„Historia Policji Państwowej. Czy wiecie, że…”

17 listopada 2021

Policyjne pensje w II RP były bardzo atrakcyjne. Generalny inspektor otrzymywał 1000 zł (plus dodatki), natomiast zwykły szeregowy – 150-200 złotych. W tym czasie kilogram chleba kosztował 30 groszy, kilogram masła 3,6 złotych a za 10 jajek – należało zapłacić 80 groszy. Za 100 gramów kawy trzeba było wydać 72 grosze a za litr mleka 25 groszy. Policjantom przysługiwała również możliwość skoszarowania i żywienia się we wspólnych stołówkach. Otrzymywali oni 50% zniżki na bilety w państwowych środkach komunikacji oraz darmową pomoc lekarską także dla najbliższej rodziny. Ranni policjanci otrzymywali jednorazowo odszkodowanie w wysokości dwuletnich poborów. Dzieci poległego na służbie funkcjonariusz miały pierwszeństwo w przyjęciu do szkół państwowych i do osiągnięcia 18 roku życia były kształcone na koszt państwa.

A poniżej, czym można się było posilić w restauracjach w miastach II Rzeczpospolitej.