazie kiszonek kapusty, to idealnie rozgrzewająca zupa na jesienne i zimowe popołudnia. Następnie, prawdziwe gwiazdy polskiej kuchni: Pierogi. Przygotowaliśmy wersję nadziewaną kiszoną kapustą  i grzybami leśnymi, którą tradycyjnie jada się na wieczerzę wigilijną. Na deser zjedliśmy szarlotkę z kruszonką. Jest to chyba jedno z najbardziej ulubionych ciast jedzonych w Polsce.

Wszystkie przepisy można znaleźć w naszej Książce kucharskiej, w której zgromadziliśmy mnóstwo przepisów zebranych od starszego pokolenia.

Mieliśmy okazję porozmawiać o naszych narodowych potrawach i doszliśmy do wniosku, że jest wiele podobieństw w kuchni polskiej, portugalskiej i bułgarskiej.

Po przerwie obiadowej uczestnicy z Bułgarii i Portugalii zaprezentowali swoje specjały.

Miejmy nadzieję, że pewnego dnia spotkamy się w naszej kuchni i wypróbujemy te pyszne przepisy.

BulgarianEnglishGermanHungarianMaltesePolishPortugueseUkrainian
Statystyka odwiedzin
669612
Wizyty dziś: 51
Wizyty wczoraj: 297
Wizyty w tym miesiącu: 6830
Wizyty w tym roku: 41575
Wszystkie wizyty: 669612
Odsłony dziś: 148
Wszystkie odsłony: 3691164
Użytkownicy on-line: 5

PARTNERZY SZKOŁY

KONTAKT
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
w Białobrzegach
ul. Żeromskiego 86
26-800 Białobrzegi
48 613 27 10
sekretariat@zspbialobrzegi.edu.pl
www.zspbialobrzegi.edu.pl
ZOBACZ
Copyright © 2021 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content