Uroczyste ślubowanie klas mundurowych

8 listopada 2021

5 listopada 2021 roku uczniowie pierwszych i drugich klas mundurowych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Ta ważna uroczystość została połączona z dwunastą rocznicą nadania naszej szkole imienia wielkiego Polaka i Patrioty – Stanisława Staszica oraz z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

W tym wyjątkowym dniu swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych, jednostek patronackich, straży pożarnej i policji: p. Sylwester Korgul – starosta powiatu białobrzeskiego, p. Bartłomiej Kowalczyk – wicestarosta powiatu białobrzeskiego, p. ppłk Sebastian Bzówka  i p. mjr Jakub Barszcz – w imieniu Komendanta Centrum Rozpoznania  i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu, p. inspektor Jacek Sułecki – komendant Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach, p. bryg. Grzegorz Gozdka – Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach oraz p. Stanisław Kośla – prezes zarządu PCK w Białobrzegach.

Szczególnym wsparciem dla młodzieży byli także rodzice, którzy nie kryli dumy i wzruszenia z obecności na tak wyjątkowym wydarzeniu.

Uroczystość ślubowania uczniów klas mundurowych rozpoczęła się na sali gimnastycznej od wprowadzenia sztandaru naszej szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie zaproszeni goście wraz ze społecznością szkolną obejrzeli program artystyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości,  przygotowany przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli. Niezapomnianym przeżyciem dla zgromadzonych był występ Orkiestry Wojskowej z Radomia  pod kierownictwem tamburmajora plut. Szymona Fitucha, która zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych.

Ślubowanie uczniów pierwszych i drugich klas mundurowych odbyła się przed pomnikiem patrona szkoły – Stanisława Staszica w obecności Dyrekcji szkoły i zaproszonych gości w asyście Kompanii Honorowej Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu im. gen. bryg. Jana Kowalewskiego pod dowództwem – p. ppor. Mariusza Kozery wraz z Pocztem Sztandarowym w składzie: p. ppor. Jarosława Maciągowskiego, p. st. chor. szt. Grzegorza Zwolan i asystującego p. sierż. Roberta Szydłowskiego oraz Orkiestry Wojskowej z Radomia z tamburmajorem – plut. Szymonem Fituchem.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Hymnu Państwowego RP oraz podniesienia Flagi Państwowej przez poczet flagowy w składzie: p. ppor. Bartłomieja Staranowicza, p. st. kpr. Bartosza Rogala i p. plut. Bartłomieja Dudkę. Następnie uczniowie klas mundurowych policyjnych i wojskowych złożyli ślubowanie na Sztandar Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach.
W chwili zadumy i powagi młodzież otrzymała pamiątkowe akty ślubowania z rąk p.  Starosty Sylwestra Korgula, p. ppłk Sebastiana Bzówki, p. mjr Jakuba Barszcza i p. insp. Jacka Sułeckiego.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową patrona Szkoły – Stanisława Staszica przez uczniów klas mundurowych. Wzruszającą chwilą dla zgromadzonych, a w szczególności dla ślubujących uczniów, było również zapalenie znicza pamięci  przy akompaniamencie orkiestry, która wykonała utwór: „Śpij kolego”. Następnie została odegrana Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Na zakończenie uroczystości p. Starosta Sylwester Korgul i p. ppłk. Sebastian Bzówka skierowali do uczniów gratulacje i życzenia dalszej owocnej nauki w naszej szkole, podkreślając jak zobowiązujące, a także nobilitujące  jest noszenie munduru i krzewienie  wartości patriotycznych. Następnie p. dyr Iwona Matysiak podziękowała zgromadzonym za udział w uroczystości, zwracając uwagę na podniosłość tak ważnej chwili, jaką jest ślubowanie złożone przez młodzież.

Po uroczystości dla przybyłych gości czekał wyśmienity poczęstunek – pyszna, żołnierska grochówka przygotowana przez klasy gastronomiczne pod opieką nauczycieli.