13 kwietnia 2022

19 kwietnia będziemy obchodzić 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się do organizowanej corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin  akcji Żonkile: przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest miłość.

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania,  pytał w książce „I była miłość w getcie”: „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”.

Podczas tej edycji akcji Żonkile będziemy mogli zastanowić się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Możesz dowiedzieć się,  jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną. Jak wielkie znaczenie ma empatia, wrażliwość na krzywdę innych, poświęcenie na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyć nam będą słowa Marka Edelmana: „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

Informacje o przebiegu i programie obchodów tegorocznej akcji Żonkile znajdziecie na stronie Muzeum Polin – www.polin.pl