Pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej

30 marca 2022

Już od kilku lat, tradycją w klasach policyjnych naszej szkoły stało się upamiętnianie ofiar, poległych na wschodzie, funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej. Zawsze na początku marca zapalamy znicz pamięci przed tablicą w „Hołdzie poległym za Ojczyznę”, przy Komendzie Powiatowej Policji w Białobrzegach.

82 lata temu został wydany rozkaz wymordowania 22 tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w sowieckich obozach i więzieniach.

5 marca 1940 roku Biuro Polityczne KC WKP(b) zaaprobowało wniosek Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSSR Ławrientija Berii o rozstrzelaniu oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej więzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Beria pisał między innymi: „Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego”.

Wnioskował, aby sprawy 15 tys. jeńców i rozpatrywać w trybie specjalnym, „z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelanie”, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i bez sporządzenia aktu oskarżenia.

Dzisiaj, nie zapominajmy tych, którzy spoczywają w Katyniu ale i w Miednoje – największej nekropolii policyjnej na świecie.